جراحی بینی(Nose Job)

A.جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) شامل موارد زیر مباشد:

1-جراحی زیبایی بینی استخوانی
2-جراحی زیبایی بینی گوشتی
3-جراحی زیبایی بینی فانتزی
4-جراحی زیبایی بینی به فرم طبیعی
5-جراحی زیبایی بینی ترمیمی
6-جراحی زیبایی بینی به روش تیپ پلاستی با بی حسی موضعی
7-جراحی زیبایی بینی مدل آسیایی(Asian Nose)

جراحی زیبایی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی : به بینی هایی که دارای برآمدگی در بخش پل بینی هستند بینی های استخوانی گفته می شود. با استفاده از جراحی زیبایی یا رینوپلاستی می توان بینی های استخوانی را جراحی نمود و تمامی برآمدگی و اشکالاتی که بینی استخوانی دارند را رفع کرد.
هزینه جراحی بینی های استخوانی مانند بینی های گوشتی متفاوت می باشد. برای رسیدن به بهترین نتیجه جهت جراحی بینی باید بیمار حتما توسط پزشک از نزدیک معاینه شود. عمل جراحی بینی دارای عوارض بسیار کمی از جمله کمی ورم و کبودی می باشد که پس از گذشت چند مدت تمامی عوارض از بین می رود.
به اشخاصی که قصد جراحی زیبایی بینی را دارند توصیه می شود حتما نمونه کارهای جراحی بینی پزشک را مشاهده نمایند.توصیه دکتر میقانیشما عزیزان می توانید در بخش گالری تصاویر سایت دکتر انواع نمونه کار های جراحی بینی دکتر علی میقانی را مشاهده نمایید .دکتر علی میقانی جراح بینی استخوانی به اشخاص توصیه می کند که تبلیغ های دروغین دستگاه های کوچک کننده بینی را باور نکنند زیرا این دستگاه ها تقلبی هستند و صرفا جهت تبلیغات بوده و مورد تایید هیچ دکتری نمی باشند .
جراحی بینی استخوانی
علت ایجاد شدن بینی استخوانیاشخاصی که بینی های استخوانی دارند به مانند اشخاصی که بینی های گوشتی دارند از مشکلات عدم زیبایی و عدم متناسب بودن بینی با صورتشان رنج می برند ، زیرا بینی این اشخاص به دلیل برخی از عوامل نظیر ژنتیک و مسائل ارثی دارای قوز بینی و برآمدگی روی بینی خود می باشند .
علت ایجاد شدن قوز بینی و برآمدگی روی پل بینی در اثر رشد بیش از اندازه غضروف بینی می باشد . یکی دیگر از عوامل رشد بیش از اندازه استخوان و بافت غضروفی وارد شدن صدمه به بینی در دوران نوجوانی می باشد .
قوز روی بینی و برآمدگی آن تاثیرات نامطلوب در چهره ایجاد می کند و سبب بروز مشکلات زیبایی می شود .ویژگی های بینی استخوانیاین بینی ها دارای استخوان های محکم ، غضروف های سفت ، پوست ظریف و نازک و تیغه محکمی هستند و توجه به این نکته الزامی است. زمانی که غضروف قوی تر باشد و پوست ظریف تر، پس از جراحی بینی نتایج بهتری حاصل می شود .
دکتر علی میقانی جراح زیبایی بینی بیان می کند که جراحی بینی های استخوانی پس از عمل نسبت به جراحی بینی های گوشتی سریع تر بهبود می یابد .معاینه و درمان بینی های استخوانی
جراحی بینی استخوانی ، استخوان های بینی را از نظر ساختار زیر بررسی می نماید :
شکل
ضخامت پوست بینی
انحراف تیغه بینی
برآمدگی بینی
اندازه و غیره
جراحی بینی استخوانی
جراحی بینی استخوانی
خوشبختانه جراحی بینی کمک شایانی به رفع و از بین بردن برآمدگی بینی استخوانی کرده است ، لازم به ذکر است اشخاصی که بینی استخوانی دارند جهت جراحی زیبایی بینی خود به پزشک و جراح معروف که دارای تبحر و مهارت کافی در جراحی است مراجعه نمایند .
