گروپی

10 نکته مهم مراقبت بعد از ترمیم بینی

مراقبت بعد از ترمیم بینی

زمانی که با 10 نکته مهم مراقبت بعد از ترمیم بینی آشنا شوید، می توانید عمل جراحی موفقیت آمیزی داشته باشید. در این جراحی با ایجاد برش و تغییر در ساختار بینی، شکل ظاهری بینی متفاوت تر شده و چهره فرد زیبا تر می شود. اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که بعد از این عمل چهره فرد متورم شده و کبود می شود. برای کاهش این عوارض بهتر است که در دوران نقاهت مراقبت های خاصی انجام دهید تا هر چه سریع تر بهبود یابید.

چه نکاتی را بعد از ترمیم بینی باید رعایت کنیم؟

امروزه بسیاری از افراد برای زیبا تر شدن چهره خود به عمل های زیبایی روی می آورند. یکی از پر طرفدار ترین و رایج ترین نمونه از این عمل ها، جراحی بینی می باشد. در دوران نقاهت باید 10 نکته مهم مراقبت بعد از ترمیم بینی را مد نظر داشته باشید و مطابق با آن ها عمل کنید. مهم ترین نکاتی که در این دوران باید رعایت کنید عبارتند از:

 • دارو هایی که توسط پزشک جراح برای شما تجویز می شود باید به طور کامل مصرف شود.
 • بعد از انجام این عمل احتمال دارد که با آبریزش بینی مواجه شوید. در این شرایط بهتر است که از دارو های آنتی هیستامین مانند سیتریزین استفاده کنید تا از بروز این مشکل جلوگیری شود.
 • بعد از جراحی شما با در قسمت بینی و صورت خود درد را احساس می کنید که این موضوع کاملا طبیعی می باشد. در شرایطی که درد غیر قابل تحمل و آزار دهنده شد، می توانید از مسکن هایی که توسط پزشک تجویز می شود استفاده کنید.
 • با کمک پماد مخصوص و یک گوش پاک کن روی بخیه ها را چرب کنید تا از خشک شدن آن ها جلوگیری شود.
 • در سه روز اول پس از این جراحی باید از کمپرس آب سرد استفاده کنید و سه روز بعد کمپرس آب گرم بگذارید تا مراقبت بعد از ترمیم بینی انجام شود.
 • برای استفاده از کمپرس باید ده دقیقه آن را بر روی بینی گذاشته و نیم ساعت استراحت دهید.
نکات بعد از ترمیم بینی
نحوه مراقبت بعد از ترمیم بینی

مراقبت های بعد از ترمیم بینی

اگر قصد دارید که برای انجام جراحی بینی اقدام کنید، باید دقت داشته باشید که دوران نقاهت این عمل بسیار حساس می باشد. از این رو باید 10 نکته مهم مراقبت بعد از ترمیم بینی را بشناسید تا بتوانید این دوران را با کم ترین عوارض ممکن پشت سر بگذارید. مهم ترین نکاتی که باید در این دوران به آن توجه داشته باشید به شرح زیر می باشند:

 • دقت داشته باشید که اختلال در تنفس برای مدت ۲ تا ۳ روز بعد از جراحی طبیعی بوده و نیاز به درمان ندارد.
 • در چند روز اول بعد از جراحی بیش تر از سوپ و غذا های میکس شده استفاده کنید.
 • برای کاهش تورم محل بخیه ها بهتر است که از آبمیوه های طبیعی استفاده کنید.
 • برای مدت یک هفته باید آتل را بر روی بینی خود تحمل کنید. دقت داشته باشید که در این مدت زمان آتل خیس نشود.
 • قبل از مراجعه به پزشک برای برداشتن آتل حتما حمام کنید تا آتل نرم تر شده و راحت تر جدا شود.
 • در هنگام استحمام بعد از جراحی از آب خیلی گرم استفاده نکنید.
 • بعد از برداشتن آتل باید از چسب استفاده کنید. هر سه روز یکبار چسب را تعویض کنید و این کار را برای مدت سه ماه ادامه دهید.
 • برای انجام حرکات ورزشی باید حداقل یک ماه صبر کنید و سپس برای انجام تمریات ورزشی سبک اقدام کنید.
 • برای اصلاح موی صورت باید توجه داشته باشید که بند انداختن و استفاده از وکس و موم حداقل تا دو ماه ممنوع است. در این مدت می توانید از ژیلت استفاده کنید و یا این که برای برداشتن مو های صورت از پودر موبر کمک بگیرید.
 • تا برداشتن آتل نمی توانید صورت خود را بشویید و باید از دستمال مرطوب برای تمیز کردن پوست صورت برای مراقبت بعد از ترمیم بینی انجام شود.
نکات بعد از ترمیم بینی
تاثیر تغدیه در بهبود سریع بعد از ترمیم بینی

