گروپی

ترمیم بینی با غضروف دنده چگونه است؟

ترمیم بینی با غضروف دنده

بسیاری از افراد عمل بینی موفقی نداشته و می خواهند بدانند ترمیم بینی با غضروف دنده چگونه است؟ این نوع جراحی در حقیقت یک عمل ثانویه می باشد که برای اصلاحات بدشکلی های بینی انجام می شود. باید توجه داشته باشید این جراحی نسبت به عمل رینوپلاستی بسیار پیچیده تر بوده و نیاز به تخصص و تبحر بیش تری دارد. در نتیجه شما با مراجعه به یک جراح با تجربه می توانید عمل موفقیت آمیزی داشته باشید.

علت انجام جراحی بینی با غضروف دنده

شاید تا به حال این سوال را ازخود پرسیده باشید که ترمیم بینی با غضروف دنده چگونه است؟ و یا این که برای عمل ترمیمی بینی چه اقداماتی انجام می دهند. ممکن است تا به حال شنیده باشید که برخی افراد در جراحی بینی نتیجه مطلوبی به دست نمی آورند و مجبور می شوند برای عمل ترمیم بینی اقدام کنند. معمولا این نوع جراحی در اثر بروز مشکلات خاصی انجام می گیرد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • افرادی که حفره های بینی متقارنی ندارند.
 • کسانی که در اثر عوامل مختلف دریچه بینیشان دچار مشکل شده است.
 • افرادی که با مشکلات تنفسی مواجه هستند.
 • کسانی که یک و یا هر دو حفره بینیشان مسدود شده است.
 • افرادی که بخشی از غضروف بینی خود را از دست داده اند.

البته باید دقت داشته باشید که همه افرادی که برای انجام ترمیم بینی با غضروف دنده اقدام می کنند، لزوما نباید یک بار عمل رینوپلاستی را انجام داده باشند. گاهی اوقات فرد در اثر تصادف و یا به طور مادرزادی با آسیب های جدی در ناحیه بینی مواجه شده و دچار کمبود غضروف در بینی می شوند. در این شرایط نیز بهترین راه برای اصلاح فرم بینی انجام این نوع عمل ترمیمی می باشد. برای انجام این جراحی از غضروف بخش هایی مانند گوش و یا دنده استفاده می کنند.

علت ترمیم بینی با غضروف دنده
آشنایی با جراحی ترمیم بینی با غضروف دنده

مراحل ترمیم بینی با غضروف دنده

اول از همه باید دقت داشته باشید که این عمل حداقل یک سال با جراحی رینوپلاستی اولیه شما فاصله داشته باشد. معمولا زمانی از این غضروف ها برای ترمیم بینی استفاده می کنند که نیاز به پیوند غضروف زیاد باشد. برای این کار یک برش ۴ تا ۵ سانتی متری بر روی قفسه سینه ایجاد می کنند و برای برداشتن غضروف از دنده ۶ فرد بیمار استفاده می کنند. این برش در امتداد خط زیر سینه انجام شده و بعد گذشت ۶ تا ۱۲ ماه به طور کامل محو می شود.

برداشتن این مقدار جزئی از غضروف ها هیچ اثر بدی بر بدن فرد نگذاشته و خللی در عملکرد دنده ها ایجاد نمی کند. مدت زمان اجرای عمل ترمیم بینی با غضروف دنده ۲ تا ۳ ساعت بوده و معمولا افراد در همان روز از بیمارستان مرخص می شوند. برای کشیدن بخیه ها باید یک هفته صبر کنید و برای بهبودی کامل به یک تا دو هفته زمان احتیاج دارید.

مزایای ترمیم بینی با غضروف دنده

استفاده از غضروف دنده برای انجام این عمل با مزیت های زیادی برای افراد همراه است که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • بافت غضروف های این ناحیه بسیار طبیعی و مناسب می باشد.
 • نتایج حاصل از عمل با این غضروف ها ماندگاری بالاتری دارد.
 • میزان برش روی دنده ها بسیار کوچک بوده و در مدت زمان کوتاهی بعد از عمل بر طرف می شود.
 • این غضروف مقاومت بالایی در برابر عفونت دارد.

انواع عمل ترمیمی بینی با غضروف دنده

برای این که بدانید ترمیم بینی با غضروف دنده چگونه است؟ خوب است که با انواع این عمل ها آشنا شوید. در حالت کلی این جراحی را به دو روش باز و بسته انجام می دهند. در شرایطی که بینی شما به تغییر ساختار عمده ای نیاز داشته باشد، معمولا از نوع باز این جراحی ها استفاده می کنند. در این روش فاصله بین دو سوراخ بینی یا همان ناحیه کلوملا را برش می دهند تا راحت تر بتوانند تغییرات لازم را ایجاد کنند. در مقابل روش بسته بیش تر در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که نیازی به تغییرات خاصی در ساختار بینی وجود ندارد.

