گروپی

جراحی بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی

می خواهید بدانید جراحی بلفاروپلاستی چیست و چگونه انجام می گیرد؟ برای یافتن پاسخ این سوال باید به این مسئله توجه داشته باشید که چشم ها یکی از اجزای اصلی چهره شما هستند که در تعیین سن و سالتان نیز بسیار موثر می باشند. افراد با چشم هایی خسته و پلک هایی افتاده معمولا مسن تر به نظر می رسند نسبت به کسانی که پلک های کشیده و صاف تری دارند. از این رو پزشکان برای جوانسازی این جراحی را انجام داده و از این طریق به زیبا تر شدن چهره آن ها نیز کمک می کنند. در ادامه این مطلب از کلینیک دکتر علی میقانی، متخصص جراحی بینی، بیشتر با این موضوع آشنا می شویم.

جراحی بلفاروپلاستی چیست؟

جراحی بلفاروپلاستی یکی از به روز ترین عمل های زیبایی می باشد که برخی از افراد به انجام آن تمایل دارند. این عمل که بیش تر برای رفع افتادگی و از بین بردن ورم پلک ها انجام می گیرد، هم برای پلک پایین و هم پلک بالایی قابل اجرا می باشد. این جراحی کاملا سرپایی انجام شده و نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد. برای انجام این کار پزشک جراح بر روی پلک مورد نظر برش ایجاد کرده و پوست، چربی و یا عضله اضافی را جدا می کند.

در نهایت نیز محل برش را با بخیه های ظریفی می بندد تا چشمانی جوان تر و زیباتر داشته باشید. برخی از افراد به دلیل رسوب چربی در پلک ها با اختلال در بینایی مواجه شده اند و در این شرایط نیز بهترین کار انجام این نوع جراحی می باشد. بنابراین این عمل تنها جنبه زیبایی نداشته و در بسیاری از موارد نیز درمانی است. مهم ترین مزیت هایی که برای این جراحی می توان در نظر گرفت عبارتند از:

 • بهبود میدان دید
 • احیا و تجدید پوست اطراف چشم
 • جوانسازی پلک ها
 • زیبا تر دیده شدن و افزایش اعتماد به نفس

مطلب مرتبط: جراحی بینی بدون بیهوشی

عوارض احتمالی عمل بلفاروپلاستی
آشنایی با عوارض احتمالی عمل بلفاروپلاستی

عوارض احتمالی عمل بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی نیز مانند هر عمل دیگری ممکن است با عوارضی همراه باشد که اکثر آن ها بی خطر بوده و در عین حال موقتی می باشند. این عوارض معمولا در دوران نقاهت کاهش یافته و به مرور زمان از بین می رود. مهم ترین عوارضی که برای این جراحی در نظر گرفته اند، عبارتند از:

 • ناتوانی موقت در بستن کامل چشم
 • کاهش قدرت بینایی در اثر خونریزی پشت کره چشم
 • عفونت و تورم پلک
 • دوبینی و تاری دید گذرا
 • جای زخم آشکار
 • زیاده روی در عمل اصلاحی
 • بی حسی پلک ها
 • عدم تقارن در محل برش دو پلک
 • ایجاد جوش های سفید کوچک در محل بخیه ها

برای این که بتوانید سریع تر بهبود یافته و این عوارض را بر طرف کنید، کافیست که دارو ها را به موقع و طبق دستور پزشک مصرف کنید. تا چند هفته پس از جراحی هنگام بیرون رفتن از خانه حتما عینک آفتابی مناسب استفاده کنید و تا حد امکان چشم ها را در برابر لپ تاپ و گوشی موبایل قرار ندهید. کرم های مخصوص ترمیم کننده استفاده کنید تا هر چه سریع تر جای زخم ها کاهش یابد.

