جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی در صورتی که نتایج اولیه به دلخواه بیمار نباشد و ایرادات بینی در جراحی بینی اولیه برطرف نشده یا ایرادات ایجاد شده انجام می شود.

توصیه می شود جراحی ترمیمی بینی بعد از خوب شدن نسبی زخم های به وجود آمده در عمل بینی اولیه انجام شود.

جراحی ترمیمی بینی به روش باز یا بسته انجام می شود به این صورت که اگر مشکل بینی فرد جزئی باشد معمولا جراحی بینی به روش بسته انجام می شود.

جراحی ترمیمی بینی

اما در مشکلات شدید تر جراح بینی ، جراحی بینی به روش باز را انتخاب می کند زیرا با این روش تسلط بیشتری حین جراحی بینی دارد و راحت تر می تواند اگر احتیاج به تقویت بافت و غضروف بینی باشد از پیوند های غضروفی استفاده کند.

تفاوت جراحی بینی ثانویه با جراحی بینی اولیه

 • واکنش هایی که بافت بینی نسبت به جراحی بینی ثانویه ، نشان می دهد بسیار شدید تر از واکنش هایی خواهد بود که نسبت به جراحی بینی اولیه نشان داده است.
 • جراحی بینی ترمیمی ، بسیار پیچیده تر از جراحی بینی اولیه می باشد چرا که بینی بعد از جراحی بینی ، ساختار اولیه و طبیعی خود را از دست داده است.
 • معمولا زمانی فرد تصمیم به انجام جراحی ترمیمی بینی ، می گیرد که ساختمان بینی تخریب شده باشد حال جراح بینی در جراحی بینی ترمیمی باید تلاش کند که بینی تخریب شده را بدون آسیب بازسازی کند.
 • دوره بهبودی جراحی بینی ترمیمی ، طولانی تر از جراحی بینی اولیه خواهد بود.
 • در بسیاری از مواقع غضروف های بینی فرد در جراحی بینی اولیه از بین رفته اند ، در این حالت جراح بینی باید پیوند غضروف انجام دهد ( از دیگر قسمت های بدن غضروف برداشته و به بینی پیوند بدهد. )

زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی

بعد از جراحی بینی اولیه بهبود زخم های بینی تا یک سال یا بیشتر زمان می برد پس اگر نیاز به ترمیم بینی دارید توصیه می شود حداقل یکسال بعد از جراحی اولیه بینی صبر کنید .

دلیل اینکه توصیه می شود زودتر از زمان معین شده توسط اصرار به جراحی مجدد بینی نکنید این است که با گذشت زمان و از بین رفتن نسبی تورم ممکن است ایرادات دیگر و جدیدی  بروز نماید که مسلما اگر ترمیم زود هنگام انجام شود این نقایص هنوز آشکار نخواهند شد .

جراحی ترمیمی بینی اگر زود هنگام انجام گیرد در حالی که روند ترمیم همچنان فعال است و تغییرات مجدد بافت بینی موجب اشکال در خون رسانی پوست و مختل شدن ترمیم بینی خواهد شد .

شاید در بعضی از افراد قبل از یکسال جراحی ترمیمی بینی امکان پذیر بوده و انجام شود مثلا در افرادی که پره های بینی در حین عمل جراحی زیبایی بینی به اندازه لازم جمع نشده و نیاز است که با جراحی به جمع کردن آن پرداخت .

انواع بینی

بینی افراد در سه دسته بینی های گوشتی ، استخوانی و نیمه غضروفی قرار می گیرند که هر کدام از آن ها ویژگی های مخصوص به دارند.

بینی گوشتی

بینی هایی با غضروف ضعیف و پوست ضخیم در دسته بینی های گوشتی قرار می گیرند ، در حین جراحی این نوع از بینی ها به علت وجود پوست ضخیم امکان ایجاد تغییرات گسترده نمی باشد به همین علت گفته می شود بهترین مدل جراحی برای بینی های گوشتی ، جراحی بینی طبیعی می باشد.

پیچیدگی جراحی بینی ، در دفعات بعدی بسیار بیشتر از بار اول می شود.

میزان حساسیت بیماران ، در جراحی بینی ترمیمی افزایش می یابد.

سوال بسیاری از افرادی که بینی آن ها گوشتی است در این باره می باشد :

 • آیا بینی های گوشتی بعد از گذشت مدتی از جراحی بینی ، به حالت اولیه خود باز می گردند ؟

خیر ، در گذشته به علت استفاده از تکنیک های نادرست و اشتباه امکان بازگشت پذیری بینی های گوشتی وجود داشت ؛ اما امروزه ، جراحان بینی حین انجام جراحی بینی های گوشتی از تکنیک های نوین و استاندارد استفاده می کنند ، استفاده از تکنیک های جدید احتمال برگشت پذیری بینی های گوشتی را به صفر رسانده است.

