جراحی بینی ثانویه

جراحی بینی ثانویه

جراحی بینی ثانویه نیز جزو انواع جراحی های بینی می باشد که بر از افراد برای انجام آن اقدام می کنند.

در حقیقت جراحی بینی ثانویه به این معنا می باشد که فرد یک بار عمل بینی انجام داده است اما پس از گذشت یک سال از نتیجه مطلوبی برخوردار نشده یا مشکلاتی نظیر اختلال در تنفس، اختلال در حس بویایی و دفورمه شدن بینی و غیره برای وی به وجود آمده است.

در این شرایط وی پس از مراجعه به جراح بینی موارد را بازگو و جراح بینی پس از انجام ارزیابی های لازم برای انجام جراحی بینی ثانویه اقدام می کند.

برخی از این افراد تنها به ترمیم نوک بینی نیاز دارند که در جلسه مشاوره پیش از این که جراح بینی برای انجام جراحی بینی ترمیمی ( ثانویه ) اقدام کند این موضوع را بیان می کنند.

جراحی بینی ترمیمی ، تحت بیهوشی کامل در بیمارستان یا کلینیک انجام می گیرد ؛ اما در صورتی که ایرادات بینی بسیار خفیف باشد جراح بینی می تواند ، در مطب تحت بی حسی موضعی اقدام به برطرف کردن اشکالات بینی کند ؛ برای نمونه زمانی که قوز بینی بیمار ، به طور کامل برطرف نشده باشد جراح بینی می تواند پس از بی حس شدن بیمار جهت رفع قوز بینی ، اقدام به انجام سوهان کشی کند.

با انجام جراحی بینی ترمیمی می توان مشکلات بسیاری را اصلاح کرد که آن ها عبارت اند از :

 • زمانی که قوز بینی به طور کامل برطرف نشده باشد.
 • افتادگی بینی
 • کوتاهی نوک بینی
 • سربالا بودن نوک بینی
 • و غیره.

برای برخی از بیماران این سوال به وجود می آید که ، چرا باید برای انجام جراحی بینی ترمیمی 1 سال صبر کرد ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم ، ظاهر نهایی بینی پس از گذشت 1 سال که ورم بینی به طور کامل از بین برود مشخص می شود هم چنین پس از انجام عمل بینی 1 سال زمان نیاز است تا پوست بینی به ساختار بینی متصل شود بنابراین بیمارانی که قصد انجام جراحی بینی ثانویه را دارند ، باید به منظور تکمیل روند ترمیم بینی 1 سال صبر کنند و پس از آن اقدام به انجام جراحی بینی ترمیمی کنند.

نکاتی درباره جراحی بینی ثانویه

 • افرادی که قصد انجام این جراحی بینی را دارند باید انتظار واقع بینانه ای از جراحی بینی خود داشته باشند.
 • در برخی مواقع امکان دارد چهارچوب بینی به حدی سالم نباشد که بتواند این جراحی بینی را متحمل شود.
 • باید حداقل یک سال از جراحی بینی اولیه گذشته باشد.
 • نباید هیچ گونه بافت زخمی در داخل بینی وجود داشته باشد.

اقدامات قبل از جراحی بینی ثانویه

اقدامات قبل از جراحی بینی ثانویه کاملاً مشابه اقدامات قبل از جراحی بینی اولیه است ، در نتیجه بیماری که اقدام به رینوپلاستی ثانویه می کند با اقدامات قبل از جراحی بینی ترمیمی آشنایی دارد ولی باید به یک نکته بسیار مهم توجه کند.

فردی که اقدام به رینوپلاستی ترمیمی می کند قطعاً از نتیجه جراحی بینی اولیه راضی نیست یا اختلالی وجود دارد که نیاز به بهبود دارد، در نتیجه عدم انتخاب یک جراح بینی خوب ، منجربه اقدام به رینوپلاستی ثانویه می شود.

