بیماری سینوزیت

بیماری سینوزیت

بیماری سینوزیت : امروزه در میان بسیاری از افراد رایج شده و بسیاری از بیماران از عوارض آن رنج می برند این بیماری در تمامی رده های سنین رخ می دهد .

در صورتی که سینوزیت و یا عفونت سینوس ها درمان نشود و برای مدت طولانی علائم بیماری در بدن افراد باقی بماند ممکن است بیماری به سمت مغز و چشم گسترش پیدا کند.

برای درمان بیماری سینوزیت راه حل های متفاوتی وجود دارد  و می توان سینوزیت های حاد و مزمن را در بین افراد از بین برد.

یکی از این روش ها برای سینوزیت های مزمن  جراحی سینوس است .

با این روش درمانی مسیر تخلیه سینوس ها اصلاح می شود .

معمولا نتیجه جراحی سینوس به اینگونه بوده است که افراد احساس می کند بعد از مدت طولانی  می توانند از عوارض آن نفسی راحت بکشند.

بیماری سینوس چیست ؟

سینوس ها در لغت به معنی حفره هستند و در داخل استخوان جمجه و اطراف بینی وجود دارند .

درون این حفره هاهوا وجود دارد و در کف مغز و در زیر و پشت چشم قرار می گیرند .

به همین دلیل است که در برخی موارد در صورت عدم درمان  بیماری های سینوسی عارضه در اندام های مغز و یا چشم توسعه پیدا می کند .

عملکرد سینوس ها چگونه است ؟

سینوس ها را این گونه می توان دسته بندی کرد ،سینوس های سمت بالای چشم و در قسمت پیشانی ، سینوس های پیشانی گفته می شود ، سینوس های فکی در زیر چشم قرار دارند،اسفنوئید در انتهای بینی و پشت چشم هستند و سینوس های اتموئیدبین دو چشم و بینی قرار دارند.

از طریق سوراخ های ریزی حفره بینی و حفره های سینوس به یکدیگر متصل می شوند  و ترشحات سینوس از راه این سوراخ ها به داخل بینی وارد می شوند .

گاهی به دلیل نامناسب بودن اندازه این سوراخ ها در تخلیه ترشحات سینوس اختلال ایجاد می شود و خود عامل ایجاد بیماری می شود .

داخل سینوس ها مخاطی تشکیل شده از سلول هایی وجود دارد که مایعی را ترشح می کنند  و مژک ها ترشحات درون سینوس را به طرف بینی حرکت می دهد .

از دیگر وظایف مژک ها این است که در مقابل آلودگی ها ایستادگی می کند و مواد خارجی در محیط چسبناک آن گیر می افتند و وارد سینوس نمیشود.

نقش سینوس در سلامتی

 • به دلیل حفره ایی شکل بودن آنها اگر ضربه ایی ناگهانی به صورت وارد شود همانند ضربه گیر عمل کرده و از مغز و چشم محافظت می کند  و همچنین یک عایق حرارتی برای آنهاست .
 • وزن جمجمه را سبک می کند.
 • پادتن تولید می کند .
 • به گرم و مرطوب کردن هوای تنفسی کمک میکنند.

سینوزیت چیست؟

در عبارتی ساده می توان گفت زمانی که سینوس ها  دچار التهاب می شوند سینوزیت به وجود می آید و در اکثر اوقات سینوزیت به علت عفونت سینوس ها رخ داده است .

معمولا در بیماران عفونت در سینوس های ماکسیلاری شایع تر است.

می توان گفت سینوزیت خود به سه دسته حاد ، تحت حاد و مزمن دسته بندی می شود سینوزیت حاد به موارد کمتر از 3 هفته ، تحت حاد بین 3 هفته تا 3 ماه و مزمن به موارد بیش از 3 ماه اطلاق می شود و در موارد حاد عفونت به شکلی سریع و  یک دوره چند روزه و کوتاه ماندگاری دارد و معمولا در حدود یک هفته سینوزیت حاد ادامه دار خواهد بود .