بینی استخوانی

از ویژگی فرم ظاهری بینی های استخوانی ، می توان به مواردی هم چون وجود قوز یا برآمدگی ، پوست نازک و غضروف محکم اشاره کرد ؛ پوست بینی ، یکی از تاثیر گذار ترین عوامل در جراحی زیبایی بینی می باشد ؛ بینی های استخوانی نیز به علت داشتن پوست نازک نتیجه مطلوبی از عمل زیبایی بینی دریافت می کنند ، به علت وجود پوست نازک در بینی های استخوانی دست جراح بینی برای اعمال تغییرات گسترده باز است ، از این رو بینی های استخوانی را می توان به مدل های فانتزی و نیمه فانتزی جراحی کرد.

بسیاری از اشخاص که بینی آن ها استخوانی می باشد درباره برگشت پذیری قوز بینی های استخوانی سوال می کنند در این باره باید بگوییم که احتمال برگشت برآمدگی بینی های استخوانی ، بعد از جراحی زیبایی بینی نزدیک به صفر است بنابراین در این رابطه نگران نباشید.

بینی نیمه غضروفی

بینی های نیمه غضروفی ، ترکیبی از بینی های استخوانی و گوشتی می باشند ؛ در واقع بینی های نیمه غضروفی ویژگی هر دو نوع دیگر بینی را دارا هستند.

جراح بینی

جراح بینی باتجربه تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی بینی دارد.

فرد قبل از جراحی بینی درباره خواسته و انتظار خود با جراح بینی مشورت می نماید و انتظار خود را از عمل بینی بیان می کند سپس جراح بینی با توجه به نوع پوست و ساختار بینی تغییرات را به نحوی اعمال می کند که بینی با دیگر اجزای صورت همخوانی داشته باشد و سلامت فرد را نیز اولویت کار خود قرار خواهد داد .

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 1. بیمارانی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، نباید تا مدتی داروهایی هم چون آسپرین ، بروفن ، ژلوفن و غیره که سبب انعقاد خون می شوند را مصرف کنند.
 2. افراد بعد از جراحی زیبایی بینی ، تا مدتی اجازه انجام ورزش شنا را ندارند چرا که انجام ورزش شنا سبب وارد شدن فشار به صورت و بینی می شود.
 3. بیماران تا مدتی بعد از جراحی بینی ، اجازه استفاده از عینک های آفتابی و طبی را ندارند لازم به ذکر است استفاده از لنز منعی ندارد.
 4. فین کردن بعد از عمل زیبایی بینی ، سبب شروع خونریزی می شود ؛ به همین علت جراح بینی به بیماران توصیه می کند تا مدتی از فین کردن اجتناب کنند.
 5. به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به بینی ، توصیه می شود بیماران تا مدتی بعد از عمل زیبایی بینی با دهان باز عطسه و سرفه کنند.
 6. توصیه می شود افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، تا مدتی در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرند چرا که گرما باعث افزایش تورم می شود.
 7. مصرف سدیم سبب افزایش تورم می شود بنابراین بهتر است افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، نمک را از رژیم غذایی خود حذف کنند.

پرسش و پاسخ جراحی بینی ترمیمی

 • جراحی بینی ترمیمی تا چه حد موثر می باشد ؟

انجام جراحی بینی ثانویه نسبت به جراحی بینی اولیه ، نیاز به تجربه و مهارت بیشتری دارد ؛ به همین علت افرادی که قصد انجام جراحی بینی مجدد را دارند باید در انتخاب جراح بینی بسیار دقت کنند ، چرا که جراح بینی موثرترین عامل در نتیجه جراحی بینی می باشد ؛ از دیگر از عوامل تاثیر گذار در جراحی بینی ترمیمی می توانیم به پوست بینی اشاره کنیم.

 • آیا می توان جراحی بینی ترمیمی ، را تحت بی حسی موضعی انجام داد ؟

در برخی از موارد که مشکلات بینی بیمار ، بسیار جزئی است برای نمونه قوز بینی بیمار در جراحی بینی اولیه به طور کامل رفع نشده است در این مواقع جراح بینی ، در داخل مطب تحت بی حسی موضعی اقدام به سوهان کشی بینی بیمار می کند.

پاسخ

چهار + 11 =