چه کسانی به عمل بلفاروپلاستی نیاز دارند؟

برخی از افراد شرایط پلک هایشان به گونه ای است که واقعا به جراحی بلفاروپلاستی نیاز دارند و می توانند از این طریق ظاهری جوان تر و زیباتر داشته باشند. بیش ترین کسانی که می توانند جزو این دسته قرار بگیرند عبارتند از:

 • کسانی که با تجمع چربی در پلک بالا مواجه شده و چشمان پف کرده ای دارند.
 • افتادگی و شل بودن پوست اطراف چشم
 • ایجاد مشکل در خط طبیعی پلک بالا و اختلال در بینایی
 • جمع شدن پوست اضافی در زیر چشم
 • بروز چروک ریز بر روی پلک پایین
 • ایجاد کیسه های زیر چشم
 • افتادن پلک پایین

بیشتر بخوانید: عمل رینوپلاستی

عمل بلفاروپلاستی برای چه کسانی مناسب نیست؟
عمل بلفاروپلاستی برای چه کسانی مناسب نیست؟

عمل بلفاروپلاستی برای چه کسانی مناسب نیست؟

جراحی بلفاروپلاستی که بیش تر جنبه زیبایی دارد، تحت شرایط خاصی انجام گرفته و هر فردی نمی تواند برای انجام آن اقدام کند. فرد باید در سلامت جسمانی کامل باشد تا بتواند این جراحی را انجام دهد.

بنابراین افراد دیابتی و کسانی که با مشکلات ریوی و قلبی و عروقی مواجه هستند، بهتر است که از انجام این عمل امتناع کنند. علاوه بر آن افرادی که زیر ۳۵ سا سن دارند، کاندیدای مناسبی برای این کار نبوده و بهتر است که بعد از این سن برای انجام این عمل اقدام کنند. در شرایطی که منتظر یک نتیجه خارق العاده هستید و تصور می کنید که با این کار چهره شما به شدت تغییر می کند، نباید برای انجام این جراحی اقدام کنید.

این عمل فقط پلک های افتاده را اصلاح کرده و تورم آن ها را کاهش می دهد و در دیگر قسمت های صورت شما هیچ گونه تغییری ایجاد نخواهد کرد. افراد سیگاری نمی توانند برای انجام این عمل اقدام کنند زیرا نتیجه مطلوبی دریافت نکرده و دوران نقاهت زیادی را باید سپری کنند. از این رو اگر فردی سیگار می کشد باید از چند ماه قبل از عمل سیگار را ترک کرده و تا چند ماه بعد از آن نیز از سیگار کشیدن خودداری کند.

اقدامات لازم قبل از انجام عمل بلفاروپلاستی

فرد قبل از انجام جراحی بلفاروپلاستی باید اقداماتی را انجام دهد. اولین مرحله مراجعه به پزشک متخصص و انجام آزمایشات تشخیصی می باشد. نوار قلب، آزمایش خون و گرفتن عکس از قفسه سینه از مهم ترین کار هایی است که قبل از انجام جراحی توسط پزشک انجام می شود.

 • در روز جراحی باید از خوردن و آشامیدن پرهیز کرده و با معده خالی به اتاق عمل بروید.
 • از چند هفته قبل مصرف سیگار، توتون و تنباکو را کنار بگذارید تا بتوانید از این جراحی نتیجه مطلوبی را دریافت کنید.
 • دارو هایی مانند آسپرین و ایبوپروفن را کنار بگذارید تا از بروز خونریزی های شدید جلوگیری شود.
 • به هیچ عنوان در روز عمل آرایش نداشته و پوست خود را کامل با آب و صابون بشویید.
 • در روز جراحی فردی را با خود ببرید که بعد از عمل شما را همراهی کرده و به خانه برگرداند.

