جراحی آندوسکوپی سینوس

عمل جراحی آندوسکوپی سینوس

جراحی آندوسکوپی سینوس : همان طور که در مقاله قبل با عنوان سینوزیت مطالعه کردید زمانی که سینوسها دچار التهاب و یا عفونت می شون می توان گفت دچار سینوزیت شده است، این بیماری دارای علائمی همچون ترشحات چرکی از بینی و حلق بوده که با گرفتگی بینی و احساس درد در صورت و سر همراه است. ( جراحی بینی )

اکثر افراد چهار سینوس در هر طرف صورت خود دارند که در مجموع هشت سینوس در نواحی مختلف صورت وجود خواهد داشت.

جراحی سینوس می تواند ناهنجاری موجود در تمامی این نواحی را از بین ببرد.

در بسیاری از موارد درمان های دارویی برای درمان سینوزیت موثر عمل می کند و در زمانی که عفونت بیماری به مدت بیشتر از سه ماه زمان ببرد ممکن است

درمان دارویی دیگر موثر واقع نشود و بتوان با جراحی آندوسکوپی سینوس این عارضه را برطرف کرد.

 

جراحی آندوسکوپی سینوس

نحوه جراحی آندوسکوپی سینوس

جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس تحت بیهوشی عمومی و یا بیهوشی موضعی انجام می شود که بستگی به شرایط بیمار و تشخیص جراح پلاستیک و زیبایی صورت خواهد داشت.

پیش از آنکه بیمار به اتاق عمل برده شود با بی حسی موضعی قسمت بینی و حفره سینوس بی حس می شود.

بیهوشی عمومی در جراحی سینوس اینگونه بوده که بیمار بعد از تزریق دارو به خواب رفته و در طول جراحی هیچ چیزی را احساس نمی کند.

در جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس از یک آندسوکوپ کوچکی استفاده می شود که پس از وارد شدن آن به بینی از طریق سوراخ های بینی متخصص می تواند وضعیت بینی و همچنین سینوس را با دقت بررسی کند.

عمل جراحی آندوسکوپی سینوس از طریق سوراخ های بینی و بدون اینکه به برشی احتیاج باشد در خارج یا داخل بینی انجام می شود.

در جراحی آندوسکوپی ، جراح بینی پولیپ ها و انسدادهای مخاطی و استخوانی را برطرف کرده و حفره های سینوس ها را از وجود ترشحات چرکی و بافتهای ناسالم پاک می کند.

در واقع در این جراحی، شرایط کانال های باریک ارتباط دهنده سینوس ها به بینی مشاهده می شود و متخصص در صورت نیاز به بزرگ کردن کانال ها و همچنین  باز کردن منافذ تنگ می پردازد.

با انجام این روش ترشحات و راه مخاط سینوس به بینی آسان می شود.

در جراحی آندوسکوپی ،اگر نقصی در سینوس های ماکسیلاری در سمت گونه، سینوس های اتموئید که در بین چشم ها قرار دارند و سینوس های اسفنوید یا همان سینوس پیشانی  که در مرکز سر جایگیری کرده اند، وجود داشته باشد می تواند توسط متخصص بررسی شده تا مشکلات سینوسی برطرف شوند.

 

جراحی آندوسکوپی سینوس

تکنیک های استفاده شده در جراحی آندوسکوپی سینوس

تکنیک های استفاده شده در جراحی آندوسکوپی سینوس بنا بر تشخیص متخصص جراح بینی می تواند متفاوت باشد.

در برخی موارد در طول عمل جراحی آندوسکوپی سینوس تیغه بینی که باعث تقسیم شدن بینی به دو قسمت مساوی می شود صاف و هموار می شود و یا اینکه شاخک های بینی نیاز به تغییراتی داشته باشد.

بهتر است بدانید شاخک های بینی وظیفه تصفیه و همچنین مرطوب کردن هوای داخل بینی را به عهده دارند.

در چند ده گذشته از یک تکنولوژی جدید برای پهن کردن منافذ بینی با بالون استفاده می شود این ابزار ها باعث می شود جراحی به نحوه گفته شده آسان تر انجام بگیرد.

گاهی اوقات جراحی آندوسکوپی سینوس برای برداشتن پولیپ ها استفاده می شود.

در واقع پولیپ ها در بافت نرم پوششی سینوس ها به وجود می آیند و باعث به وجود آمدن تنگی راه بینی و حساسیت های مختلفی می شوند.

پولیپ ها را در صورتی که نتوان با دارو درمان کرد، نیاز به جراحی آندوسکوپی بینی و  سینوس خواهند داشت.

 

 

عوارض ناشی از جراحی آندوسکوپی سینوس

افراد بعد از این عمل جراحی نیز همچون سایر روش های جراحی، عوارضی را تجربه می کنند. خونریزی، عفونت، جای زخم و بی حسی دندان های جلویی از جمله عوارض و خطرات جراحی آندوسکوپی سینوس می باشد.

لازم به ذکر است که هیچ یک از این عوارض جدی نبوده و پس از مدتی به طور کامل برطرف می شوند. دکتر علی میقانی ، جراح بینی تهران در رابطه با این عوارض که بر حسب مکان و نوع جراحی متفاوت می باشند با شما صحبت خواهد کرد.

اقداماتی که پیش از آندوسکوپی سینوس باید از انجام آن ها خودداری نمود:

بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس باید از انجام اقدامات ذیل اجتناب کنید.

گرفتن یا کشیدن بینی :

حداقل به مدت 7 تا 10 روز بعد از جراحی از انجام اقداماتی همچون گرفتن و بالا کشیدن بینی بپرهیزید؛ انجام این اقدامات بلافاصله پس از این عمل جراحی منجر به خونریزی بینی خواهد شد.