دکتر علی میقانی اشخاص متعددی را که بینی های گوشتی واستخوانی داشته اند را عمل نموده است ، که بیماران پس از عمل نهایت رضایت را از عمل خود داشته اند .
آیا پس از جراحی بینی استخوانی بازگشت وجود دارد ؟
خوشبختانه عمل بینی استخوانی بازگشتی ندارد و در موارد بسیار نادری امکان بازگشت برآمدگی ها وجود دارد . جراحی زیبایی بینی استخوانی سبب تغییرات بسیار زیادی در چهره شخص می شود .
بهبودی در بینی استخوانی سریع تر است یا بینی گوشتی
زمانی که در جراحی هدف اصلی اصلاح بزرگی و بد فرم بودن استخوان های بینی باشد بهبودی به سرعت رخ می دهد ، اما اگر بافت نرم بینی را که دارای پوست ضخیم ( بینی گوشتی ) باشد بهبودی طولانی تر خواهد بود .
دکتر علی میقانی جراح بینی اظهار می کنند که بیماران بینی های گوشتی باید صبر داشته باشند تا تورم ناشی از جراحی بهبود یابد سپس به قضاوت در خصوص جراحی بینی بپردازند .
جراحی بینی استخوانی
عوارض جراحی بینی استخوانی
انتخاب جراح زیبایی بینی بسیار حائز اهمیت می باشد ، زیرا با انتخاب جراح بینی که دارای تجربه و تبحر در کار جراحی است سبب می شود عوارض جراحی بینی به حداقل برسد ، بنابراین به اشخاص توصیه می کنیم در انتخاب جراح بسیار دقت داشته باشند .
شما می توانید جهت مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر با دکتر علی میقانی جراح زیبایی بینی تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح نمایید .
زمان عمل بینی استخوانی چقدر است ؟
مدت زمان جراحی بینی استخوانی معمولا طولانی نمی باشد ، در خصوص جراحی بینی استخوانی باید بیان کرد که پس از گذشت چند ساعت از عمل بیمار می تواند مرخص شود ، هم چنین بیمار درد چندانی را پس از عمل ندارد.
جراحی بینی استخوانی
اقدامات قبل از جراحی بینی استخوانی
اولین قدم برای انجام عمل بینی ، انتخاب جراح بینی خوب و متبحر است که در نتیجه نهایی تاثیر بسیار زیادی دارد.
در اولین جلسه مشاوره با پزشک خود درباره انتظاراتی که از جراحی بینی دارید، صحبت کنید.
از همه جهت های بینی خود عکس تهیه کنید.
آزمایش های خواسته شده را انجام دهید و نتیجه را در اختیار جراح خود بگذارید.
استعمال دخانیات و مصرف مشروبات حاوی الکل موجب اختلال در اکسیژن رسانی به خون می شود، بنابراین مصرف آنها را از دو هفته قبل از جراحی بینی کنار بگذارید.
همچنین استفاده از دارو هایی از قبیل آسپرین و پروفن باعث رقیق شدن خون شده و احتمال بروز خون ریزی و بند نیامدن آن حین جراحی را افزایش می دهد.
روز قبل از جراحی از مایعات و آب بیشتری مصرف کنید.
شب قبل از جراحی بینی ، استحمام کنید. زیرا بعد از جراحی به روی بینی گچ قرار گرفته که نباید خیس یا مرطوب شود، به همین دلیل ممکن است تا چند روز بعد از جراحی بینی قادر به حمام رفتن نباشید.
لازم است حین عمل معده خالی باشد، بنابراین از 8 ساعت قبل از جراحی بینی ، از خوردن و آشامیدن خودداری کنید و ناشتا باشید.
