جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی : عمل بینی علاوه بر اینکه برای برطرف کردن عیب های در رابطه با زیبایی بینی کاربرد فراوانی دارد می تواند جنبه درمانی نیز داشته باشد.

در عمل زیبایی بینی نقایص ظاهری بینی مانند بزرگی بینی، برآمدگی بینی،پهنی بینی و دیگر مشکلات برطرف می شود اما زمانی که جراحی بینی با هدف درمان بیماری انجام می شود بیمار را از بسیاری از علائمی که موجب آزار وی شده است راحت می کند.

انحراف بینی یکی از مشکلاتی بوده که ممکن است به دلایل مختلفی در افراد ایجاد شود.

جراحی انحراف بینی یک عمل ساده بوده و میتواند این عارضه را در بینی اصلاح کند.

در افرادی که دارای انحراف بینی هستند نتیجه با درصد بالایی رضایت بخش بوده است.

برخی از افراد از جراحی بینی برای برطرف کردن انحراف بینی خود ترس دارند. بهتر است در رابطه با جراحی انحراف بینی بیشتر اطلاعات کسب کنیم.

جراحی انحراف بینی

انحراف بینی چیست ؟

ساختمان بینی دارای یک تیغه بینی است که از پایین پیشانی آغاز شده و تا به نوک بینی ادامه دارد این تیغه در بخش بالایی بینی استخوانی تر بوده و در قسمت پایینی غضروفی تر می شود.

این تیغه استخوانی موجود در بینی باعث می شود بینی به دو بخش مساوی چپ و راست تقسیم می شود. در برخی موارد مشاهده می کنیم که در بینی این اصول رعایت نشده است و تیغه بینی به اصطلاح کمی به اطراف انحراف پیدا کرده است.

علل انحراف بینی

تیغه بینی مانند دیگر اجزای صورت تا زمان سن بلوغ رشد می کند.

چون در بینی چندین مرکز غضروف سازی و استخوان سازی وجود دارد ممکن است به هر دلیلی یکی از این مراکز کمتر و یا بیشتر از حد عادی رشد کنند و باعث شوند که ساختمان بینی در قسمت تیغه وسط دچار اختلالاتی شود و به سمت اطراف منحرف شود.

این کجی بینی در قسمت داخلی بینی بوده و ممکن است در ظاهر فرد تاثیری نگذارد.

همچنین اگر به بینی ضربه ایی در سن بلوغ وارد شود ممکن است به عملکرد این مراکز لطمه وارد شود.

تشخیص انحراف بینی

بسیاری از افراد بینی هایی که مقداری کج هستند را بینی های دارای انحراف می شمارند در صورتی که  تشخیص انحراف بینی این گونه نیست و نمی توان با دیدن ظاهر افراد تشخیص داد آیا بینی دارای انحراف است یا خیر.

تنها در صورتی می توان گفت شخصی دارای انحراف بینی است که تیغه بینی وی دارای انحراف به چپ و یا راست باشد.

در مواردی این انحراف هیچ مشکلی را نیز برای افراد به وجود نمی آورد. تشخیص با معاینه بالینی بینی یا تصویربرداری رادیوگرافی است ، سی تی اسکن و آندوسکوپی  نیز برای تشخیص انحراف و تفاوت آن از سایر علل انسداد بینی مثل پوليپ بینی ، بزرگی شاخک و رینیت آلرژیک استفاده می شود.

همچنین برای اندازه گیری میزان عبور هوا از بینی و مقاومت های موجود بر سر راه عبور هوا  تست های مخصوصی وجود دارد که می تواند به تشخیص این عارضه کمک شایانی کند.

علائم انحراف بینی

اصلی ترین نشانه انحراف بینی که بیماران از آن رنج می برند مشکلات تنفسی بینی است.

به دنبال آن زمانی که بیمار با انسداد بینی مواجه می شود با توجه به ارتباط بینی با دیگر اعضا مشکلات دیگری برای بیمار به وجود می آید.

زمانی که بیمار به خوبی نفس نمی کشد در هنگام خواب گلویش خشک می شود و همین امر سبب اختلال خواب این افراد می شود  و در طول روز انرژی لازم برای انجام فعالیت های خود را ندارد.