بیشتر بخوانید: ترمیم بینی

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی
مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی چیست؟

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

پس از آن که جراحی بلفاروپلاستی تمام می شود، شما باید برای مدت زمان مشخصی در خانه بمانید و استراحت کنید. این جراحی نیز مانند دیگر عمل ها دوران نقاهت خاصی داشته و فرد باید در این دوران نکات خاصی را رعایت کرده و به اصولی که پزشک می گوید، پایبند باشد. مهم ترین نکاتی که فرد بیمار باید در این دوران به آن ها توجه داشته باشد عبارتند از:

 • محل بخیه ها را با پماد های مخصوصی که توسط پزشک تجویز می شود، چرب کنید.
 • به هنگام خوابیدن تا جای ممکن سر خود را بالا نگه داشته و از چند بالش استفاده کنید.
 • از کمپرس آب سرد استفاده کنید و در چند روز اول بعد از جراحی مرتب آن را بر روی پلک ها قرار دهید.
 • تا چند ماه بعد از جراحی از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید.
 • دقت داشته باشید که کبودی ها ممکن است تا چند ماه باقی بمانند و به مرور کم رنگ شده و از بین می روند.

عوامل موثر در هزینه عمل بلفاروپلاستی

تعیین هزینه جراحی بلفاروپلاستی تحت تاثیر فاکتور های مختلفی تعیین می شود و نمی توان مبلغ خاصی را برای انجام این جراحی در نظر گرفت. معمولا میزان افتادگی پلک و چربی های اضافی تاثیر زیادی در تعیین قیمت گذاری این جراحی دارند.

علاوه بر آن این مسئله که شما بخواهید فقط یکی از پلک ها را جراحی کنید و یا این که برای عمل هر دو پلک بالا و پایین اقدام کنید، از فاکتور های مهم دیگری هستند که در تعیین قیمت ها موثر می باشند. از طرفی تکنیکی که پزشک برای این عمل به کار می گیرد نیز می تواند عامل تعیین کننده ای باشد. گاهی اوقات پزشک با روش پلاسما جت برای رفع این مشکل اقدام کرده و برخی مواقع دست به جراحی می زند.

هر یک از این روش ها هزینه های مختلفی را به خود اختصاص می دهند. دستمزد جراح، هزینه های بیمارستان و وسایل جانبی که باید تهیه کنید نیز از دیگر عواملی هستند که در تعیین هزینه این جراحی موثر می باشند. گاهی اوقات فرد در یک بیمارستان دولتی این عمل را انجام می دهد و در نتیجه این بیمار هزینه های بسیار کم تری را پرداخت می کند نسبت به فردی که در بیمارستان خصوصی این عمل را انجام داده است.

نتیجه گیری

اگر می خواهید برای جراحی بلفاروپلاستی اقدام کنید، ابتدا یک پزشک جراح با تجربه و ماهر برای این کار انتخاب کنید. فرد مورد نظر شما باید در این زمینه تجربه بالایی داشته باشد و بتواند به بهترین شکل ممکن پلک های شما را جراحی کند. یک بیمارستان و یا کلینیک درمانی معتبر و مناسب انتخاب کنید که هزینه های آن با بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته اید، مطابقت داشته باشد. بعد از جراحی نیز به خوبی استراحت کنید و تمام توصیه های پزشک را به طور کامل اجرا کنید تا دوران نقاهت کوتاهی داشته باشید.

سوالات متداول برای جراحی بلفاروپلاستی

 1. برای رفع ورم و افتادگی پلک ها علاوه بر بلفاروپلاستی از چه روش های دیگری می توان استفاده کرد؟
  روش های مختلفی مانند جراحی کانتوپکسی، جراحی کانتوپلاستی، پتوز و لیفت ابرو از دیگر عمل هایی هستند که برای رفع این مشکل مورد استفاده قرار می گیرند.
 2. اگر بیمار بخواهد هر دو پلک بالا و پایین خود را عمل کند، پزشک جراحی را از کدام پلک آغاز می کند؟
  در این شرایط اولویت با پلک بالا می باشد و بعد از اتمام جراحی این پلک، اقدامات لازم برای جراحی پلک پایین انجام می گیرد.
 3. آيا تاثیر روش پلاسما جت مانند جراحی بلفاروپلاستی می باشد؟
  خیر، این روش تاثیر بسیار کم تری داشته و در موارد حاد جوابگو نیست. برای نتیجه بهتر باید پلک را جراحی کرده و از این طریق تورم و یا افتادگی آن را بر طرف کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

پیام بگذارید

2 + seventeen =

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.