روز عمل خانم ها نباید آرایش و لاک داشته باشند، همچنین آقایان هم باید بدون ریش و سبیل به محل جراحی مراجعه نمایند.
از داشتن زیور آلاتی چون ساعت، دستبند، انگشتر و غیره نیز خودداری کنید.
لباس دکمه دار بپوشید تا پس از جراحی برای تعویض لباس به مشکل نخورید.
حداقل نیم ساعت قبل از زمان مقرر در کلینیک یا بیمارستان حضور داشته باشید.
در روز عمل به اتفاق یک همراه به محل جراحی مراجعه نمایید.
تمام مدارک پزشکی را همراه خود داشته باشید.
جراحی بینی استخوانی
مراقبت های پس از عمل بینی استخوانی
پس از جراحی بینی استخوانی لازم است شخص به مدت 72 ساعت از آرام بخش و مسکن استفاده نماید . شخص پس از یک هفته استراحت می تواند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازد ، توصیه می شود.
اشخاصی که جراحی زیبایی بینی را انجام داده اند به مدت سه هفته از انجام فعالیت های سنگین ورزشی پرهیز نمایند .
داشتن درد، تورم و کبودی بعد از جراحی بینی طبیعی است و به تدریج برطرف خواهد شد.
برای کاهش درد تنها از دارو هایی که پزشک تجویز نموده استفاده کنید و از مصرف خودسر دارو پرهیز نمایید.
استفاده از کمپرس یخ در کاهش تورم و کبوی بینی موثر است.
تا دو هفته بعد از جراحی از استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های الکل دار خودداری کنید.
به خوبی استراحت کنید و از انجام فعالیت های سنگین امتناع نمایید.
حداقل تا دو ماه بعد از جراحی بینی استفاده از هرگونه عینک طبی و آفتابی ممنوع است. در صورت لزوم می توانید از لنز های تماسی استفاده کنید.
تا مدتی از رفتن به استخر، شنا و شیرجه زدن خودداری کنید.
طاقباز بخوابید و سر خود را بالاتر از حد معمول قرار دهید.
از مصرف مواد خوراکی حاوی سدیم خودداری کنید، زیرا سدیم موجب افزایش تورم بینی خواهد شد.
در روز های ابتدایی بعد از جراحی بینی ، از مایعات و غذاهایی که نیاز به جویدن ندارند استفاده کنید.
در معرض تابش مستقیم آفتاب و حرارت قرار نگیرید.
شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان جراحی بینی می توانید با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید.
جراحی بینی استخوانی
جراحی بینی استخوانی به چه عواملی بستگی دارد
پوست و مقدار انعطاف پذیری پوست
در عمل جراحی بینی استخوانی تغییرات بر روی استخوان و غضروف انجام می شود و با ایجاد برش هایی پوست از غضروف ها جدا می شود در بینی های استخوانی معمولا از حجم استخوان و غضروف ها کاسته می شود.
معمولا جراح بینی روی پوست بینی اقداماتی را انجام نمی دهد زیرا پوست نسبت به الاستیسیته خود تغییر پیدا می کند و به راحتی بر روی بافت استخوانی فرم خاصی به خود می گیرد.
با توجه به مطالب گفته شده در این مرحله مقدار الاستیسیته پوست نقش بسیار مهمی در نتیجه جراحی بینی استخوانی خواهد گذاشت ، به این صورت که اگر مقدار الاستیسیته پوست کم باشد بینی گوشتی بوده و با کم کردن حجم پوست بینی گوشتی فرم بهتری را به خود می گیرد.
حال در صورتی که پوست دارای قدرت انعطاف پذیری بالایی باشد و به نوعی دارای الاستیسیته خوب باشد ، جراح بینی محدودیت کمتری در جراحی بینی خواهد داشت . همچنین جراح بینی می تواند خلاقیت و هنر خود را طوری که با سلیقه بیمار هم خوانی داشته باشد بیشتر در بینی استخوانی به نمایش بگذارد.