جراحی انحراف بینی

دیگر علائم انحراف بینی

 • انسداد مجاری سینوس ها و تشدید سینوزیت
 • خر و پف در خواب
 • کم شدن حس بویایی
 • سر درد
 • خشک شدن بینی و خونریزی بینی

درمان انحراف بینی

در زمانی که انحراف بینی ناچیز باشد می توان با برخی از اسپری ها مشکلات را کمتر کرد و چون مشکل از انحراف تیغه استخوانی بینی است درمان دارویی برای آن وجود ندارد اما در صورتی که انحراف بینی شدید باشد جراحی انحراف بینی بهترین گزینه برای برطرف کردن این عارضه است.

جراحی انحراف بینی برای افرادی جنبه درمانی دارد که مکشلات تنفسی دارند و در صورتی که بینی در ظاهر انحراف دارد جراحی زیبایی بینی محسوب می شود.

در مواردی افراد می توانند در کنار انحراف بینی همزمان نقایص بینی خود را برطرف کنند و جراحی زیبایی بینی را نیز انجام دهند.

جراحی انحراف بینی از داخل بینی انجام می شود و به همین دلیل هیچگونه برش و زخمی بر روی بینی و صورت به وجود نخواهد آورد.

در ابتدا از طریق سوراخ های بینی برش کوچکی بر روی مخاط داخل بینی ایجاد می شود و قسمت هایی از غضروف و یا استخوان که باعث مسدود شدن راه تنفسی بیمار شده است از بینی خارج می شود و یا تغییر شکل لازم بر روی آنها انجام میگیرد.

مدت زمان این جراحی معمولا سی دقیقه است و بیمار بعد از گذشت سه روز می تواند  به کارهای عادی خود بپردازد .این جراحی معمولا تغییر چندانی را در ظاهر فرد ایجاد نمی کند.

مراقبت های بعد از جراحی انحراف بینی

 • تا چند روز بعد از عمل بینی خونابه هایی به دلیل برش های ایجاد شده از بینی خارج می شود که این امر طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.
 • ممکن است مقداری تورم که با سوزش و درد همراه است برای بیمار به وجود بیاید در این صورت می توان از مسکن های معمولی برای آرامش خود استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک های تجویز شده را منظم مصرف کنید.
 • بینی خود را با محلول نمک شست و شو دهید.
 • درون بینی را با پماد های مخصوص چرب نگه دارید.
 • تا جند روز از فین کردن بپرهیزید زیرا به بینی فشار آمدده و موجب خونریزی می شود.

جراحی انحراف بینی

هزینه سپتوپلاستی

همانطور که گفته شد بیشتر متقاضیان جراحی سپتوپلاستی از مشکلات تنفسی شکایات دارند و برای رفع مشکلات عملکردی و تنفسی اقدام به عمل انحراف بینی می کنند .

در شرایطی که بیمار مشکلات تنفسی داشته باشد ، سپتوپلاستی جزو جراحی های درمانی بینی محسوب می شود و بیمه هزینه آن را پرداخت می کند .

البته پرداخت هزینه توسط بیمار شامل شرایط و قوانینی است.

از شرکت بیمه ای که با آن قرارداد دارید ، سوال کنید که شرایط شان برای پرداخت هزینه جراحی انحراف بینی به چه صورت می باشد .

هزینه سپتوپلاستی با توجه به میزان انحراف تیغه بینی و میزان پیچیدگی جراحی تعیین می شود به همین دلیل پیش از هر اقدامی بهتر است به جراح بینی مراجعه نمایید تا بینی معاینه شود .

دقت داشته باشید که عمل انحراف سپتوم بینی هزینه ثابتی ندارد و تعیین هزینه بستگی به جراح بینی دارد که انتخاب می کنید .

 

 

 


 

دکترعلی میقانی

فلوشیب جراحی زیبایی و ترمیمی صورت

جراح پلاستیک و زیبایی صورت – جراح سر و گردن

جراحی بینی – جراحی ترمیمی بینی

 

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button