گروپی

آبریزش بینی بعد جراحی بینی

آبریزش بینی بعد جراحی بینی

شاید شما هم بعد از جراحی بینی دچار آبریزش بینی بعد جراحی بینی شده باشید و این موضوع کلافه تان کرده باشد، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که ایا این عارضه طبیعی است؟ یکی از عوارض بی خطر و موقت جراحی بعد از بینی، آبریزش بینی پس از جراحی بینی بدون بیهوشی می باشد. این علائم در طول زمان بهبود می بایند.

با این حال شما در صورت هر مشکلی بعد از جراحی بینی، باید با پزشک خود در میان بگذارید. علت این عارضه این است که در هنگام جراحی بینی بافت کناره بینی و مخاط دستکاری می شود. همین امر باعث می شود تا وضعیت بینی و شرای فیزیولوژیکی ان دستخوش برخی از تغییرات شوند، همانطور که گفتیم یکی از این تغییرات آبریزش بینی بعد جراحی بینی می باشد. در ادامه قصد داریم به صورت کامل به مدت زمان بهبودی آبریزش بینی بعد از جراحی و علت این عارضه و نحوه درمان آبریزش بعد از عمل بینی بپردازیم.

آیا آبریزش بینی بعد از عمل بینی طبیعی است؟

پس از عمل بینی شما با تغییرات مختلفی مواجه می شوید. آبریزش پس از عمل بینی ممکن است برای برخی از افراد پیش بیاید. با این حال خطرناک نیست و نیازی به نگرانی ندارید. این موضوع به فاکتورهای مختلفی از قبیل نحوه جراحی، شرایط سلامت بینی و میزان توانایی بدن بستگی دارد. چنانچه عمل بینی زیباجو توسط جراح متخصص با روش های حرفه ای صورت بگیرد، آبریزش بینی بعد جراحی بینی به کمترین حد خود می رسد.

برخی دلایل دیگر که موجب آبریزش بینی می شوند، شامل التهاب، خشکی، تحریک بینی می باشد. این یکی از علائمی است که مشکل ساز نیست. با این حال بهتر است شما در مورد علائم نگران کننده بعد از جراحی بینی، با متخصص خود صحبت کنید، تا خیالتان از بابت روند بهبودیتان راحت شود.

بیشتر بخوانید: ترمیم بینی

آبریزش بینی پس از جراحی تا چه زمان ادامه دارد؟
آبریزش بینی پس از جراحی تا چه زمان ادامه دارد؟

آبریزش بینی پس از جراحی تا چه زمان ادامه دارد؟

آبریزش بعد از جراحی معمولا تا دو ماه طول می کشد و نشانه ای بی خطری است، که بعد از اتمام این بازه زمانی برطرف می شود. اما گر مدت زمان آبریزش بینی بعد از جراحی بیشتر از دو ماه زمان برد، ممکن است فرد دچار حساسیت و آلرژی باشد که باید تحت درمان متخصص بینی قرار بگیرد. البته دقت داشته باشید، برخی از تغذیه ها نیز این آبریزش بینی بعد جراحی بینی را تحریک می کنند. برای مثال نوشیدن و خوردن غذاهای داغ این عارضه را افزایش می دهد که همچنان قابل درمان است و نیازی به نگرانی ندارید.

علت آبریزش بینی بعد جراحی بینی چیست؟

برخی افراد دچار آلرژی و حساسیت هستند. به همین علت پس از عمل بینی نیز حساسیت انها شروع می شود. برای پیشگیری از این عارضه بهتر است، مراقبت های پس از عمل بینی به صورت دقیق انجام شود. یکی اقداماتی که برای مراقبت های بینی ضروری است و ابریزش بینی را کاهش می دهد، سرم شستشوی بینی می باشد. زیرا این امر موجب می شود تا مخاط بینی فورا به شرایط قبل برگردد.

گاهی نیز بعد از جراحی با ورم مخاط، فرد دچار آبریزش بینی می شود. بعد از گذراندن دوران نقاهت، به مرور زمان ورم برطرف می شود. در برخی موارد نیز آبریزش بینی بعد جراحی بینی به علت تاثیر داروی بیهوشی می باشد. زیرا پس از عمل رینوپلاستی بدن زیباجو، ضعیف می شود. پس این امر طبیعی است که درگیر بیماری های سرماخوردگی یا انفولانزا شود. در نتیجه فرد با سرما خوردگی دچار علائمی از قبیل ابریزش بینی می شود.

چه دلایلی سبب بروز آبریزش دائمی بینی بعد از رینوپلاستی می شود؟
چه دلایلی سبب بروز آبریزش دائمی بینی بعد از رینوپلاستی می شود؟

چه دلایلی سبب بروز آبریزش دائمی بینی بعد از رینوپلاستی می شود؟

در مطلب قبلی به دلایل بروز آبریزش بینی بعد جراحی بینی در مدت زمان کوتاه پرداختیم. اما در برخی موارد ممکن است، شخص دچار ابریزش دائمی شود که در ادامه ان را بررسی می کنیم. در این شرایط باید با یک متخصص حرفه ای در میان بگذارید و درمان ان را شروع کنید.