به طور کلی می توان گفت یک جراح بینی در جراحی بینی استخوانی ، جراحی آسان تری را پیش رو دارد ولی باز هم کاملا بینی باید معاینه شده و نقایص آن به درستی بررسی شود.
تناسب بینی با دیگر اجزای صورت
از جمله عواملی که می توان نتیجه ی جراحی بینی استخوانی را ایده آل دانست سازگاری بینی با لب و دهان، فک ،گونه و به طور کلی اجزای صورت است.
یعنی جراح بینی باید میزان زیبایی دیگر اجزای صورت را در نظر گرفته و متناسب با آن موقعیت بینی در صورت را تشخیص دهد.
جراح بینی باید پیش از جراحی با بیمار صحبت کرده و آگاهی لازم را در مورد بینی و اجزای صورت شخص به وی منتقل کند تا بیمار انتظار معقولی از جراحی بینی استخوانی خود داشته باشد.
معمولا زمانی که شخص چهره ایی زیبا داشته و اجزای صورت هماهنگی بیشتری با هم دارند ، نتیجه جراحی بینی استخوانی مطلوب تر خواهد شد. گاهی اوقات همزمان با جراحی بینی می توان نقایص دیگر صورت را نیز برطرف کرد.
جراحی بینی استخوانی
تفاوت جراحی بینی استخوانی با بینی گوشتی چیست؟
حال که با ویژگی های بینی گوشتی و استخوانی آشنا شدید می توانیم بگوییم به ندرت در کشور ما می توانیم بگوییم بینی شخصی به طور کامل استخوانی و یا گوشتی است . در اکثر موارد شکل بینی ها تر کیبی از این دو حالت هستند که جراح بینی برای هر کدام تکنیک های مختلفی را به کار می برد.
در جراحی بینی استخوانی معمولا جراح بینی از حجم بینی کم می کند تا بتواند نتیجه جراحی بینی را مطلوب کند اما در جراحی بینی گوشتی جراح سعی بر آن دارد که بافت قسمت هایی از بینی را کم کرده و به دیگر قسمت های بینی بیفزاید تا تیغه بینی استحکام بیشتری پیدا کند.
برای اضافه کردن به بافت ها یا از بافت خود بینی استفاده می شود و در صورت آسیب دیدگی و شکستگی بافت ها از غضروف گوش استفاده می شود.
جراحی بینی استخوانی
سوالات متداول درباره جراحی بینی
آیا بعد از جراحی قوز پشت بینی باز میگردد؟
این اتفاق بسیار نادر بوده و در صورتی که مراقبت های بعد از جراحی بینی به درستی انجام بگیرد احتمال این اتفاق به صفر خواهد رسید.
آیا می توان بینی استخوانی را با لیزر بازسازی کرد؟
خیر جراحی بینی با لیزر امکان پذیر نخواهد بود.
آیا جراحی بینی استخوانی به روش باز انجام می شود ؟
در انتخاب روش جراحی این موضوع به جراح بستگی دارد . دکتر علی میقانی اغلب جراحی خود را به روش باز انجام می دهند .
هم چنین شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی زیبایی بینی و مشاهده نمونه کارهای جراحی زیبایی بینی استخوانی و جراحی بینی گوشتی به آدرس اینستاگرام و کانال تلگرام ما مراجعه نمایید .

جراحی زیبایی بینی گوشتی

به بینی که حاوی غدد چربی زیادی باشد و پوست بینی ضخیم باشد بینی گوشتی گفته می شود ، پوست بینی به سه گروه بینی با پوست نرمال ، بینی با پوست ضخیم و بینی با پوست ضخیم تقسیم بندی می شود. با جراحی بینی گوشتی که دکتر علی میقانی ، جراح بینی تهران در انجام آن تخصص دارند می توان مشکلات موجود در این نوع بینی را برطرف نمود.
به شکل کلی بینی از سه بخش تشکیل شده است :
پوست بینی
بافت های زیر پوست بینی
نوع پوست پوشاننده روی بینی
ویژگی بینی های گوشتی
پره های بینی برجسته و پهن می باشند.
