گروپی

آشنایی با تفاوت عمل رینوپلاستی و عمل بینی

تفاوت عمل رینوپلاستی و عمل بینی

تصور عموم افراد از جراحی بینی تنها جنبه ظاهری و زیبایی آن می‌باشد و آن را یک جراحی زیبایی تلقی می‌کنند. با اینکه برخی از افراد به دلیل نقوص بینی یا شکستگی که موجب اختلالات تنفسی‌شان شده است، اقدام به جراحی عمل بینی می‌کنند. همین امر تفاوت عمل رینوپلاستی و عمل بینی می‌باشد. در ادامه این مطلب از عمل رینوپلاستی به تفاوت عمل رینوپلاستی و عمل بینی می پردازیم.

عمل رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی یا همان جراحی پلاستیک بینی یکی از روش‌های جراحی زیبایی بینی می‌باشد که عوارض کمتری دارد. این متد در سالیان اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. رینو پلاستی از دو کلمه رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای اصلاح تشکیل شده است. به عبارتی این عمل برای اصلاح نقص های جزئی بینی می‌باشد. افراد دارای بینی هایی با پره‌های بزرگ و گشاد، یکی از بهترین کاندیدهای عمل رینوپلاستی می‌باشند. به مفهوم ساده تفاوت عمل رینوپلاستی و عمل بینی در انگیزه عمل شخص می باشد. در ادامه قصد داریم به مزایا و معایب رینوپلاستی بپردازیم.

بیشتر بخوانید: ترمیم بینی

عمل رینوپلاستی چه مشکلاتی را برطرف می کند و چه مزایایی دارد؟
عمل رینوپلاستی چه مشکلاتی را برطرف می کند و چه مزایایی دارد؟

عمل رینوپلاستی چه مشکلاتی را برطرف می کند و چه مزایایی دارد؟

عمل رینوپلاستی نسبت به جراحی بینی سبک تر است و مزایایی دارد. که این امر تفاوت عمل رینوپلاستی و عمل بینی است. چرا که در عمل رینو پلاستی برش های عمیقی ایجاد نمی شود. زیرا رینو پلاستی برای تغییرات جزئی می باشد. همچنین جای زخم ها کمتر قابل مشاهده می باشند و مدت زمان عمل ان نیز کمتر و حدود یک ساعت تا یک ساعت و نیم می باشد. علاوه بر این دوره نقاهت و عوارض کمتری دارد. در ادامه مشکلات بینی را که با عمل رینو پلاستی برطرف می شوند را بررسی می کنیم.

 • کوچک کردن عرض بینی: اگر بینی شما از پایین بیش از حد پهن باشد، بینی شما بزرگتر جلوه می کند و برای زیبایی بینی خود می توانید عمل رینو پلاستی را انجام دهید.
 • رفع قوز روی بینی: عمل رینو پلاستی می تواند قوز روی بینی شما رفع کند. با عمل رینو پلاستی این قوز برطرف می شود. متخصص با پیوند غضروف میانی به قسمت فرورفتگی این مشکل را برطرف می کند. بعد از گذشت چند ماه این پیوند جوش می خورد.
 • ایجاد زاویه بین لب و بینی: با تغییر زاویه بین بینی و لب چهره شما بسیار تغییر می کند. متخصص بعد از عکس برداری متوجه استاندارد بودن فاصله بین بینی و لب شما می شود درصورتی که استاندارد نباشد، عمل رینوپلاستی را پیشنهاد می دهد.
 • اصلاح بزرگی سوراخ‌های بینی: عمل رینوپلاستی مناسب افرادی است که پره های بینی بزرگی دارند. چرا که در این عمل متخصص سوراخ های بینی شمارا کوچک می کند.
 • کوتاه کردن ارتفاع بینی: افرادی که نوک بینی انها افتاده یا ارتفاع ان بالاتر است، می توانند با عمل رینو پلاستی ارتفاع بینی خودرا اصلاح کنند.

