گروپی

درمان آلرژی با جراحی بینی

درمان آلرژی با جراحی بینی

آیا درمان حساسیت با جراحی بینی امکانپذیر است؟  بیشتر مردم به نوعی شرایط آلرژی دارند. مواردی وجود دارد که ممکن است دچار خارش یا تحریک پوست، آبریزش بینی یا عطسه و سرفه‌های مکرر شوید. در چنین شرایطی به احتمال زیاد شما یک واکنش آلرژیک را تجربه می­کنید و برای درمان آلرژی با جراحی بینی باید اقدام نمایید. افرادی که حساس هستند باید مراقبت بیشتری برای محافظت از بینی، گلو و  سایر اندام­های خود داشته باشند. آن‌ها هم‌چنین باید اقدامات احتیاطی دیگری را برای جلوگیری از ورود آب به گوش خود انجام دهند. بسته به سیستم بدن فرد، آلرژی می‌تواند علائم مختلفی ایجاد کند که اغلب به عنوان رینیت شناخته می‌شود.

آلرژی بینی چیست؟

اکثر آلرژی‌های بینی به دلیل واکنش نامناسب سیستم ایمنی بدن به آلرژن‌های معمولی خوش خیم ایجاد می شود. اگر آلرژی به گرده، گرد و غبار یا دود دارید، احتمالاً سیستم ایمنی بدن شما در پاسخ به این آلرژن‌ها آنتی بادی تولید می‌کند که در این صورت باید باری درمان آلرژی اقدام نمایید. این می‌تواند باعث ناراحتی و علائمی مانند احتقان غشای مخاطی، خستگی، آبریزش یا گرفتگی بینی، عطسه، فشار سینوسی، خارش در گلو و درد پشت چشم ها و گونه ها شود.

کنترل آلرژی می‌تواند آزاردهنده و چالش برانگیز باشد. گرده درختان، گرد و غبار و شوره حیوانات چند عنصر معمولی هستند که ممکن است باعث ایجاد آلرژی شوند. خوشبختانه، این آلرژی‌ها در تمام طول سال، حضور ندارند و فصلی هستند. درمان آلرژی بینی بسیار مهم است زیرا التهاب غشای بینی می‌تواند منجر به سینوزیت حاد، اوتیت میانی، آپنه خواب، ناهنجاری‌های کام، مشکلات دندانی و اختلال عملکرد شیپور استاش شود.

نحوه درمان آلرژی با جراحی بینی

علائمی مانند آبریزش بینی، عطسه‌های مکرر، احتقان، خارش، سرفه، حساسیت و آلرژی بینی که به دلیل آلرژن ها ملتهب می‌شود، مشکلات رایجی هستند که بسیاری از افراد در نتیجه واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن به آن دست و پنجه نرم می‌کنند. در اغلب اوقات، آلرژی نتیجه یک مشکل ساختاری بینی نیست و محرک‌های بیرونی دخیل هستند.

افرادی که برای مدت طولانی با آلرژی دست و پنجه نرم کرده اند، معمولا به دنبال راهکارهایی هستند تا به طور قطعی این مشکل را درمان کنند. بنابراین وقتی برای جراحی بینی به پزشک مراجعه می‌کنند، امیدوار هستند، با درمان آلرژی با جراحی بینی برای همیشه از شر چنین وضعیتی خلاص شوند.

با این حال، باید توجه داشت که جراحی بینی با درمان سایر بیماری‌ها مانند پولیپ و انحراف بینی یکسان نیست. در واقع اصلاح سایر مشکلات ساختاری بینی به میزان قابل توجهی باعث بهبود و درمان آلرژی می‌شود.

نشانه آلرژی بینی

 • عطسه
 • سرفه
 • آبریزش بینی
 • تورم پلک
 • احتقان بینی
 • خستگی

آیا می دانید کاندیدای مناسب جراحی تیپ پلاستی چه کسانی هستند؟

نشانه آلرژی یا رینیت
احتقان بینی از نشانه های آلرژی یا رینیت

استفاده از جراحی بینی برای درمان آلرژی و حساسیت

با توجه به شرایط مختلفی که در آن آلرژی می‌تواند ایجاد شود، اولین خط درمان آلرژی با جراحی بینی، شناسایی آن‌ها از طریق آزمایش‌های تخصصی است. تست پوستی یکی از محبوب‌ترین تست‌هایی است که در آن پزشک چندین ماده را روی پوست شما اعمال می‌کند. برای تعیین این‌که کدام یک از این داروها باعث ایجاد واکنش نامطلوب در بدن شما می‌شود تا بتواند برنامه ای برای جلوگیری از بدتر شدن بیماری آماده کند. آزمایش خون یک روش رایج در تشخیص آلرژی است که مقدار آنتی بادی ایمونوگلوبولین E را برای یک آلرژن خاص تعیین می‌کند.

درمان آلرژی با جراحی بینی و پیشگیری از آلرژی فصلی

 • در صورت بروز گرده افشانی، در فصل بهار ، پنجره‌های خود را بسته نگه دارید و قرار گرفتن در معرض محیط خارج را به حداقل برسانید.
 • اطمینان حاصل کنید که ملافه‌های خواب شما مناسب و مقاوم در برابر حشرات هستند.
 • به دنبال هرگونه برخورد با حیوان یا پرنده، دستان خود را کاملاً بشویید.
 • استفاده از داروهای ضد احتقان برای درمان آلرژی
 • استفاده از آنتی هیستامین‌ها (اسپری های دهان و بینی، قطره چشم و دفع کننده‌ها با تأیید پزشک معالج)

علائم آلرژی بعد از جراحی بینی

پس از جراحی بینی، علائم آلرژی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عطسه
 • آبریزش بینی بعد از جراحی بینی
 • چشم‌های خیس یا خارش دار
 • سرفه همراه با خارش گلو

بسیار مهم است که با پزشک خود در مورد علائمی که بعد از جراحی بینی با آن مواجه می‌شوید صحبت کنید. در صورت لزوم، پزشک ممکن است داروهای قوی تری برای آلرژی تجویز کند یا جایگزین‌های بدون نسخه را پیشنهاد کند.

علائم آلرژی بعد از جراحی بینی

سوالات متداول

 1. آیا می‌توان آلرژی را با جراحی بینی درمان کرد؟
  درک این نکته مهم است که قبل از هر چیز، مسائل ساختاری بینی دلیل آلرژی نیستند. در واقع، واکنش‌های نامناسب سیستم ایمنی فرد علت این موضوع است.
 1. من آلرژی دارم آیا باز هم می‌توانم جراحی بینی انجام دهم؟
  در واقع، اگر آلرژی دارید، همچنان می‌توانید از عمل بینی استفاده کنید. در طول مشاوره خود، باید به پزشک در این مورد اطلاع دهید تا او تصمیم بگیرد چه زمانی بهتر است بینی شما را جراحی کند. علاوه بر این، اگر آلرژی شما دو هفته قبل از عمل تحت کنترل باشد، پس از آن دچار احتقان یا آبریزش بینی نخواهید شد.

سخن پایانی درمان آلرژی با جراحی بینی

اگرچه جراحی بینی نمی‌تواند به طور مستقیم آلرژی بینی را درمان کند، اما می ‌تواند به مدیریت بیماری‌هایی چون پولیپ بینی و انحراف تیغه بینی کمک کند. علاوه بر این، رینوپلاستی یا جراحی بینی برای کسانی که حساسیت بینی دارند کاملا قابل قبول است.

4.7/5 - (3 امتیاز)

پیام بگذارید

two × five =

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.