بیمارانی که به طور مجدد اقدام به عمل جراحی بینی می کنند باید در انتخاب جراح بینی وسواس بیشتری به خرج دهند و تا زمانی که از مهارت بالای جراح بینی اطمینان کسب نکرده اند، هیچ گونه اقدامی در راستای رینوپلاستی ثانویه انجام ندهند.

 1. بیماران باید در انتخاب جراح بینی بسیار دقت کنند برخی از جراحان بینی ، جراحی بینی ترمیمی انجام نمی دهند از این رو انتخاب جراح بینی برای بیمار بسیار مشکل می شود.
 2. توصیه می شود افرادی که قصد انجام جراحی بینی را دارند ، از استعمال دخانیات اجتناب نمایند.
 3. بهتر است زمانی که بانوان جهت انجام جراحی بینی ترمیمی ، به بیمارستان یا کلینیک مراجعه می کنند بدون آرایش باشند.
 4. بهتر است جهت راحتی خودتان ، زمانی که برای انجام جراحی بینی به بیمارستان می روید ، لباس های آزاد و دکمه دار به تن کنید.
 5. آقایان باید روز قبل از جراحی بینی ، ریش و سبیل خود را اصلاح کنند.
 6. به منظور جلوگیری از ایجاد اختلال در روند جراحی بینی ، بیماران باید مدتی قبل از شروع جراحی بینی از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنند.
 7. بیماران باید مدتی قبل از عمل بینی ، از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل اجتناب کنند.

جراحی بینی ثانویه

مراقبت های بعد از جراحی بینی ثانویه

 • بیماران باید از قرار گرفتن در محیط های شلوغ که امکان وارد شدن ضربه به بینی وجود دارد ، بپرهیزند.
 • بیمار پس از جراحی بینی ترمیمی ، باید از دو بالش در هنگام استراحت استفاده کند زیرا قرار گرفتن سر بالاتر از بدن به کاهش ورم کمک می کند.
 • بیماران باید حداقل به مدت 1 هفته از خندیدن و حرف زدن های بسیار زیاد اجتناب کنند.
 • پس از جراحی بینی ، تا مدتی صورت بیمار باید کمترین تحرک را داشته باشد ، به همین دلیل توصیه می شود بیماران حداقل به مدت 1 هفته از خوردن غذاهای سفت خوداری کنند و از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنند.
 • بیمار باید در مصرف داروهایی که پزشک تجویز کرده است ، دقت کند و آن ها را به موقع و تا آخر مصرف کند.
 • اشخاصی که جراحی بینی انجام داده اند ، باید تا مدتی از انجام رابطه جنسی خودداری کنند.
 • افرادی که جراحی بینی انجام داده اند ، پس از گذشت 1 هفته از عمل بینی می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند اما باید از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنند.
 • مصرف سیگار و الکل پس از عمل بینی ، باعث تشدید ورم بینی می شود به همین منظور به بیماران توصیه می شود تا مدتی از مصرف این موارد پرهیز کنند.
 • مصرف آب آناناس و آب کرفس به بهبود سریع تورم و کبودی های ناشی از جراحی بینی کمک می کند ؛ به همین دلیل بهتر است بیماران آن ها را در رژیم غذایی خود قرار دهند در صورتی که طعم آن ها مطابق میلتان نیست می توانید آنان را با آب میوه های دیگر ترکیب کنید.