دارای ظاهری گرد هستند
چربی پوست بینی های گوشتی زیاد می باشد
غضروف بینی های گوشتی ضعیف می باشد
انعطاف در بینی های گوشتی زیاد است.
جراحی بینی گوشتی
اشخاصی که دارای پوست ضخیم در بینی می باشند در اصطلاح بینی گوشتی دارند در جراحی با محدودیت های روبرو هستند که در جلسه مشاوره اولیه پزشک جراح بینی باید توضیحات لازم را به آنها بدهد .
برخی از محدودیت های جراحی بینی های گوشتی
در بینی های گوشتی معمولا تورم بعد از جراحی بینی در بعضی از اشخاص بیشتر از حالت عادی می باشد و ممکن است تا دو سال به طول بیانجامد.
سایز بینی های گوشتی را نمی توان خیلی خیلی کوچک کرد .
دکتر علی میقانی جراح بینی به اشخاصی که بینی گوشتی دارند توصیه می کند بیشتر به فکر اصلاح عیوب بینی باشند و سعی در تقویت ساختار بینی را داشته باشند .
دکتر میقانی جراح بینی بیان می کند که به اشتباه بیان می شود که پس از جراحی بینی گوشتی باور غلط وجود دارد که برمی گردد ، این باور کاملا اشتباه است و از نظر علمی هیچ پایه ای ندارد .
جراحان بینی گوشتی با بکار گیری تکنیک های روز پزشکی به تقویت ساختار بینی گوشتی می پردازند ، این امر سبب می شود که نه تنها بینی گوشتی بر نمی گردد بلکه گذشت زمان سبب کاهش تورم بینی می شود و در نهایت بینی ساختار زیبایی تری پیدا خواهد کرد .
جراحی بینی گوشتی
بهبودی در بینی استخوانی سریع تر است یا بینی گوشتی
زمانی که در جراحی هدف اصلی اصلاح بزرگی و بدفرم بودن استخوان های بینی باشد بهبودی به سرعت رخ می دهد ، اما اگر بافت نرم بینی را که دارای پوست ضخیم ( بینی گوشتی ) باشد بهبودی طولانی تر خواهد بود .
دکتر علی میقانی جراح بینی اظهار می کنند که بیماران بینی های گوشتی باید صبر داشته باشند تا تورم ناشی از جراحی بهبود یابد سپس به قضاوت در خصوص جراحی بینی بپردازند .
آیا پس از جراحی بینی گوشتی با بینی استخوانی متفاوت است ؟
طبق آماری که در ایران منتشر شده است به ندرت با شخصی برخورد می کنیم که صرفا فقط بینی استخوانی یا صرفا فقط بینی گوشتی داشته باشد ، معمولا در ایران اشخاص ترکیبی از بینی استخوانی و یا گوشتی را دارند .
پزشکان و متخصصان جراح بینی خوب با ترکیب هردو روش به انجام جراحی می پردازند .
جراح بینی گوشتی سعی در کاهش بافت بینی دارد ولی در بینی های استخوانی ، جراح بینی استخوانی سعی در شکل دهی و حجم بینی دارد .
آیا پس از جراحی بینی گوشتی برمی گردد ؟
خیر – دکتر علی میقانی جراح بینی گوشتی بیان می کنند که اگر در جراحی کاستن و افزودگی انجام شود به همان شکل باقی خواهد ماند ، متاسفانه در خصوص بینی های گوشتی این تصور اشتباه وجود دارد که بینی های گوشتی پس از عمل باز میگردد این تصور کاملا اشتباه می باشد .
توجه به این نکته الزامی است که پس از جراحی بینی ، بینی های که دارای خصوصیت گوشتی هستند نسبت به بینی های استخوانی دارای تورم شدیدتر و طولانی تری می باشند در نتیجه بهبودی دیرتر انجام می پذیرد.