افراد بعد از حدود 7 روز بعد از جراحی می توانند فعالیت های عادی، ورزش و رژیم منظم خود را از سر بگیرند.

داروهای ضدالتهابی و آسپرین :

حدود 14 روز پیش و پس از جراحی از مصرف داروهای ضدالتهابی و آسپرین خودداری کنید. زیرا احتمال خونریزی با مصرف چنین داروهایی افزایش می یابد.

اسپری های بینی استروئیدی :

در صورتی که پیش از جراحی اقدام به مصرف اسپری های استروئیدی می کردید باید حدود 14 روز پس از جراحی از مصرف آن ها بپرهیزید. مصرف این اسپری ها باید تا بهبود پوشش داخلی بینی و سینوس ها به تعویق بیافتد.

پزشک، شما را در خصوص بهترین زمان برای از سرگیری استفاده از این اسپری ها آگاه خواهد نمود.

فعالیت

با وجود جزئی به نظر رسیدن این جراحی، فرد باید در مدت زمان تعیین شده توسط پزشک استراحت کند تا بدین ترتیب بهبود یابد. حتما به مدت 24 ساعت در منزل بوده و در این مدت زمان به دقت از بینی خود مراقبت کنید.

چنانچه پزشک برای انجام جراحی، بیمار را تحت بیهوشی موضعی قرار داده باشد بیمار باید طی 3 تا 4 روز فعالیت خود را افزایش دهد. اما در صورتی که برای جراحی آندوسکوپی سینوس بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته باشد باید طی دوره ای حدوداً 7 روزه فعالیت های خود را افزایش دهد.

در صورت صلاحدید پزشک می توانید انجام فعالیت هایی همچون پیاده روی و شنا کردن را بعد از حدود 2 تا 3 روز از سر بگیرید.

اقدامات پیش از جراحی آندوسکوپی سینوس

  • برای اینکه جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس با دقت انجام بگیرد بهتر است اقداماتی را پیش از انجام عمل رعایت بفرمایید تا نتیجه جراحی برای شما به بهترین حالت رخ دهد و سلامتی شما بعد از جراحی به طور کامل بازگردد.
  • در ابتدا بیمار باید توسط متخصص معاینه بالینی شود و همچنین بیمار از ضرورت جراحی،عوارض احتمالی و اهداف جراحی آگاهی لازم را پیدا کند.
  • برای اینکه جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس با مشکلی رو به رو نشود بیمار باید رادیوگرافی انجام دهد. در روز عمل از خوردن هر گونه مواد غذایی بپرهیزید زیرا شما باید به صورت ناشتا بستری شوید.

 

جراحی آندوسکوپی سینوس

اقدامات پس از جراحی آندوسکوپی سینوس

  • این عمل به مدت دو ساعت زمان می برد و بعد از گذشت چند ساعت اثر داروهای بیهوشی از بین رفته و بیمار به هوش می آید.
  • ممکن است برای بیمار تامپون گذاشته شود و بیمار باید برای بیرون آوردن تامپون ها بعد از دو روز به جراح بینی خود مراجعه کند.
  • چون بعد از عمل لخته های خون در داخل بینی خشک می شود ممکن است راه داخل بینی را مسدود کند پس بهتر است بیمار از اسپری كلرو سديم استفاده کند تا درون بینی مرطوب شود و تنفس بیمار کمی راحت تر شود.
  • برای مدتی هنگام خواب زیر سر خود را بلند کنید.
  • بیمار بعد از دو ماه به حالت طبیعی بازمی گردد و به راحتی می تواند نفس بکشد و به مانند قبل مشکلات تنفسی نخواهد داشت.
  • پیشنهاد می شود بعد از گذشت یک هفته داخل و خارج بینی توسط متخصص معاینه شود.

دکتر علی میقانی ، متخصص  و دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی دارای تجربه ایی بالا در زمینه جراحی آندوسکوپی بینی می تواند شما را در این زمینه یاری کند.

شما همچنین می توانید برای مشاوره به صفحه رسمی اینستاگرام مراجعه فرمایید.

هزینه جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس

آندوسکوپی بینی یکی از روش های محبوب برای درمان برخی از بیماری های مرتبط با بینی می باشد که متقاضیان بسیار زیادی دارد و سوال رایج اکثریت متقاضیان هزینه ای است که باید بابت آندوسکوپی پرداخت کنند.

پرداخت هزینه و دستمزدی که پزشک متخصص دریافت می کند در تمامی جراحی ها یکی از مباحث مهم است و در جراحی اندوسکوپی بینی و سینوس نیز، هزینه ای که باید پرداخت شود سوال رایج اکثریت بیماران است.

تعیین هزینه آندوسکوپی پیش از معاینه بیمار امکانپذیر نیست زیرا مشکل بینی و میزان وخامت آن باید به طور دقیق بررسی شود.

توجه داشته باشید که آندوسکوپی تنها برای درمان بیماری استفاده نمی شود و گاهی برای تشخیص دقیق بیماری نیز از آندوسکوپی بینی استفاده می شود.

پزشک متخصص پس از تشخیص بیماری، دستمزد خود و هزینه حدودی بیمارستان را اعلام می کند تا بیمار بتواند از هزینه حدودی مطلع شود.

برخی از افراد خواستار انجام همزمان جراحی بینی و جراحی آندوسکوپی بینی به طور همزمان هستند و انجام همزمان این دو جراحی با یکدیگر ممکن است .

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button