گروپی

رعایت نکات ورزشی بعد از جراحی عمل بینی

رعایت نکات ورزشی بعد از جراحی عمل بینی

بعد از عمل جراحی بینی برای بهبود سریعتر عوارض و نتیجه بهتر باید برخی مراقبت ها انجام شود. یکی از نکاتی که بعد از جراحی عمل بینی باید رعایت کرد، رعایت نکات ورزشی بعد از جراحی عمل بینی می‌باشد. انجام فعالیت های ورزشی موضوعی نیست که بتوان برای برای تمام زیباجویان یک زمان خاص را پیشنهاد داد.

همانطور که می‌دانید بسیاری از زیباجویان ممکن است، بعد از عمل جراحی با عوارضی مواجه شوند که برای بهبود سریعتر آنها باید مراقبت‌هایی را انجام دهند. جدا از عوارض‌ها زیبا جویان تمایل دارند بهترین نتیجه را از عمل ببینند. به همین دلیل بسیاری از افراد حساس هستند و تمامی مراقبت‌های بعد از جراحی را انجام می‌دهند. ورزش نیز یکی از مراقبت‌ها می‌باشد که باید آن را به خوبی رعایت کرد.  در ادامه این مطلب از جراحی بینی بدون بیهوشی به رعایت نکات ورزشی بعد از جراحی عمل بینی می پردازیم.

دوره نقاهت و بهبود بعد از جراحی

شاید شما هم یکی از افرادی باشید که جراحی زیبایی بینی را انجام داده باشید یا قصد انجام ان را داشته باشید و بخواهید بدانید که دوره بهبودی بعد از عمل بینی چقدر زمان می برد یا اینکه انجام ورزش بعد از عمل جراحی بینی به چه صورت است؟ این موضوع برای ورزشکاران یکی از مسائل مهم است. دوره نقاهت عمل بینی معمولاً تا ۶ ماه می‌باشد. در این بازه زمانی هر فعالیتی که شما انجام می‌دهید ممکن است در نتایج جراحی بینی شما و سرعت بهبود تاثیر بگذارد.

بعد از جراحی بینی بدن شروع به ترمیم می‌کند. بنابراین شما در این مدت باید نکات لازم را رعایت کنید که شرایط بهبود فراهم باشد.عدم رعایت نکات ورزشی بعد از جراحی عمل بینی یکی از مواردی است که علاوه بر تشدید عوارض ممکن است، نتایج جراحی بینی را نیز تغییر دهد. از همین رو شما باید به این مورد نیز توجه داشته باشید که سرعت بهبود و نقاهت برای هر شخصی متفاوت است. برای مثال شخصی که مستعد خونریزی می‌باشد ممکن است تا چند روز خونابه را از حلق خود خارج کند. همچنین ممکن است شخص دیگری خونریزی زیادی نداشته باشد و زخم‌هایش سریعا خوب شود و بعد از چند روز حتی اثری از آنها باقی نماند.

با این حال ورزش به دلیل اینکه ضربان قلب را افزایش می‌دهد، باعث فشار به بینی و می‌شود. این امر ممکن است تورم آن را تشدید کند.

چرا ورزش سنگین بعد از جراحی بینی محدودیت دارد؟

در دوران نقاهت بدن تمام انرژی خود را صرف ترمیم، بهبود آسیب‌های بافتی و زخم‌ها می‌کند. ورزش سنگین و عدم رعایت نکات ورزشی بعد از جراحی عمل بینی به دلیل افزایش جریان خون یا فشار به عضلات صورت شخص، ممکن است منجر به خونریزی شود. این خونریزی کبودی و تورم در محل جراحی را به دنبال دارد.

علاوه بر این شخص در دوره نقاهت نمی‌تواند به راحتی نفس بکشد و امکان دارد که از لحاظ تنفسی دچار مشکل شود. بنابراین تا زمانی که پزشک ورزش را برای زیباجو توصیه نکند، ممکن است با انجام آن شخص درگیر عوارض های ناگواری مانند عدم رضایت از نتیجه جراحی، خونریزی، افزایش طول دوره نقاهت و ریسک سلامت شود.

