تورم جراحی بینی

تورم جراحی بینی

تورم جراحی بینی : در جراحی بینی به دلیل برش هایی که در نقاط مختلف بر روی پوست بینی و داخل بینی ایجاد می شود در بینی مقدار زیادی زخم به وجود می آید.

همچنین زمانی که پوست بینی برداشته می شود جراح بینی با ابزار متفاوتی اقدامات لازم بر روی بینی را انجام می دهد،به همین دلایل تورم های بعد از عمل بینی به وجود می آید.

تورم جراحی بینی

تغییرات بعد از جراحی بینی

در یک ماه تا سه ماه اول بعد از جراحی زیبایی بینی ، تغییرات زیادی در بینی ایجاد می شود و ورم بینی در این زمان به مرور زمان کمتر می شود و ظاهر بینی به تدریج تغییر پیدا می کند و کم کم به انتظارات ما نزدیک می شود .

به طور کلی شما با موارد زیر روبه رو می شوید :

در روزهای اول بعد از عمل جراحی بینی در برخی از نقاط مانند زیر چشم ممکن است کبودی دیده شود و بینی به اندازه زیادی متورم باشد اما این علائم تاهفته دوم به مقدار زیادی کمتر می شود به طوری که شاید در نگاه اول کسی متوجه جراحی بینی شما نشده باشد.

بعد از این مدت ورم بینی به مرور زمان کمتر و کمتر می شود به طوری که می توان گفت در برخی از بیماران ورم بینی تا یک سال در بینی وجود خواهد داشت.

ورم بینی معمولا در قسمت هایی که برآمدگی برداشته شده است و یا نوک بینی بیشتر دیده می شود.

بیماران نباید نگران این باشند که ورم ها از بین نمی روند بلکه تنها باید مقداری صبر داشته باشند.

 

 

راهکار کاهش تورم ناشی از جراحی بینی

با رعایت نکات ذیل و انجام برخی دستورالعمل ها می توان از شدت یافتن تورم جراحی بینی جلوگیری نموده و در روند کاهش آن تسریع ایجاد کرد:

تغذیه مناسب بعد از جراحی بینی

  • به میزان زیاد آب و آبمیوه های طبیعی بنوشید؛ مصرف آب آناناس و آب کرفس در کاهش تورم بینی موثر است.
  • از خوردن غذاهایی که در پخت آن ها از نمک و ادویه زیادی استفاده شده است خودداری کنید زیرا مصرف این غذاها در تشدید تورم ناشی از جراحی بینی تاثیرگذار است.
  • در روزهای ابتدایی بعد از جراحی به هیچ عنوان غذاهای سفت مثل ته دیگ مصرف نکنید زیرا هضم غذا و میوه جات سفت نیازمند جویدن زیاد است. به موجب عمل جویدن، فک بالا حرکت کرده و چون به بینی متصل است حرکت شدید فک بالا موجب تشدید تورم موجود در بینی می شود.

خوابیدن بعد از جراحی بینی

  1. بعد از جراحی به هیچ عنوان بر روی شکم یا به پهلو نخوابید زیرا در این موقعیت ممکن است بینی تحت فشار قرار گرفته و تورم آن تشدید شود. از همین رو به پشت و به صورت طاقباز بخوابید.
  2. هنگام خواب در زیر سر خود چند بالشت بگذارید و به این ترتیب آن را از سطح بدن تان بالاتر نگه دارید این کار موجب سریع تر کاهش یافتن ورم بینی می شود.

استفاده از کمپرس بعد  از جراحی بینی

به مدت 3 روز اول بعد از جراحی بر روی بینی خود و نواحی دارای کبودی و تورم کمپرس سرد (ژل یخ) بگذارید و در 3 روز بعدی بر روی همان نواحی کمپرس گرم قرار دهید.

هر نیم ساعت یکبار و هر بار به مدت 15 دقیقه بر روی نواحی گفته شده کمپرس بگذارید.

 

 

استفاده از چسب بینی

استفاده از چسب بینی نه تنها دردو هفته اول بر روی فرم گیری هر چه بهتر بینی تاثیر دارد بلکه استفاده از آن به مدت 1 تا 2 ماه در کاهش هرچه سریع تر ورم بینی نیز موثر می باشد. لذا تا مدت زمانی که پزشک برای تان تعیین نموده است بر روی بینی خود چسب زده و رعایت این نکته را پشت گوش نیاندازید.

چسب زدن بینی باید به شیوه ای صحیح صورت بگیرد در غیر اینصورت ممکن است مشکلاتی را برای فرد به دنبال داشته باشد. لذا بهتر است چسب زدن در دفعات نخست توسط خود پزشک یا پرسنل آموزش دیده توسط او صورت گرفته و فرد پس از یادگیری نحوه صحیح چسب زدن، خود شخصاً این کار را انجام دهد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button