آیا پس از عمل بینی های گوشتی ، گوشت اضافه در بینی ایجاد می شود ؟
یکی دیگر از سوالات رایجی که از دکتر علی میقانی پرسیده می شود ، این می باشد که پس از جراحی بینی گوشتی ، گوشت اضافه می آورد؟
در پاسخ به این سوال باید بیان شود که این امر صحیح نمی باشد اما در مدت زمان زیادی ممکن است بینی کمی افت کرده و نوک بینی مقداری بزرگ شود .
توصیه های پزشکی برای بینی های گوشتی
توصیه های دکتر علی میقانی جراح بینی های گوشتی برای اشخاصی که بینی های گوشتی دارند ، شامل موارد زیراست:
پس از جراحی بینی اشخاص تا حد ممکن مصرف مواد قندی را تا حد ممکن کاهش دهند .
اگر اشخاص جوش های پوستی دارند حتما با پزشک متخصص پوست جهت رفع التهابات پوستی مشورت کرده
اشخاصی که دارای بینی های گوشتی هستند حتما مدت زمانی بیشتری چسب بینی را بزنند .
توصیه دکتر میقانی به افرادی که بینی گوشتی دارند این می باشد که پس از برداشت چسب بینی شب ها به مدت طولانی نیز چسب بزنند تا تورم بینی سریع تر کاهش یابد .
جراحی بینی گوشتی
عمل زیبایی بینی طبیعی
امروزه جراحی زیبایی بینی طبیعی بسیار طرفدار پیدا کرده است ، ما در ادامه مقاله به بیان جراحی بینی طبیعی می پردازیم :
قبل از هر چیز باید بیان کنیم زیبایی یک امر نسبتا نسبی است ، اما از نظر پزشکی زیبایی نیز دارای استاندارد می باشد.
برای زیبایی بینی در علم زیبایی معیارهای معرفی شده است که تقریبا مورد قبول همه است .
در جراحی زیبایی بینی اولین هدف جراح زیبایی تلاش برای ایجاد تناسب قسمت های مختلف بینی می باشد .
از نظر علم زیبایی مدلی زیبا می باشد که فرد و سایرین با دیدن آن احساس خوشایند و احساس بهتری داشته باشند .
دکتر علی میقانی بیان می کنند زاویه بین لب و بینی در بانوان باید 100 تا 105 باشد و در آقایان باید بین 90 تا 95 باشد.
بینی سربالا معمولا برای آقایان مناسب و زیبا نخواهد بود اما در بانوان کمی قوس بینی سبب زیبایی در چهره و بینی آنها می شود .
با انجام جراحی بینی طبیعی ظاهر بینی زیاد تغییر نمی کند بلکه فقط مشکلات بینی رفع می شود .
دکتر علی میقانی جراح بینی ، جراحی بینی طبیعی را انجام می دهند شما عزیزان با مراجعه به کانال تلگرام و اینستاگرام ایشان می توانید انواع جراحی بینی ایشان را ملاحظه نمایید .
جراحی بینی گوشتی
نکات پس از عمل بینی
پس از عمل بینی مانند هر جراحی زیبایی دیگری نیازمند مراقبت می باشد در ذیل به نکاتی که نیازاست ، پس از جراحی بینی رعایت شود ، می پردازیم :
توصیه می شود که بیمار در روز اول کاملا استراحت کرده و در برنامه غذایی خود به مدت سه روز از مایعات استفاده نماید .
دکتر علی میقانی جراح زیبایی بینی توصیه می کند به مدت 48 ساعت بیمار پس از جراحی از کمپرس سرد استفاده نماید ، کمپرس سرد به کاهش تورم ها و کم کردن کبودی ها بسیار کمک می کند ،بنابراین نیاز است بیمار پس از جراحی هر دو ساعت یکبار به مدت 20 دقیقه از کمپرس سرد استفاده نماید .
مصرف داروها تجویز شده پس از جراحی بینی الزامی است ، دکتر علی میقانی جراح زیبایی بینی توصیه می کند از مصرف داروهای اضافی و خودسرانه پس از جراحی اجتناب شود .
