23 مه

جراحی بینی باز

جراحی بینی باز

جراحی بینی باز روشی است که محدودیت های روش اولیه جراحی بینی به صورت بسته را رفع کرده و برای بینی هایی که مشکلات جدی تری دارند و دلیل جراحی فقط زیباتر شدن بینی نیست نتیجه بهتری خواهد داشت.

جراحی زیبایی بینی امروزه متقاضیان زیادی دارد و جزء پر طرفدارترین عمل های زیبایی است ، عمل زیبایی بینی از طریق جراحی بینی باز یا جراحی بینی بسته انجام می شود.

تکنیک های جراحی بینی با توجه به نوع ایراد بینی و نظر فرد توسط بهترین جراح بینی تعیین می شود.

در رینوپلاستی بینی به روش باز ، برشی بر روی کلوملا ایجاد می شود و پوست را از ساختار بینی جدا کرده سپس تغییرات را اعمال می کند و در آخر پوست بدون تغییر روی استخوان بینی قرار می گیرد.

جراحی بینی باز

تفاوت جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته

در روش جراحی بینی باز ، جراح بینی به قسمت های استخوانی ، بافت نرم و غضروف کاملاً دسترسی مستقیم دارد و با دید مستقیم خود تغییرات و فرمی را که می خواهد، اعمال می نماید.

ولی در روش بسته برش ها داخلی بینی ایجاد می شود و پوست از طریق ابزار مخصوص از ساختار بینی جدا می شود ، اکثریت جراحان بینی به علت اینکه در روش رینوپلاستی باز ، دید و دسترسی مستقیم به بینی دارند از این روش استفاده می کنند.

مزایای جراحی بینی باز

 • جراح بینی برای انجام عمل بینی دید کافی دارد و محدودیتی ندارد .
 • برای انجام عمل های ترمیم بینی ارجحیت دارد.
 • برای بینی هایی که دارای ایرادات زیادی هستند مورد استفاده قرار می گیرد.
 • مشکلات مادرزادی بینی در این روش راحت تر برطرف می شود.
 • به دلیل اینکه جراح بینی دید مستقیم دارد، احتمال قرینه نشدن بینی بسیار کم خواهد بود.
 • برش های ایجاد شده در کناره بینی ربطی به تکنیک های جراحی بینی ندارد و در صورت صلاحدید جراح بینی به منظور کوچک کردن و متقارن سازی سوراخ های بینی ایجاد می شود.
 • مدت زمان جراحی بینی باز بیشتر از جراحی بینی بسته است.
 • با اینکه جراحی بینی باز تورم و جای برش ایجاد شده را به دنبال دارد اما اکثر جراحان بینی این روش را برای جراحی بینی اولویت قرار می دهند تا عمل جراحی بینی را با تسلط کامل و بدون هیچگونه خطایی انجام دهند.

جراحی بینی باز

انتخاب جراح بینی خوب

به طور کلی اولین و مهم ترین اقدام قبل از عمل بینی ، انتخاب جراح بینی خوبو با تجربه می باشد، به همین دلیل همه افرادی که به دنبال جراحی بینی هستند، دغدغه انتخاب بهترین جراح بینی را دارند. از آنجایی که جراحی بینی جزو جراحی های ضروری و فوری محسوب نمی شود، فرد متقاضی وقت کافی برای تحقیق درباره جراح بینی متبحر دارد.

از ویژگی های جراح بینی خوب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • جراح بینی خوب سلامت و رضایت بیمار را اولویت کار خود قرار می دهد.
 • جراح بینی باید علاوه بر علم پزشکی، بر علم زیبایی شناسی نیز مسلط باشند تا با خلاقیت بتوانند دیدگاه کلی از نتیجه جراحی را در اختیار بیمار قرار دهد.
 • جراح بینی باید بیمار را در جریان اقدامات قبل و مراقبت های بعد از جراحی بینی قرار دهد.
 • جراح بینی باید علاوه بر در نظر گرفتن سلیقه بیمار، تناسبات صورت فرد را نیز در نظر بگیرد.
 • جراحی باید با حفظ سلامت و عملکرد تنفسی بینی انجام شود.
 • جراح بینی باید با صبر و حوصله پاسخگوی تمام سوالات فرد متقاضی باشد تا بیمار با آرامش خاطر اقدام به جراحی نماید.
 • جراح بینی باید قادر به انجام انواع جراحی بینی باشد.

نحوه انتخاب جراح بینی

برای تحقیق درباره جراح بینی خوب، می توانید از روش های مختلفی کمک بگیرید:

شما می توانید از دوستان و اطرافیان خود که قبلا عمل بینی انجام داده اند، درباره جراح بینی آنها پرس و جو کنید و میزان رضایت آنها را بسنجید.

همچنین می توانید با جستجو در گوگل، لیستی از جراحان بینی را تهیه کنید.

پس از تهیه این لیست به سایت جراحان بینی مراجعه کنید و میزان تحصیلات و سوابق کاری پزشک را مورد بررسی قرار دهید.

توجه داشته باشید که تنها داشتن تحصیلات عالی رتبه، نشانی بر خوب بودن جراح نیست. بنابراین حتما به مشاهده نمونه کار های پزشک بپردازید.

برای این کار می توانید به گالری تصاویر موجود در سایت یا صفحه اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید.