برای آن که بهتر با 10 نکته مهم مراقبت بعد از ترمیم بینی آشنا شویم و بتوانیم دوران نقاهت را به راحتی پشت سر بگذاریم باید برای تغذیه خود اهمیت ویژه ای قائل باشیم. در این دوران هرگز از الکل و مواد کافئین دار استفاده نکنید زیرا سبب طولانی تر شدن دوران نقاهت می شوند. همچنین از مصرف نمک در این دوران خودداری کنید و از مواد غذایی استفاده کنید که کاملا تازه و سالم باشند.

برنامه غذایی مناسب بعد از ترمیم بینی

گروه های غذایی که باید حتما در برنامه غذایی شما قرار بگیرند عبارتند از:

 1. پروتئین هایی مانند گوشت، مرغ و ماهی
 2. روی
 3. آهن
 4. ویتامین های A، B، C
 5. مواد غذایی سرشار از فیبر مانند گندم، غلات و برنج قهوه ای
 6. میوه و سبزی تازه مانند هویج و اسفناج پخته

کلام آخر درمورد مراقبت بعد از ترمیم بینی

با شناخت 10 نکته مهم مراقبت بعد از ترمیم بینی راحت تر می توانید با عوارض این جراحی آشنا شوید. این عمل دوران نقاهت خاصی داشته و شما می توانید با کمی دقت و تحمل این دوران را به راحتی سپری کنید. توجه داشته باشید که تا قبل از برداشتن آتل نباید صورت شما خیس شود و  در هفته اول باید حتما از کمپرس آب سرد و گرم استفاده کنید.

همچنین دقت کنید که تا سه ماه بعد از برداشتن آتل از چسب مخصوص استفاده کنید و هر سه روز یکبار چسب را تعویض کنید. با انجام این کار ها و توجه به برنامه غذایی و میزان تحرک خود در طول روز می توانید این دوران را بدون دردسر خاصی سپری کنید.

سوالات متداول برای 10 نکته مهم مراقبت بعد از ترمیم بینی

 1. برای شست و شوی بینی بعد از عمل بینی چه اقداماتی باید انجام دهید؟
  در این شرایط باید بعد از جراحی و برداشتن آتل، حفره های بینی را با استفاده از سرم های نمکی بشویید تا لخته های خون خارج شده و راه  تنفسی باز شود.
 1. آيا همه افراد بعد از سه ماه چسب زدن بر روی بینی می توانند چسب را بردارند؟
  خیر، این مدت زمان برای هر فرد متفاوت می باشد و پزشک با توجه به شرایط بینی شما مدت زمان لازم برای انجام این کار را مشخص می کند.
 1. چه مدت بعد از عمل جراحی بینی می توانیم به استخر برویم؟
  بعد از گذشت ۴ هفته می توانید برای شنا کردن اقدام کنید، توجه داشته باشید که نباید شیرجه بزنید و فقط باید در استخر شنا کنید.
4.2/5 - (4 امتیاز)

پیام بگذارید

15 + 15 =

هدف ما ایجاد راه‌حل‌هایی است که موانعی را که افراد را از انجام بهترین کارشان باز می‌دارد، از بین ببرد.