آسیب دیدن شاخک های بینی حین جراحی

شاخک های بینی به برجستگی های داخل بینی گفته می شود که از طریق لایه مخاط بینی احاطه شده اند. هنگامی که شاخک ها به دلایل حساسیت بزرگ شوند، راه تنفسی انها دچار انسداد می شود. برای رفع انسداد، شاخک ها در عمل بینی کوچکتر می شوند. چنانچه عمل بینی توسط پزشکی بی تجربه صورت بگیرد، ممکن است شاخک های بینی بیش از حد کوچک شوند و شخص دچار آبریزش بینی بعد جراحی بینی بیش از حد شود.

کوچک کردن مسیر تنفسی
کوچک کردن مسیر تنفسی

کوچک کردن مسیر تنفسی

گاهی عمل بینی توسط افراد فاقد صلاحیت، موجب می شود تا هنگام عمل بسیاری از بافت های بینی برداشته شود تا بینی فرم بگیرد. این امر موجب کاهش اندازه مخروط داخلی بینی و در نهایت بروز مشکلات تنفسی مانند گرفتگی بینی یا آبریزش بینی می شود.

عارضه وازوموتور رینیت

آبریزش دائمی بینی ممکن است در اثر جراحت ناشی از رینوپلاستی اتفاق بیفتد. دلیل این اتفاق پزشکان بی تجربه می باشد. برخی از نشانه های این عارضه شامل جریان همیشگی آبریزش بینی بعد جراحی بینی می باشد که با قرار گرفتن در معرض سرما و  غذای داغ تحریک می شود که خوشبختانه قابل درمان است.

درمان آبریزش بینی بعد جراحی بینی
درمان آبریزش بینی بعد جراحی بینی

درمان آبریزش بینی بعد جراحی بینی

 1. اگر شما قصد دارید عمل بینی را با کمترین عارضه انجام دهید، توصیه می شود که در فصول سرد سال که احتمال سرما خوردگی بیشتر است، برای عمل بینی اقدام نکنید و خود رادر معرض هوای سرد مانند باد کولر قرار ندهید. همچنین از نزدیک شدن به افراد مبتلا به سرماخوردگی پیشگیری کنید. اگر دچار سرما خوردگی شدید، نباید بدون اطلاع پزشک دارو مصرف کنید.
 2. بهترین درمان برای آبریزش بینی بعد جراحی بینی ، سرم شستشو می باشد. برای درمان این عارضه باید روزانه 4 دفعه بینی خود را کاملا با سرم شستشو بشویید، تا الودگی هایی که به بینی نفوذ کرده اند، خارج شوند.
 3. برای درمان ابریزش بینی بعد از جراحی می توانید، از قطره سدیم کلراید مخصوص بینی استفاده کنید، تا ابریزش برطرف شود.
 4. در صورتی که میزان ابریزش بینی زیاد است، بخصوص برای افراد دچار به آلرژی اسپری آنتی هیستامین بینی یا قرص آن گزینه مناسبی می باشد. این قرص ضد حساسیتی می باشد و علائم حساسیتی مانند ابریزش ناشی از حساسیت و عفونت ناحیه بینی را رفع می کند. قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

نتیجه گیری

آبریزش بینی بعد از جراحی بینی یک عارضه طبیعی و موقت است که در اکثر افراد رخ می دهد. این مشکل معمولا تا دو ماه طول می کشد و جای نگرانی ندارد. با رعایت نکات پیشگیرانه و انجام مراقبت های بعد از عمل، می توانید احتمال بروز این عارضه را به حداقل برسانید. اگر در مورد آبریزش بینی خود بعد از عمل سوالی دارید و یا نگران هستید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید .اگر ابریزش بینی شما دائمی بود تحت درمان قرار بگیرید.

سوالات متداول در رابطه با آبریزش بینی بعد جراحی بینی

 1. آیا آبریزش بینی بعد از عمل بینی طبیعی است؟
  بله، آبریزش بینی بعد از عمل بینی یک عارضه طبیعی و موقت است که در اکثر افراد رخ می دهد. این مشکل معمولا تا دو ماه طول می کشد و جای نگرانی ندارد. اما اگه بیشتر از 2 ماه زمان برد حتما باید تحت درمان قرار بگیرید.
 2. علت آبریزش بینی موقت بعد از عمل چیست؟
  دلایل مختلفی می تواند برای آبریزش بینی بعد از عمل وجود داشته باشد، از جمله التهاب و ورم مخاط بینی، خشکی بینی، تحریک بینی، آلرژی.
 3. چگونه می توان آبریزش بینی بعد از عمل را درمان کرد؟
  درمان های مختلفی برای آبریزش بینی بعد از عمل وجود دارد، برخی از این درمان ها عبارتند از سرم شستشوی بینی، قطره سدیم کلراید، داروهای ضد حساسیت و آنتی بیوتیک (در صورت عفونت)
5/5 - (1 امتیاز)

پیام بگذارید

five × 4 =

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.