بیشتر بخوانید: ترمیم بینی

چه مدت بعد از جراحی بینی می‌توان ورزش کرد؟
چه مدت بعد از جراحی بینی می‌توان ورزش کرد؟

چه مدت بعد از جراحی بینی می‌توان ورزش کرد؟

همانطور که در قبل هم اشاره کردیم، چگونگی رعایت نکات ورزشی بعد از جراحی عمل بینی موضوعی نیست که برای تمام زیباجویان زمان خاصی داشته باش.د اما به طور کلی شما در ۱۰ روز اول باید به صورت کامل استراحت کنید و فعالیت‌های غیر ضروری خود را کاهش دهید. در ادامه قصد داریم به محدودیت‌های ورزشی در بازه‌های زمانی بعداز جراحی بپردازیم.

هفته اول دوره نقاهت بینی

در هفته اول نقاهت استراحت مطلق توصیه می شود. با این حال بعد از گذشت 24 ساعت می توانید پیاده روی 20 دقیقه ای را شروع کنید. پیاده روی باعث می شود تا روند بهبودی سریع‌تر پیش برود. اما به جز پیاده روی، هر ورزش دیگری در این هفته ممنوع می‌باشد.

همچنین دقت کنید اگر در زمان پیاده‌روی شما احساس تنگی نفس یا خستگی کردید از پیاده‌روی اجتناب کنید. چرا که تنگی نفس یکی از نشانه‌های افزایش ضربان قلب می‌باشد و ممکن است شما دچار خونریزی شوید. رعایت نکات ورزشی بعد از جراحی عمل بینی به شما در بهبودی سریعتر کمک می کند.

هفته ۲ تا ۴ بعد از جراحی بینی

دو تا چهار هفته بعد از جراحی بینی بخیه‌ها و تامپون بینی برداشته می‌شود. بعد از برداشتن بخیه‌ها و تامپون شما بهتر است تا ۲۴ ساعت استراحت مطلق داشته باشید. در این بازه زمانی شما باید به رعایت نکات ورزشی بعد از جراحی عمل بینی بپردازید. بعد از این استراحت شما می‌توانید ورزش خود را به صورت دویدن آرام یا پیاده‌روی طولانی‌تر انجام دهید.

باز هم دقت داشته باشید که از انجام هر ورزشی که شما را در معرض ضربه تماس و فشار به بینی تان قرار می‌دهد، پرهیز کنید. همچنین شما نباید به سراغ ورزش‌هایی مثل بدنسازی که سنگین است، بروید. در این بازه زمانی بهتر است ورزش‌های سبک مانند یوگا را تجربه کنید.

هفته 4 تا 6 بعد از جراحی بینی

پس از یک ماه از دوران نقاهت بدن خود را ترمیم کرده و تقریبا عوارض بعد از جراحی بهتر می شود. همچنین ریسک خونریزی با تورم وجود ندارد. در طول این مدت شما می‌توانید شدت ورزش خود را افزایش دهید، یا حتی در باشگاه شروع به ورزش کنید. بهتر است در این بازه زمانی ورزش های متوسط را انجام دهید.

6 ماه بعد از جراحی

پس از گذشت شش هفته معمولا عوارض جراحی اکثر زیباجویان به صورت کامل بهبود می‌یابد. اما باز هم پس از گذشت یک ماه شما باید مراقب بینی خود باشید و تا حد امکان از ورزش‌های تماسی که شامل ضربه می‌باشد، مثل رزمی پرهیز کنیید. همچنین رعایت نکات ورزشی بعد از جراحی عمل بینی را انجام دهید. چنانچه شما قبل از عمل بینی ورزش‌های حرفه‌ای شدیدی را دنبال می‌کردید، بهتر است تا 6 ماه بعد از جراحی بینی وقفه بیندازید. زیرا سلامتی شما مهم تر است و ممکن است عوارض ناخوشایندی برای شما پیش بیاید.