اما در صورتی که از این مدت بیشتر زمان ببرد ، غیر طبیعی نبوده زیرا به طور کلی بهبودی سینوزیت به زمان طولانی  احتیاج دارد و همانند سرماخوردگی نیست.

در مواردی که سینوزیت به مدت بیشتر از یک ماه ادامه پیدا کند از نوع مزمن بوده و باید برای درمان آن اقدام کنند.

سینوزیت های مزمن با علائم خیلی شدید کمتر در بین افراد دیده شده است و بیشتر اوقات افراد به سینوزیت های حاد مبتلا می شوند .

بیماری سینوزیت

علائم سینوزیت

 • انسداد بینی که رایج ترین نشانه سینوزیت است.
 • آبریزش بینی
 • احساس درد در سینوس های آسیب دیده
 • سر درد
 • دندان درد
 • سرفه
 • خستگی و بی حالی
 • بوی بد دهان

علت بیماری سینوزیت

از رایج ترین علت های سینوزیت سرماخوردگی است .

زمانی که فردی به سرماخوردگی مبتلا می شود ترشحات بینی  بیشتر می شود و مخاط متورم می شوند به همین علت خارج شدن ترشحات سینوسی با اختلال مواجه می شود  و زمینه به وجود آمدن بیماری سینوزیت فراهم می شود.

معمولا سرماخوردگی ها باید نهایتا بعد از ده روز بهبود پیدا کنند اما اگر سرماخوردگی و علائم آن برای مدت بیشتری ادامه داشت می توان گفت فرد مبتلا به سینوزیت شده است.

حساسیت هایی که به دلیل بالا بودن میزان ترشحات و مختل شدن کارکرد مژک ها برای تنفس مشکل زا می شوند احتمال ابتلا به سینوزیت را افزایش می دهند.

مشکلات در ساختار بینی و صورت مانند انحرافات بینی که به قدری شدید بوده که با دفع ترشحات سینوس تداخل پیدا می کند ، زمینه ساز ایجاد بیماری سینوزیت می شود .

تومورهای خوش خیم و یا بدخیم به مسیر تخلیه سینوس ها فشار وارد می کنند و یا اینکه باعث انسداد این مسیر می شوند و در نهایت باعث انباشته شدن ترشحات سینوس می شوند و موجب عفونت و یا بیماری سینوزیت می شوند.

درمان سینوزیت

بیماران بعد از مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی باید تمامی علائم خود را بازگو کنند متخصص برای درمان مشکلات عفونت های سینوسی ممکن است روش های طبیعی و همچینن رو شهای جراحی را پیشنهاد کند.

از جمله روش های طبیعی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
 • بینی باید با محلول های نمک به طور مرتب شست و شو داده شود.
 • مصرف مایعات گرم افزایش پیدا کند زیرا ترشحات سینوس را رقیق می کند.
 • مصرف نوشیدنی های کافئین دار و الکلی حذف شود .
 • هوای محیط به طور دائم مرطوب باشد تا از خشکی و تحریک مخاط بینی جلوگیری شود.
 • با مبتلا شدن به سرماخوردگی استراحت خود را بیشتر کنید.
 • از مواد آلرژی زا مانند دود های سیگار و اسپری های خوشبو کننده و مواد تمیز کننده دوری کنید زیرا عملکرد سینوس را مختل می کنند.

اما روش مهمی که برای برطرف کردن این عارضه وجود دارد جراحی سینوس ها باروشآندوسکوپی سینوس است .

این جراحی توسط متخصص گوش و حلق و بینی انجام می شود.

دکتر علی میقانی دارای بورد تخصصی گوش،حلق،بینی و جراحی سر و گردن می تواند شما را در این زمینه یاری کند.

شما می توانید مطلب جراحی سینوس  را در ادامه مقالات دنبال کنید .

 

 

دکترعلی میقانی
فلوشیب جراحی زیبایی و ترمیمی صورت
جراح پلاستیک و زیبایی صورت – جراح سر و گردن
جراحی بینی – جراحی ترمیمی بینی

 

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button