نیاز است بیمار در زمان استراحت حالت نیمه نشسته باشد و در زمان خوابیدن از دو بالش در زیر سر استفاده نماید.
بیمار از نگه داشتن سر به مدت طولانی باید پرهیز نماید .
دکترعلی میقانی جراح زیبایی بینی توصیه می کند که حتما بیمار به مدت یک هفته استراحت نسبی داشته باشد .
بیمار پس از جراحی بینی باید از انجام بلند کردن کردن و یا فعالیت های سنگین ورزشی اجتناب نمایند .
مصرف غذاهای سفت که نیاز به جویدن دارد در چند روز اول توصیه نمی شود ، دکتر علی میقانی جراح زیبایی بینی به بیماران توصیه می کند از غذاهای نرم و میکس استفاده نمایند .
در صورت وجود خونابه ها یا ترشح از بینی بعد از جراحی بینی بهتر است آن را با دستمال خشک نمایید و از شست و بینی اجتناب شود .
جراحی بینی گوشتی
اقدامات پیش از جراحی بینی گوشتی
از مهمترین اقداماتی که کاندیدا باید پیش از جراحی بینی گوشتی انجام دهند ، انتخاب جراح بینی با مهارت و متبحر است .
به مدت دو هفته پیش از عمل بینی ، دارو هایی که منجر به رقیق شدن خون می شوند، مانند آسپرین و اسویکس و ضد التهاب های همچون ایبوپروفن و ایندومتاسین را کنار گذارند .
افراد در صورت استفاده از داروی خاص مصرف حتما پزشک خود را پیش از جراحی بینی مطلع کنند .
حداقل یک هفته پیش تا دو هفته پس از جراحی بینی ، مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکل دار را کنار گذارند .
در جلسه مشاوره تمام توقعات و خواسته های خود را با جراح بینی خود در میان بگذارند تا بعد از جراحی بینی ، دچار مشکل نشوند .
جراح بینی برای کاندیدای جراحی بینی گوشتی انجام یک سری آزمایش ها را توصیه می کند که انجام آن پیش از جراحی بینی بسیار ضروری است.
در صورتی که فرد دچار تبخال یا سرماخوردگی شد ، حتما و فورا پزشک خود را مطلع کند .
حتما روز قبل از جراحی بینی دوش بگیرند.
8 ساعت پیش از جراحی بینی ، ناشتا باشند .
توصیه ما به کاندیدای جراحی بینی این است که برای انجام این جراحی زیبایی لباس راحت و ترجیحا جلو باز بپوشند تا پس از جراحی برای تعویض لباس دچار مشکل نشوند .
مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی و بینی استخوانی :
دکتر علی میقانی به بیماران توصیه می کند که از فین نمودن پرهیز نمایند.
مسواک کردن دندان ها بهتر است به مدت سه هفته با مسواک نرم و ملایم انجام شود .
استفاده از عینک به مدت دو ماه توصیه نمی شود ، اگر بیمار عینکی باشد نیاز است از اتصال عینک با چسب استفاده نماید ، پس از کاهش یافتن تورم ها بیمار می تواند از لنزهای طبی استفاده نماید.
قبل از برداشتن گچ توصیه می شود که بیمار از استحمام پرهیز نماید .
پس از برداشته شدن کچ نباید از دوش آب گرم استفاده شود ، زمان استحمام هم نیاز است کوتاه باشد .
گرما ویا بخار زیاد سبب تورم بیشتر بینی می شود ، علاوه بر آن سبب خیس شدن پانسمانها می شود.
بیمار به مدت دو هفته نیاز است از خندیدن ، انجام حرکات اضافی ، گریه کردن پرهیز نماید .
پس از جراحی بینی در زمان عطسه بهتر است با دهان باز این کار انجام شود .
بهتر است به مدت دو هفته بیمار از صحبت کردن طولانی مدت و انجام مکالمات تلفنی اجتناب نماید .