مطلب مرتبط: عمل رینوپلاستی

مزایای پیاده‌روی بعد از جراحی بینی
مزایای پیاده‌روی بعد از جراحی بینی

مزایای پیاده‌روی بعد از جراحی بینی

24 ساعت بعد  از عمل و کاهش عوارض داروهای بیهوشی، می‌توانید پیاده روی سبک را شروع کنید. در ابتدای جراحی بینی شما می‌توانید با پانسمان و در خانه ۲۰ دقیقه پیاده روی کنید، اما با گذشت زمان می‌توانید حتی در خارج از منزل پیاده‌روی کنید. پیاده روی مزایای زیادی دارد در ادامه به این مزایا می پردازیم.

 • تسریع پرسه بهبود و درمان عوارض بینی
 • پیشگیری از تورم بینی
 • پیشگیری از لخته شدن خون در عروق
 • افزایش سرعت ریکاوری بدن
 • حفظ روحیه

چه زمانی ورزش حرفه‌ای خود را شروع کنیم؟

ممکن است برخی از افراد قبل از عمل بینی ورزش حرفه‌ای را انجام می دادند و بعد از دوره نقاهت قصد ادامه فعالیت ورزشی خود را داشته باشد. ما به شما پیشنهاد کردیم که تا ۶ ماه بعد از عمل بینی سمت ورزش‌های حرفه‌ای و شدیدی که شما را در معرض تماس ضربه قرار می‌دهد نروید. اما شما می‌توانید با هماهنگی پزشک و استفاده از روش‌های برای کاهش آسیب ورزش را انجام دهید. اما بهتر است برای تثبیت نتایج جراحی بینی و پیشگیری از عوارض و حفظ سلامت تا چندین ماه ورزش سنگین نداشته باشید و به رعایت نکات ورزشی بعد از جراحی عمل بینی اهمیت دهید.

نتیجه گیری

رعایت نکات ورزشی بعد از عمل بینی، نقش مهمی در بهبود سریعتر عوارض و رسیدن به نتیجه نهایی مطلوب دارد. در این مقاله به بررسی نکات ورزشی در دوره‌های مختلف نقاهت پرداختیم. شما با رعایت این نکات بهترین نتیجه از جراحی بینی خود را خواهید دید.

سوالات متداول درباره رعایت نکات ورزشی بعد از جراحی عمل بینی

 1. چه زمانی بعد از عمل بینی می‌توانم ورزش کنم؟
  زمان شروع ورزش بعد از عمل بینی به نوع عمل و وضعیت سلامتی شما بستگی دارد. به طور کلی، پزشکان توصیه می‌کنند تا 10 روز اول به طور کامل استراحت کنید و از انجام هرگونه فعالیت ورزشی خودداری کنید. پس از 24 ساعت از عمل، می‌توانید با پیاده‌روی‌های کوتاه و سبک شروع کنید. به تدریج و با گذشت زمان، می‌توانید شدت و مدت زمان ورزش خود را افزایش دهید. با این حال، تا 6 ماه بعد از عمل باید از انجام ورزش‌های سنگین و تماسی خودداری کنید.
 2. در حین ورزش بعد از عمل بینی باید به چه نکاتی توجه کنم؟
  با پزشک خود مشورت وتوصیه های گفته شده را رعایت کنید. در صورت احساس درد یا ناراحتی، از ادامه فعالیت ورزشی خودداری کنید. همچنین از انجام حرکات ناگهانی و ضربه‌ای که به بینی فشار وارد می‌کند، خودداری کنید. به طور مرتب آب بنوشید و در صورت مشاهده هرگونه عارضه جانبی، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.
 3. آیا پیاده‌روی بعد از عمل بینی مفید است؟
  بله، پیاده‌روی یکی از بهترین ورزش‌ها بعد از عمل بینی است. پیاده‌روی به بهبود گردش خون، کاهش تورم، تسریع روند بهبودی و حفظ روحیه شما کمک می‌کند.
5/5 - (1 امتیاز)

پیام بگذارید

ten − 6 =

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.