گروپی

جراحی اتوپلاستی

جراحی اتوپلاستی

یکی از عمل های زیبایی که امروزه رواج پیدا کرده است، جراحی اتوپلاستی می باشد. این جراحی که برای تغییر شکل گوش انجام می گیرد، بیش تر برای افرادی مناسب است که گوش های بزرگ و برجسته ای دارند. حداقل سن لازم برای انجام این کار ۵ سالگی می باشد اما گاهی اوقات پزشکان بعد از اتمام ۳ سالگی برای انجام جراحی زیبایی گوش اقدام می کنند. برخی از دفورمیتی های گوش باید در سنین پایین جراحی شده و بر طرف شوند اما بسیاری از آن ها را می توان در نوجوانی و بزرگسالی نیز انجام داد.

جراحی اتوپلاستی چیست؟

جراحی اتوپلاستی یکی از پر طرفدار ترین عمل های زیبایی می باشد که نظر افراد زیادی را به خود جلب کرده است. برای انجام این عمل برش هایی را در نواحی مختلف گوش ایجاد می کنند که محل این برش ها به شکل و فرم گوش بستگی دارد. برخی اوقات پشت گوش ها را برش داده و بعضی مواقع نیز درون چین های داخلی را برش می دهند. جراح برای انجام این کار برش هایی را ایجاد کرده و پوست اضافی را بر می دارد. غضروف ها را جا به جا کرده و در موقعیت مناسبی قرار می دهند.

 در نهایت نیز غضروف ها را با کمک بخیه های داخلی در آن موقعیت محکم کرده و ثابت می کنند. برای انجام این عمل ابتدا باید معاینات و عکس برداری های لازم انجام بگیرد تا موقعیت و شکل دقیق گوش مشخص شود. پس از آن اقدامات لازم برای شروع جراحی آغاز شده و جراح عمل را شروع می کند.

عوارض احتمالی جراحی اتوپلاستی

این عمل ممکن است با عوارضی همراه باشد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • ممکن است جای زخم پشت گوش باقی بماند که کاملا از نگاه ها مخفی بوده و هیچ گونه ایرادی به وجود نمی آورد.
 • ممکن است کمی عدم تقارن در گوش ها مشاهده شود که کاملا طبیعی بوده و زیاد به چشم نمی آیند.
 • گاهی اوقات خطوط گوش بیش از حد بر طرف شده و گوش ها کمی حالت مصنوعی به خود می گیرند.
 • افزایش خارش و حساسیت گوش
 • گوش درد
 • بی حسی محل برش تا مدتی پس از جراحی
عوارض جراحی اتوپلاستی
آشنایی بیشتر با جراحی زیبایی گوش

اقدامات لازم برای عمل اتوپلاستی

شما بلافاصله بعد از انجام این عمل متوجه تغییرات می شوید و بعد از گذشت چند ماه، نتایج نهایی را مشاهده خواهید کرد. در شرایطی که حس می کنید نتیجه مطلوبی دریافت نکرده اید، بهتر است صبور باشید و اجازه دهید تا تورم گوش ها به طور کامل از بین بروند. برای کشیدن بخیه ها نیز بنا به تشخیص پزشک باید ۲ تا چند هفته صبر کنید.

دقت داشته باشید که برای آن که بخواهید نتیجه بهتری از این عمل دریافت کنید باید در سنین ۵ تا ۱۲ سالگی اقدام کرده و معمولا بعد از این سن ممکن است نتایج مطلوبی ازعمل دریافت نشود. این عمل گاهی اوقات با هدف کوچک تر شدن سایز و اندازه گوش و برخی مواقع نیز برای سنجاق کردن و قرار دادن گوش در کنار سر مورد استفاده قرار می گیرند. قبل از آن که برای جراحی اتوپلاستی اقدام کنید، باید مواردی را در نظر گرفته و به آن ها عمل کنید.

 • باید مصرف آسپرین را از ۷۲ ساعت قبل از عمل قطع کنید و این کار باید زیر نظر پزشک متخصص انجام گیرد.
 • قبل از عمل از مصرف مکمل های گیاهی مانند زنجبیل و جیجنر خودداری کنید زیرا این مواد می توانند در افزایش خونریزی ها موثر باشند.
 • حداقل از ۲ هفته قبل از جراحی مصرف ویتامین E را قطع کنید.