دسترسی و دید پزشک در این روش کم تر بوده و در بخش های بیرونی هیچ گونه برشی ایجاد نمی شود. این شیوه جراحی معمولا برای اصلاحات جزئی مورد استفاده قرار می گیرد و با روش ترمیم بینی با غضروف دنده فقط تغییرات کمی در شکل بینی ظاهر می شود. بنابراین پزشک معالج با توجه به تشخیص میزان مشکل بینی شما و همچنین میزان تبحری که دارد، یکی از روش های ترمیمی را انتخاب کرده و در اتاق عمل پیاده می کند.

اقدامات لازم ترمیم بینی با غضروف دنده

اقدامات قبل از عمل ترمیمی بینی با غضروف دنده

برای این که متوجه شوید ترمیم بینی با غضروف دنده چگونه است؟ باید به این نکته توجه داشته باشید که قبل از عمل نیز باید اقداماتی را انجام داده و نکاتی را رعایت کنید.

 • بیمار برای انجام این جراحی باید پرونده پزشکی خود را به جراح نشان داده تا ایشان بتواند به طور دقیق از شرایط بینی شما مطلع شود.
 • جراح باید هر گونه مشکل تنفسی، حساسیت و یا نحوع عملکرد سینوس ها را مورد بررسی قرار داده و با توجه به شرایط بیمار اقدام کند.
 • تمام دارو هایی که مصرف می کنید و یا هر گونه حساسیت دارویی را به پزشک متخصص خود گزارش دهید.
 • در روز جراحی لباس گشاد و جلوبازی بپوشید که هنگام بیرون آوردن آن با مشکلی مواجه نشوید.
 • قبل از انجام این عمل حتما مصرف سیگار را قطع کنید تا احتمال بروز عفونت کاهش یافته و هر چه سریع تر بهبود یابید.
 • قبل از انجام این عمل حتما نوار قلب گرفته و برای تشخیص کم خونی نیز باید آزمایشات خون لازم را انجام دهید.
 • خانم ها باید حتما تست بارداری داده و از حامله نبودن خود مطمئن شوند.
 • ۴ تا ۶ هفته قبل از جراحی ترمیم بینی با غضروف دنده مصرف غذا های فرآوری شده را کنار بگذارید و از خوردن کربوهیدرات های تصفیه شده خودداری کنید.

کلام آخر

این نوع عمل کاملا ترمیمی بوده و حداقل با فاصله یک سال از عمل رینوپلاستی انجام می شود. در این روش مقدار بسیار کمی از دنده ۶ بیمار بریده شده و با کمک آن تغییرات اساسی در بینی فرد انجام می گیرد.

میزان جراحت ایجاد شده در دنده بسیار کم بوده و بعد از گذشت ۶ تا ۱۲ ماه به طور کامل از بین می رود. جراحی ترمیم بینی با غضروف دنده در دو نوع باز و بسته انجام می گیرد و جراح با توجه به شرایط بینی فرد بیمار باز و یا بسته بودن جراحی را تشخیص می دهد. این عمل برای رفع نواقص بینی انجام شده و دوران نقاهت کوتاهی دارد.

سوالات متداول برای ترمیم بینی با غضروف دنده

 1. ترمیم بینی با غضروف دنده چه عوارضی می تواند داشته باشد؟
  ممکن است مدتی بعد از جراحی گرافت ها از زیر پوست مشخص شوند و یا آن ها پیوند ها جا به جا شود. احتمال دارد که این غضروف ها در بدن حل شده و یا آن که محل پیوند عفونت کند.
 1. از لحاظ نحوه قرار گیری غضروف ها، این عمل ترمیم بینی به چند دسته تقسیم بندی می شود؟
  در حالت کلی برخی مواقع گرافت ها زیر پوست قرار گرفته و در بعضی موارد نیز گرافت ها بین ساختار های بینی قرار می گیرند.
 1. برای انجام عمل ترمیم بینی به غیر از دنده ها از چه غضروف دیگری استفاده می کنند؟
  گاهی اوقات برای این کار از غضروف گوش استفاده می کنند و برخی مواقع نیز از غضروف های مصنوعی کمک می گیرند.
5/5 - (5 امتیاز)

پیام بگذارید

seventeen − 11 =

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.