گروپی

عوارض سیگار کشیدن پس از عمل جراحی بینی

عوارض سیگار کشیدن پس از عمل جراحی بینی

سیگار کشیدن پس از عمل جراحی بینی (عمل رینوپلاستی) می‌ تواند تأثیرات قابل توجهی بر روند بهبودی بیمار بگذارد، چرا که نیکوتین موجود در دود سیگار منجر به تنگی عروق و اختلال در جریان خون می‌ شود که هر دو برای بهبودی بهینه پس از عمل بسیار حیاتی هستند. کاهش اکسیژن‌ رسانی به بافت‌ های ترمیم‌ پذیر احتمال تورم بیشتر، عفونت‌ ها را افزایش داده و حتی می‌ تواند منجر به نکروز یا مرگ بافت شود. علاوه بر این عوارض سیگار کشیدن پس از عمل جراحی بینی مانند مکیدن و فشار دادن لب ‌ها می ‌تواند بر روی ناحیه جراحی شده تأثیر گذاشته و به عنوان مکانیزمی برای تشدید وضعیت التهابی عمل کند.

عوارض کشیدن سیگار بعد از عمل بینی چیست؟

کشیدن سیگار بعد از جراحی بینی یک رفتار بسیار مخرب است که می‌ تواند روند بهبودی را به شدت تحت تأثیر و خطر بروز عوارض جدی را افزایش دهد. نیکوتین موجود در سیگار باعث انقباض عروق می‌ شود، که این امر جریان خون را کاهش داده و می‌ تواند به اکسیژن‌ رسانی و تغذیه بافت‌ های تازه ترمیمی لطمه وارد کند. به این ترتیب، فرآیندهای طبیعی بهبودی دچار وقفه شده و ریسک عفونت و تاخیر در بهبود زخم‌ها افزایش می‌ یابد.

همچنین، دود سیگار حاوی مواد شیمیایی است که می‌ توانند التهاب و تورم را بیشتر کنند و در نتیجه فشار بر ناحیه‌ جراحی‌ شده را تشدید نمایند که این امر می‌ تواند منجر به ایجاد اختلال در کیفیت و ظاهر نهایی نتایج جراحی شود. ‌در مجموع، سیگار کشیدن بعد از عمل بینی می‌ تواند به افزایش طول دوره نقاهت، خطر عوارض پس از عمل و کاهش احتمال دستیابی به نتایج زیبایی‌ شناختی مطلوب بیانجامد و به همین دلیل است که جراحان بینی توصیه می‌ کنند بیماران پیش و پس از جراحی از سیگار کشیدن اجتناب کنند.

چه مدت بعد از عمل بینی میتوان سیگار و قلیون کشید

بعد از انجام جراحی بینی، جراحان توصیه می‌ کنند که بیماران برای دوره‌ ای که معمولاً حداقل شش هفته است، از کشیدن سیگار و قلیان پرهیز کنند؛ برخی مواقع این دوره توصیه شده ممکن است طولانی‌ تر باشد، بسته به سرعت بهبودی و دستورالعمل‌ های خاص هر جراح. نیکوتین و دیگر مواد شیمیایی مضر موجود در دخانیات می‌ توانند جریان خون را کاهش دهند و مانع ترمیم بافت‌ ها شوند، همچنین می‌ توانند التهاب را افزایش دهند، تورم را تشدید کنند و به طور کلی روند بهبودی را تاخیر اندازند.

افزون بر این، استنشاق دود می‌ تواند خطر عفونت‌ ها را بالا ببرد و ریسک ایجاد اختلالات تنفسی را افزایش دهد، که همگی می‌ توانند بر نتیجه طولانی‌ مدت عمل اثرگذار باشند. به همین دلایل، رعایت پرهیز کامل از دخانیات پس از جراحی بینی اساسی است و بسیاری از جراحان توصیه می‌ کنند که این دوره پرهیز از دخانیات، فرصت خوبی برای کنار گذاشتن دائمی این عادت ناسالم باشد.

کشیدن سیگار و قلیان را می‌ توان به عنوان یک ریسک عمده برای سلامتی در نظر گرفت که می‌ تواند پیامدهای منفی طولانی‌ مدتی به همراه داشته باشد، لذا توقف یا کاهش مصرف دخانیات نه تنها به بهبود پس از جراحی کمک می‌ کند بلکه کیفیت زندگی کلی فرد را نیز بهبود خواهد بخشید.