معایب عمل رینوپلاستی چیست؟

چنانچه رینوپلاستی توسط یک جراح غیر حرفه‌ای انجام شود، عوارضی نظیر موارد زیر ممکن است، رخ دهد:

 1. از دست دادن حس بویایی
 2. نیاز به ترمیم مجدد
 3. کوچکی بیش از حد سوراخ‌های بینی
 4. نامتقارن شدن پره‌های بینی
 5. عفونت
 6. انحراف و کج شدن بینی
 7. سختی در نفس کشیدن
 8. تورم بینی و صورت

مطلب مرتبط: جراحی بینی با بی حسی

چه تفاوتی بین عمل بینی و رینوپلاستی وجود دارد؟
چه تفاوتی بین عمل بینی و رینوپلاستی وجود دارد؟

چه تفاوتی بین عمل بینی و رینوپلاستی وجود دارد؟

همانطور که می دانید عمل بینی برای برطرف کردن مشکلات ساختار بینی می‌باشد، در حالی که  هدف از عمل رینوپلاستی زیبایی و اعمال تغییرات جزئی در بینی است. در این عمل جراح برش‌های کمتری در داخل بینی ایجاد می‌کند و جراح دسترسی کمتری به بینی دارد. که این امر نیازمند ظرافت زیادی است. جراح زمانی این این عمل را انتخاب می‌کند که قصد تغییر زیادی در بینی را ندارد. برای درک بهتر تفاوت عمل رینو پلاستی و عمل بینی بهتر است معنای رینو پلاستی را درک کنید.

همانطور که در بالا هم گفتیم رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای زیبایی می باشد. بنابراین این عمل با هدف زیبایی بینی انجام می‌شود. اما در صورتی که در ساختار بینی نقصی وجود داشته باشد، متخصص، عمل بینی را به منظور بهبود تیغه میانی، غضروف بینی و تغییر شکل مجاری بینی انتخاب می کند، تا مشکل ساختاری مراجعه برطرف شود و بتواند بهتر نفس بکشد. یکی از تفاوت عمل رینوپلاستی و عمل بینی در هدف بیمار است. عمل بینی جنبه درمانی دارد و به بهبود تنفس، درمان خروپف، بهبود عملکرد قلب و ریه‌ها و اصلاح انحراف، شکستگی و… کمک می‌کند. اما رینو پلاستی جنبه زیبایی دارد.

چه زمانی عمل بینی انجام می گیرد؟

در بالا به تفاوت عمل رینو پلاستی و عمل بینی پرداختیم، اگر قصد رفع ایراداتی که در بالا گفتیم، را دارید بهتر است، عمل رینو پلاستی را انجام دهید. اما چنانچه انگیزه عمل شما درمان و رفع ایرادات ساختاری بینی ماند بهبود تیغه میانی، تغییر شکل مجاری بینی می باشو  باید عمل بینی را طبق نظر دکتر انجام دهید. اگر  انگیزه شما برای عمل یکی از مواز زیر است برای عمل بینی اقدام کنید:

 1. درمان شکستگی بینی
 2. عمل انحراف بینی
 3. درمان شاخ های بزرگ بینی
 4. درمان پلیپ بینی

نتیجه گیری

تاکنون شما متوجه شدید که تفاوت عمل رینوپلاستی و عمل بینی به انگیزه عمل شما بستگی دارد. چنانچه شما به قصد درمان می خواهید عمل بینی را انجام دهید، باید بدانید که جراح ایراد بینی شما را رفع می کند و برای زیبایی بینی شما کاری انجام نمی دهد. اگر قصد دارید همزمان هم بینی تان درمان و هم زیبا شود، باید با پزشک خود در جریان بگذارید، تا با یک تیر دو نشان بزنید.

سوالات متداول درباره تفاوت عمل رینوپلاستی و عمل بینی

 1. در چه صورت باید عمل بینی انجام دهیم؟
  اگر در تنفس خود مشکل دارید، به طور مکرر دچار خونریزی بینی می شوید یا بینی شما به دلیل شکستگی یا انحراف شکل نامتقارنی دارد، ممکن است نیاز به عمل بینی داشته باشید. عمل بینی می تواند به رفع این مشکلات و بهبود عملکرد بینی شما کمک کند.
 2. هزینه عمل رینوپلاستی و عمل بینی چقدر است؟
  هزینه این دو عمل به عوامل مختلفی مانند دستمزد جراح، نوع بیمارستان، پیچیدگی عمل و … بستگی دارد.
 3. آیا می توان عمل رینوپلاستی و عمل بینی را همزمان انجام داد؟
  بله، در برخی موارد امکان انجام همزمان این دو عمل وجود دارد. با این حال، این موضوع باید توسط جراح متخصص و با توجه به شرایط بیمار بررسی و تعیین شود.
5/5 - (1 امتیاز)

پیام بگذارید

one × 3 =

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.