جراحی زیبایی گوش

عمل جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش : تمامی اجزای چهره مانند بینی ، لب ، فک ، چانه و گوش باید با یکدیگر تناسب داشته باشند و عدم تناسب می تواند زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار دهد. ( جراحی گوش )

گوش نیز جزو عضوهایی است که در معرض دید بوده و ظاهر آن می تواند چهره را تحت تاثیر قرار دهد.

مشکلات ظاهری گوش را برای همیشه نمی توان با بلند کردن مو یا استفاده از کلاه پوشاند به همین دلیل بهتر است درمان شوند.

بهترین درمان برای مشکلات ظاهری گوش انجام اتوپلاستی است.

 

جراحی زیبایی گوش

 

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش جهت اصلاح مشکلات ظاهری گوش انجام می شود و مهم ترین مزیت آن، دائمی بودن نتیجه حاصل از جراحی گوش است.

به دلیل اینکه جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی نتایج ماندگار دارد، بهتر است در انتخاب جراح گوش دقت بسیار بالایی داشته باشید تا مجبور به انجام جراحی مجدد گوش نشوید.

زیرا یک انتخاب نادرست علاوه بر زیبایی می تواند بر روی شنوایی نیز تاثیر داشته باشد و منجربه بروز کاهش شنوایی یا مشکلات دیگر مرتبط با شنوایی شود .

بهترین سن برای انجام جراحی زیبایی گوش ، حدود 6 سالگی و پیش از شروع مدرسه می باشد زیرا در آن زمان رشد گوش های کودک کامل شده است.

 

 

آیا پس از جراحی گوش، جای بخیه ها مشاهده می شود؟

در اتوپلاستی برش های موردنیاز ، پشت گوش زده می شوند به همین دلیل نه تنها پس از اتمام دوره نقاهت بلکه در طی دوره نقاهت نیز برش ها به سختی دیده می شوند.

جراحی زیبایی گوش کودکان

جراحی زیبایی گوش جزو جراحی هایی است که نتایج دائمی دارد،توصیه می شود والدین در سنین کودکی اقدام به رفع مشکلات گوش کودک خود نمایید تا از تاثیرات منفی در بزرگسالی جلوگیری کنند.

به طور معمول مشکلاتی چون نداشتن لاله گوش ، بزرگ بودن کوچک و پیچ خوردگی قسمت بالایی گوش مادرزادی هستند و عدم درمان می تواند در سنین نوجوانی و بزرگسالی منجربه تمسخر کودک شود و این امر تاثیر منفی در روحیه کودک خواهد داشت.

بسیاری از والدین نگران عوارض جراحی گوش در سنین کودکی هستند اما انتخاب یک جراح گوش و حلق و بینی تضمینی برای عدم بروز عوارض و کسب نتیجه ایده آل است.

 

 

مراحل انجام جراحی زیبایی گوش

جراح گوش ، پس از بیهوش شدن بیمار اقدام به ایجاد برش در یکی از ناحیه های پشت گوش یا داخل چین های طبیعی گوش می کند که ناحیه برش با توجه به مشکل بیمار انتخاب می شود ، سپس اقدامات مورد نیاز همانند برداشتن پوست و غضروف های اضافی ، جایگذاری غضروف و غیره انجام می شود و گوش فرم جدیدی به خود می گیرد ، پس از آن جراح گوش برش های ایجاد شده را بخیه می زند.

پس از بخیه زدن برش ها ، جراح گوش یک باند را در دور سر ، بر روی گوش ها به منظور کاهش تورم و کبودی می بندد که تقریبا پس از گذشت 3 تا 7 روز برداشته می شوند.

مدت زمانی که جراحی زیبایی گوش به طول می انجامد ، بسته به شرایط بیمار و پیچیدگی های جراحی گوش تغییر می کند ؛ اما در حالت کلی جراح گوش برای انجام جراحی هر گوش  به حدود ۳۰ دقیقه ساعت زمان نیاز دارد.

اکثر بیماران پس از انجام جراحی گوش ، نیاز به بستری شدن ندارد و در حالت کلی دوره نقاهت جراحی زیبایی گوش طولانی نمی باشد.