آیا سیگار کشیدن قبل و بعد از عمل جراحی بینی مضر است؟

کشیدن سیگار هم قبل و هم بعد از عمل جراحی بینی به طور قطعی برای بیماران مضر است و می‌ تواند روی فرایند بهبودی و نتایج جراحی تاثیر منفی بگذارد. استعمال دخانیات قبل از عمل باعث افزایش خطر عوارض بیهوشی می‌ شود، چرا که نیکوتین و مونوکسید کربن موجود در دود، به ترکیبات حیاتی خون مانند اکسیژن و مواد مغذی لطمه می‌ زنند و آن‌ ها را از رسیدن به بافت‌ها جلوگیری می‌ کنند و این امر می‌ تواند به اختلال در توانایی بدن برای مقابله با عفونت و کاهش سرعت فرایند ترمیم زخم منجر شود.

پس از عمل نیز، استعمال سیگار می‌ تواند ترمیم و بافت‌ سازی جدید را با کاهش جریان خون به بافت‌ های در حال بهبود مختل کند، افزایش خطر ایجاد لخته خون، تورم و کبودی بیش از حد، تأخیر در بهبود کبودی‌ ها و تورم‌ ها و حتی افزایش احتمال نکروز یا تحلیل بافت‌ های نوک بینی را به همراه داشته باشد.

استنشاق دود، که حاوی ترکیبات سمی است، می‌ تواند بافت‌ های نرم اطراف بینی را تحت تاثیر قرار دهد و روند درمان را مختل کند و در نهایت، می‌ تواند منجر به نتایج زیبایی کمتر مطلوب و معمولاً دوره‌ ای طولانی‌ تر برای رسیدن به فرم نهایی بینی شود.

همچنین بخوانید: جراحی بینی بدون بیهوشی

روند بهبودی بینی برای افراد سیگاری

برای افراد سیگاری، روند بهبودی پس از عمل جراحی بینی به شکل قابل توجهی متفاوت از غیر سیگاری‌ ها است، به این دلیل که تنباکو و نیکوتین موجود در سیگار به طور مستقیمی بر سیستم‌ های حیاتی بدن که مسئول ترمیم و بازسازی هستند، اثر می‌ گذارد.

به‌ علاوه، سایر مواد شیمیایی سمی در دود سیگار می‌ توانند واکنش‌ های التهابی را تقویت کنند و سبب تشدید تورم و کبودی شوند، که همین امر به نوبه خود می‌ تواند به تأخیر و اختلال در فرایند نرمال بهبود منجر شود.

در نتیجه، اسکارهای بیشتر، تأخیر در ریکاوری کبودی‌ ها و پتانسیل تغییر شکل‌ های دائمی بینی از جمله عوارض جانبی هستند که سیگاری‌ ها ممکن است با آن‌ ها روبرو شوند. دی‌ اکسید کربن، که با اکسیژن بر سر انقباضات رقابت می‌ کند و به هموگلوبین متصل می‌ شود و نیز منوکسید کربن، که با اکسیژن برای جایگاه‌ های بستر در هموگلوبین رقابت می‌ کند، هر دو می‌ توانند به تأخیر بیشتر در بهبودی کمک کنند.

سخن پایانی

همانطور که بارها گفته شد، سیگار کشیدن پس از عمل جراحی بینی، به مثابه ی دشمنی سرسخت در مسیر بهبودی شماست. دود سیگار با انباشت سموم و مواد مضر در بدن، روند ترمیم و بازسازی بافت ها را مختل می کند و التیام زخم ها را به تاخیر می اندازد. خطر عفونت، یکی دیگر از عوارض ناخوشایند سیگار کشیدن بعد از عمل بینی است.

سیستم ایمنی بدن شما در حال مبارزه با عوارض جراحی و التیام زخم هاست و سیگار کشیدن با تضعیف این سیستم، زمینه را برای ورود و رشد باکتری ها و میکروب ها فراهم می کند. در نهایت، به یاد داشته باشید که زیبایی و سلامتی شما، هدیه ای ارزشمند است که نباید آن را با سیگار کشیدن به خطر اندازید.

سوالات متداول

چه مدت قبل و بعد از عمل بینی باید از سیگار کشیدن خودداری کرد؟

حداقل ۴ هفته قبل و ۴ هفته بعد از عمل بینی باید از کشیدن سیگار خودداری کنید.

چرا سیگار کشیدن بعد از عمل بینی مضر است؟

سیگار کشیدن روند بهبودی را کند می کند، خطر عفونت را افزایش می دهد و ممکن است باعث خونریزی، زخم و اسکار شود.

چه عوارضی ممکن است بعد از عمل بینی در اثر سیگار کشیدن بروز کند؟

عفونت، خونریزی، عدم بهبود زخم، نکروز، اسکار، ورم طولانی مدت، تغییر شکل بینی و عدم رضایت از نتیجه عمل

چه امتیازی می دهید؟

پیام بگذارید

15 + 9 =

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.