نتیجه نهایی جراحی زیبایی گوش

پس از برداشتن بانداژ اتوپلاستی، شما تغییرات فوری در ظاهر گوش‌های خود را متوجه خواهید شد. این تغییرات عموماً دائمی هستند و شما می‌توانید از شکل جدید و بهترین شکل گوش‌های خود لذت ببرید. با این حال، دقت بفرمایید که نتیجه نهایی جراحی اتوپلاستی بهترین شکل خود را پس از گذشت چندین ماه نشان می‌دهند.

اگر پس از برداشتن پانسمان از نتیجه عمل خود راضی نیستید، مهم است صبور باشید و با پزشک خود مشورت کنید. بعد از برداشتن پانسمان، گوش ممکن است تورم داشته باشد و هنوز شکل نهایی را به خود نگرفته باشد. بخیه‌های اتوپلاستی معمولاً در مدت زمان 2 تا چند هفته به تشخیص پزشک برداشته می شود.

نحوه انجام جراحی زیبایی گوش

جراحی اتوپلاستی را معمولا در بیمارستان ها انجام می دهند و فرد بیمار برای شروع عمل بی حسی موضعی و یا در صورت نیاز داروی بیهوشی دریافت می کند. این عمل با توجه به میزان پیچیدگی، شرایط گوش بیمار و همچنین با توجه به میزان تبحر پزشک جراح بین ۱ تا ۳ ساعت به طول می انجامد. در این نوع جراحی اقدامات خاصی انجام می گیرد که عبارتند از:

 • جراح یک برش در پشت گوش ایجاد می کند. گاهی اوقات نیاز است که در داخل چین های گوش نیز برش هایی ایجاد شود.
 • در این مرحله جراحی بخشی از پوست و یا غضروف های گوش را بر می دارد و با این کار اصلاحات لازم را در شکل ظاهری بینی انجام می دهد.
 • پزشک در این مرحله غضروف ها را شکل داده و با بخیه های دائمی در موقعیت مناسبی ثابت کرده و فیکس می کند.
 • در نهایت نیز برش ها بسته شده و بخیه های ظریفی بر روی آن ها انجام می شود.
 • گوش ها به خوبی با بانداژ پوشیده شده و دارو های آنتی بیوتیک و مسکن لازم برای بیمار تجویز می شود.

مراقبت های بعد از جراحی اتوپلاستی

پس از آن که جراحی اتوپلاستی انجام شده و از بیمارستان مرخص شدید، باید حتما نکاتی را رعایت کرده و مراقبت هایی را انجام دهید. مهم ترین اقداماتی که پس از انجام این عمل جراحی باید انجام دهید، عبارتند از:

 1. پانسمان را مرتب تمیز کرده و خشک کنید.
 2. دارو های آنتی بیوتیک و مسکن را به موقع و طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 3. از خوابیدن به پهلو و بر روی گوش ها خودداری کرده و به کمر بخوابید.
 4. بر روی محل برش دست نکشید و هیچ گونه فشار اضافه ای وارد نکنید.
 5. تا مدت ها فقط از لباس های گشاد و جلوباز استفاده کنید تا هنگام پوشیدن و بیرون آوردن آن ها با مشکل مواجه نشوید.
 6. بعد از گذشت یک هفته برای برداشتن بانداژ ها به پزشک مراجعه کنید. در شب و به هنگام خواب از هدبند های الاستیک استفاده کنید. این کار سبب می شود تا از حرکت های مداوم گوش ها جلوگیری کند.
 7. اگر بخیه های شما از نوع جذبی نباشند، باید در زمان مشخص شده به پزشک مراجعه کنید تا بخیه ها کشیده شوند.
 8. در شرایطی که درد بیش از حدی را تجربه کردید که با دارو های مسکن تسکین پیدا نمی کرد، باید به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت بخیه ها مورد بررسی قرار گیرد.
 9. در صورت تجویز پزشک می توانید از پماد های مخصوصی برای ترمیم محل برش ها و محو شدن جای آن ها استفاده کنید.
مراقبت بعد از جراحی زیبایی گوش
عمل اتوپلاستی چگونه انجام می شود؟