 

عوارض جراحی زیبایی گوش

در صورتی که جراحی زیبایی گوش ، توسط جراحی زبده و با تجربه انجام نشود ممکن است باعث بروز مشکلاتی از قبیل باقی ماندن جای بخیه ، غیر قرینگی گوش ها ، درد شدید ، خونریزی ، عفونت و غیره در بیمار شود اما اگر جراحی گوش ، توسط متخصص جراح پلاستیک انجام شود بیمار پس از اتمام جراحی گوش ممکن است کمی تورم ، کبودی و قرمزی داشته باشد که آن نیز با انجام مراقبت های مورد نیاز به مرور زمان از بین می رود.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

چنانچه تمایل به بهتر سپری شدن دوران نقاهت اتوپلاستی و ایجاد تسریع در روند بهبودی تان دارید می توانید دستورالعمل های زیر را رعایت کرده و انجام دهید:

 • برای اینکه ایرادات موجود در گوش ها برطرف شده و پزشک اصلاحات لازم را در آن ها اعمال کند تعدادی برش در سطح گوش و غضروف های آن ایجاد می کند که موجب بروز کبودی و تورم در گوش ها خواهد شد.
 • میزان تورم و کبودی بسته به میزان ایرادات گوش ها و ویژگی های بدنی هر فرد در بیماران متفاوت است.
 • پزشک بلافاصله بعد از تمام شدن جراحی یک پانسمان بزرگ بر روی گوش ها قرار داده و به این ترتیب آن ها را می پوشانند.
 • با صلاحدید پزشک بعد از 1 تا 7 روز پانسمان از روی گوش ها برداشته شده و یک سربند که وظیفه آن نگهداری گوش ها در موقعیت جدید و حفظ آن ها در مقابل ضربه و خم شدگی است جایگزین پانسمان می شود.
 • استفاده از سربند بعد از جراحی گوش به خصوص اگر این جراحی با هدف عقب کشیدن گوش ها انجام شده باشد ضرورت دارد.
 • افراد باید سربند را به مدت 1 تا 2 هفته به طور مداوم بر روی گوش های شان قرار دهند و پس از گذشت 2 هفته و به مدت 2 ماه فقط شب ها از آن بر روی گوش ها استفاده نمایند.

جراحی زیبایی گوش

 

دیگر مراقبت های بعد از جراحی گوش عبارتنداز:

 • احتمال بروز سرگیجه و حالت تهوع بعد از اتوپلاستی وجود دارد چرا که این جراحی زیبایی تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد.
 • مالش دادن گوش ها و دستکاری کردن آن ها موجب ورود آسیب به این عضو می شود لذا از انجام این اقدامات خودداری کنید.
 • از خوابیدن به پهلو بپرهیزید زیرا با این کار گوش ها تحت فشار قرار گرفته و ممکن است به آن ها آسیب وارد شود لذا به پشت و به صورت طاقباز بخوابید.
 • بالاتر نگه داشتن سر نسبت به بدن حین دراز کشیدن در کاهش ورم گوش ها موثر است برای این کار هنگام خواب زیر سر چند بالشت بگذارید.
 • برای اینکه در حین پوشیدن و خارج کردن لباس از تن گوش ها تحت فشار قرار نگیرند به مدت 1 هفته بعد از اتوپلاستی از لباس های دکمه دار استفاده کنید.
 • استعمال دخانیات و استنشاق دود در روند بهبودی فرد اختلال ایجاد می نماید لذا از مصرف دخانیات به مدت 2 هفته بعد از جراحی گوش خودداری نمایید.
 • در صورت ترشح مایعات از گوش ها نگران نشوید و آن را بدون ورود به کانال گوش با پنبه و هیدروژن پراکسید و پنبه پاک کنید.
 • از خوردن غذاهای شور، سفت و پرادویه اجتناب نمایید.
 • تا جایی که ممکن است سرتان را به سمت پایین خم نکنید.

هزینه جراحی گوش

تعیین هزینه اتوپلاستی بستگی به میزان مهارت جراح گوش و مشکلی دارد که باید برطرف شود.

هرچه جراحی مرتبط با گوش پیچیده تر باشد، مبلغی که جراح و متخصص گوش وحلق و بینی دریافت می کند نیز بیشتر است.

در نتیجه برای تعیین هزینه بهتر است به جراح پلاستیک و زیبایی صورت مدنظرتان مراجعه کنید زیرا دستمزدی که جراحان متخصص گوش دریافت می کنند بستگی به فاکتورهای متفاوتی دارد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button