جراحی بینی ثانویه

برخی دیگر از مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • بیمار به منظور کاهش دوره نقاهت ، باید نمک و ادویه را تا مدتی از رژیم غذایی خود حذف کند زیرا مصرف این موارد باعث افزایش ورم می شود.
 • بیماران باید حداقل به مدت 1 ماه از انجام ورزش هایی مانند شنا که باعث وارد شدن فشار به بینی می شود ، خودداری کنند.
 • شما باید نظر پزشک معالج خود را در رابطه با زمان مناسب جهت استحمام بپرسید.
 • بیمارانی که عمل بینی انجام داده اند ، باید از خوابیدن به پهلو و شکم خودداری کنند و به طور طاق باز بخوابند.
 • گرما ، عامل تشدید کننده ورم می باشد به همین دلیل بیمار باید از قرار گرفتن در برابر نور مستقیم خورشید خودداری کند.
 • بیماران باید تا مدتی بعد از عمل بینی ، از فین کردن اجتناب نمایند ؛ زیرا فین کردن باعث شروع خونریزی در بینی می شود.
 • شما باید به منظور وارد نشدن فشار به بینی ، با دهان باز عطسه و سرفه کنید.
 • افرادی که جراحی بینی انجام داده اند ، تا مدتی نباید از عینک طبی و آفتابی استفاده کنند ؛ اما استفاده از لنز مانعی ندارد.
 • بیماران جهت راحتی خود ، بهتر است لباس های گشاد و دکمه دار به تن کنند.
 • برای آگاهی از دیگر نکات در رابطه با مراقبت های بعد از جراحی بینی به قسمت مقالات سایت مراجعه فرمایید.

روش های جراحی بینی

جراح بینی ،  جراحی بینی ثانویه را می تواند به هر دو روش باز و بسته انجام دهد ؛ او باید با توجه به شرایط بیمار یکی از آن دو را برگزیند.

جراحی بینی باز

در جراحی بینی به روش باز ، جراح بینی باید در ناحیه کلوملا ( پوست میانی حفره های بینی ) برش های مورد نیاز جهت عمل بینی را ایجاد کند ، این روش جراحی بینی ، مناسب افرادی می باشد که جراحی بینی آن ها پیچیدگی های بسیاری دارد ، زیرا دید جراح بینی بسیار گسترده است و می تواند تغییرات بسیاری را اعمال کند.

جراحی بینی بسته

هنگامی که جراح بینی ، اقدام به انجام جراحی بینی به روش بسته می کند برش های بینی را در ساختار داخلی بینی ایجاد می کند و برشی را در سطح خارجی پوست بینی ایجاد نمی شود.

از مزایای جراحی بینی به روش بسته ، می توان به مواردی هم چون مدت زمان کوتاه جراحی بینی ، دوره بهبودی سریع ، تورم و کبودی مختصر ، باقی نماندن جای اسکار و غیره اشاره کرد.

انجام جراحی بینی ثانویه نسبت به جراحی بینی اولیه سخت تر می باشد ، مواردی هم چون از بین رفتن غضروف بینی ، تضعیف خون رسانی در بینی ، چسبندگی بینی ، فیبروز بینی ، تغییر شکل ساختار بینی و سخت گیر شدن بیمار و غیره در سختی جراحی بینی ثانویه تاثیر گذار هستند.

مدت زمان انجام جراحی بینی ثانویه

مدت زمانی که برای انجام جراحی بینی ترمیمی ، مورد نیاز است با توجه به میزان پیچیدگی جراحی بینی متغیر می باشد ؛ اما اکثرا این جراحی به 2 الی 3 ساعت زمان نیاز دارد.

فیلم ترمیم بینی

ترس متقاضیان جراحی بینی ترمیمی امری طبیعی است زیرا این بیماران، تجربه یک عمل زیبایی بینی ناموفق را داشته باشد و بابت نتیجه رینوپلاستی ثانویه استرس بالایی دارند .

در ادامه مقاله، ویدئویی را مشاهده می کند که دکتر علی میقانی پس از انجام جراحی ترمیمی بینی با بیمار صحبت می کند و وضعیت او را چک می کند.

بیماران باید توقع داشته باشند که میزان مهارت جراح بینی، مهم ترین عامل برای کسب یک نتیجه ایده آل است .

هزینه ترمیم بینی عمل شده

این هزینه در هر فردی با توجه به هدفی که در نظر دارد متفاوت می باشد.

هنگامی که افراد برای انجام جراحی بینی مجدد به جراح بینی مراجعه می کنند، جراح بینی پس از انجام معاینات لازم تمامی موارد در رابطه با این جراحی بینی را بیان می کند که یکی از این موارد هزینه می باشد.

 

پاسخ

20 − دوازده =

Call Now Button