چه کسانی می توانند برای انجام جراحی زیبایی گوش کاندید شوند؟

جراحی اتوپلاستی یک نوع جراحی زیبایی بسیار پر طرفدار بوده و جدیدا رایج شده است. این عمل که به اصلاح گوش های برجسته و بزرگ اشاره دارد، گوش ها را در کنار سر قرار داده و به زیبا تر شده چهره فرد کمک می کند. کسانی که می خواهند برای انجام این عمل اقدام کنند باید از سلامت عمومی برخوردار بوده و بیماری خاصی نداشته باشند. معمولا افراد دیابتی نمی توانند از این روش برای زیبا تر کردن فرم گوش های خود استفاده کنند. علاوه بر آن عوامل دیگری نیز وجود دارد که در کاندید شدن فرد برای انجام این جراحی موثر است:

 • وضعیت سیگار کشیدن

افرادی که سیگار می کشند کاندید مناسبی برای انجام این جراحی نیستند زیرا خونریزی های فرد شدید بوده و جای زخم ها ماندگار می شود. از این رو افراد سیگاری باید از چند ماه قبل سیگار را ترک کرده و تا چندین ماه بعد از جراحی نیز سیگار نکشند. همچنین افرادی که دائما در معرض دود سیگار قرار دارند نیز نمی توانند افراد مناسبی برای انجام این جراحی به شمار آیند.

 • سن شما

این جراحی در همه گروه های سنی انجام می گیرد و نیازی نیست که حتما در کودکی برای انجام آن اقدام کنید. با این حال اگر در سنین ۴ تا ۱۴ سال برای این جراحی اقدام کنید نتایج بهتری را دریافت کرده و گوش شما شکل مناسب تری به خود می گیرد.

 • تمایل بیمار برای اصلاح

فرد در شرایطی باید برای انجام این عمل اقدام کند که خود به شخصه به این کار رضایت داشته باشد. کودکان و یا بزرگسالان باید از نحوه قرارگیری و شکل گوش های خود ناراضی باشند و نباید به اجبار دیگران برای این کار اقدام کنند.

کلام آخر در مورد جراحی اتوپلاستی

اگر از شکل گوش های خود ناراضی هستید و تمایل دارید که با اصلاح گوش چهره زیبا تری داشته باشید، جراحی اتوپلاستی را انتخاب کنید علاوه بر آن اگر از ظاهر بینی خود ناراضی هستید میتوانید با انجام ترمیم بینی جذابیت خود را دوچندان کنید. این عمل گوش ها را به کنار سر برده و در صورت نیاز اندازه آن ها را نیز کاهش می دهد. این جراحی با ایجاد یک و یا چند برش کوچک در پشت گوش و یا چین های موجود در داخل گوش انجام می شود و بعد از گذشت یکسال جای آن ها از بین رفته و برش ها محو می شوند. این جراحی با درد ها و عوارض خاصی همراه نبوده و به عنوان یکی از عمل های زیبایی کم خطر شناخته می شود.

بهترین جراح اتوپلاستی در تهران

دکتر علی میقانی متخصص و جراح پلاستیک و بورد تخصصی گوش و حلق و بینی در تهران می باشد. دکتر علی میقانی با کسب مدارک و افتخارات فراوان در حوزه جراحی پلاستیک از بهترین متخصصان اتوپلاستی در تهران محسوب می شود. برای ارتباط با دکتر میقانی میتوانید فرم زیر را پر کنید. همچنین با شماره کلینیک تماس حاصل فرمایید.

  سوالات متداول برای جراحی اتوپلاستی

  1. آیا عقب کشیدن گوش ها دردناک می باشد؟
   خیر، این عمل درد چندانی نداشته و فرد بیمار با مصرف کمی داروی مسکن در چند روز اول پس از جراحی می تواند درد خود را کاهش دهد.
  1. آیا جراحی اتوپلاستی در میزان شنوایی افراد نیز موثر است؟
   خیر، با انجام این عمل هیچ گونه تغییری در بهتر و یا بد تر شدن میزان شنوایی افراد مشاهده نمی شود.
  1. آیا با انجام جراحی اتوپلاستی امکان کوچک شدن گوش ها نیز وجود دارد؟
   بله، در این جراحی گوش ها به عقب کشیده شده و در صورت نیاز اندازه آن نیز تغییر کرده و کوچک تر می شود.
  5/5 - (2 امتیاز)

  پیام بگذارید

  هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.