همچنین می توانید حضورا به مطب پزشک بروید و بینی بیمارانی که برای معاینه بعد از جراحی به مطب مراجعه کردند را مشاهده نمایید.

جراحی بینی باز

اهمیت انتخاب جراح بینی

معمولا افرادی که در انتخاب بهترین جراح بینی ، نهایت دقت را نداشته و به خوبی دقت نکرده اند، از فرم نهایی بینی خود راضی نیستند یا حتی دچار عوارض جانبی خواهند شد. به طور کلی در صورتی جراحی بینی  توسط جراح با تجربه انجام شود، عوارضی در پی نخواهد داشت اما مشکلاتی که ممکن است بر اثر کم تجربگی جراح برای فرد به وجود آید عبارتند از:

 1. نا متقارنی سوراخ های بینی
 2. بروز مشکلات تنفسی
 3. بیش از حد کوچک شدن بینی
 4. بیش از حد سربالا شدن بینی
 5. عدم اصلاح تمام ایرادات بینی مقل قوز و انحراف و غیره.

در جراحی بینی ترمیمی دو نکته حائز اهمیت است. اول اینکه برای انجام جراحی ترمیمی بینی، باید حداقل یکسال از جراحی بینی اولیه گذشته باشد. در این مدت تورم بینی به طور کامل برطرف شده و همه ایرادات بینی قابل تشخیص می باشد.

نکته دوم اینکه هزینه این جراحی به دلیل پیچیدگی بیشتر آن، گران تر از جراحی بینی اولیه است.

جراحی بینی باز

اهداف جراحی بینی

 • جراحی بینی طبیعی : افرادی که تنها در صدد برطرف کردن ایرادات بینی خود هستند و نمی خواهند تغییر چندانی در ظاهر خود ایجاد نمایند، اقدام به جراحی بینی طبیعی می کنند. همچنین افرادی که دوست ندارند مشخص باشد که جراحی زیبایی انجام داده اند نیز از طرفداران این جراحی هستند. در بینی های طبیعی هیچ قوسی ایجاد نمی شود و زاویه نوک بینی تا لب حدود 95 درجه است. این جراحی برای هر دو بینی استخوانی و گوشتی مناسب می باشد.
 • جراحی بینی فانتزی : زاویه نوک بینی فانتزی بیشتر از بینی های طبیعی است و قوس زیبایی در پل بینی ایجاد می شود. این جراحی تنها برای افرادی که دارای بینی های استخوانی هستند مناسب می باشد و در بینی های گوشتی به دلیل ضخامت بالای پوست، ظرافت و فرم اصلی بینی به خوبی قابل مشاهده نیست. افرادی که قصد انجام جراحی بینی فانتزی دارند، باید انتظار معقولانه ای از جراح خود داشته باشند، بعنوان مثال بینی کوچک به روی صورت پهن زیبا نیست. همچنین بیش از حد کوچک شدن بینی علاوه بر به هم ریختن تناسبات صورت فرد، موجب بروز مشکلات تنفسی نیز خواهد شد.
 • جراحی بینی نیمه فانتزی : بینی نیمه فانتزی حالتی بین بینی های فانتزی و طبیعی دارند. در این حالت طبیعی بودن بینی حفظ می شود ولی قوس کوچکی در بینی ایجاد خواهد شد. این جراحی نیز مانند جراحی بینی فانتزی برای افرادی که دارای بینی استخوانی هستند، مناسب است.

جراحی بینی باز

انواع بینی

مهم ترین عاملی که در نتیجه جراحی بینی بسیار تاثیر گذار است، نوع بینی می باشد که بسته به میزان ضخامت پوست آن، به دو دسته بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم بندی شده است.

 • بینی استخوانی

پوست بینی استخوانی ظریف و باریک است و این ویژگی باعث شده بعد از عمل، کوچک ترین تغییر ایجاد شده در ساختار بینی کاملا قابل مشاهده و ملموس باشد. همچنین استخوان این بینی ها مقاوم است. افرادی که دارای بینی استخوانی هستند از انجام انواع جراحی بینی طبیعی ، جراحی بینی فانتزی و جراحی بینی نیمه فانتزی نتایج مطلوبی کسب خواهند کرد.

 • بینی گوشتی

پوست بینی های گوشتی نسبت بینی استخوانی از ضخامت بیشتری برخوردار است و غضروف آن ضعیف می باشد. مناسب ترین جراحی برای افرادی که دارای بینی گوشتی هستند، جراحی بینی طبیعی می باشد.

معمولا افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند نگران برگشت پذیری بینی خود می باشند اما امروزه با گرافت گذاری و تقویت غضروف بینی از افتادگی و برگشت پذیری بینی جلوگیری خواهد شد. همچنین در برخی موارد ممکن است بعد از جراحی، تورم بینی به طور کامل از بین نرود؛ در این صورت جراح به بینی کورتن تزریق خواهد کرد. تزریق کورتن تنها مختص بینی های گوشتی می باشد.

درباره نویسنده

دکتر میقانی | جراح بینی تهران
دکتر علی میقانی فلوشیپ جراحی زیبایی و ترمیم صورت از دانشگاه گراتز اتریش جراحی آندوسکوپیک بینی و سینوس جراحی ترمیم بینی ، انواع جراحی بینی و ... بورد تخصصی گوش ، حلق ، بینی و جراحی سر و گردن

پاسخ

چهارده − شش =