مراقبت های بعد از جراحی بینی :
بیمار پس از جراحی بینی بهتر است از دستکاری لب بالا وبینی خودداری شود .
بهتر است بیمار به مدت یک هفته از لباسهای دکمه دار استفاده نکند .
دکترعلی میقانی جراح زیبایی بینی توصیه می کند به مدت دو ماه در معرض قرار گرفتن گرما و حرارت اجتناب شود ،زیرا نور آفتاب و گرما سبب تورم بافت ها می شود و روند بهبودی با اختلال روبرو می شود .
بیمار پس از جراحی باید از سونا رفتن و شنا کردن به مدت دو ماه اجتناب نماید .
بیمار باید به مدت دو ماه از استعمال دخانیات و سیگار اجتناب نماید ، هم چنین بیمار باید در مجاورت افراد سیگاری قرار نگیرد .استعمال سیگار و دخانیات سبب ایجاد شدن مشکلات انعقادی و اختلال در ترمیم زخم و متعاقب آن احتمال آسیب پوست و حتی نکروز(سیاه شدن پوست)می گردد.
نیاز است از سرم سدیم کلراید به مدت شش ماه پس از جراحی بینی پس از کشیدن تامپونها استفاده شود .
بیمار باید مواظب باشد که ضربه ای به بینی وارد نشود .
بیمار باید از پماد ترمیمی که جهت بهبود یافتن جای بخیه ها است ، استفاده کند .
دکتر علی میقانی جراح زیبایی بینی به بیماران توصیه می کند ، اگر مشکلی رخ داد حتما با جراح خود تماس بگیرند .
جراحی بینی گوشتی
برش جراحی زیبایی بینی
برای ایجاد برش های جراحی بینی ، دو روش وجود دارد که شامل جراحی بینی به روش باز و جراحی بینی به روش بسته می شود.
جراحی بینی باز
در جراحی بینی به روش باز ، برش کوچکی در ناحیه کلوملا ( ستون میانی دو حفره بینی ) ایجاد می شود و پس از برداشته شدن پوست بینی اصلاحات مورد نیاز انجام می شود ؛ به دلیل بلند کردن پوست بینی ، دسترسی جراح بینی به قسمت های مختلف بینی بیشتر می شود از این رو می تواند تغییرات گسترده ای را اعمال کند و هم چنین بروز غیر قرینگی در سوراخ های بینی ، مشکلات تنفسی و غیره در جراحی بینی به این روش به حداقل می رشد ؛ به همین دلیل اکثر جراحی های پیچیده به این روش از جراحی بینی انجام می شوند.
از مزایای جراحی بینی باز ، می توان به دید گسترده جراح بینی ، انجام تغییرات گسترده و غیره اشاره کرد.
جراحی بینی بسته
برش های مورد نیاز جهت جراحی بینی بسته ، در ساختار داخلی بینی ( لبه داخلی سوراخ های بینی ) ایجاد می شوند ؛ پس از اتمام جراحی بینی ، برش ها با استفاده از نخ های قابل جذب بخیه زده می شوند که نیاز به کشیدن آن ها نمی باشد.
دید جراح بینی ، در این روش بسیار کمتر از روش باز می باشد ؛ به همین دلیل جراحی هایی که نیاز به ایجاد تغییرات زیادی ندارند به این روش انجام می شوند.
مزایای جراحی بینی بسته ، شامل کوتاه بودن مدت زمان جراحی بینی ، بروز تورم و کبودی کمتر در بیماران ، کوتاه بودن دوره نقاهت و غیره می باشد.
جراحی بینی گوشتی با لیزر
امروزه در رابطه با جراحی بینی با لیزر ، مطالب بسیار زیادی می شنوید که درباره صحت آن مطالب مطمئن نیستید ، در این باره باید بگوییم با توجه به کاربرد بسیار وسیع لیزر در علم پزشکی ، متاسفانه آن آنقدر پیشرفت نکرده است که بتوان جراحی بینی را با آن انجام داد ، تنها کاربرد لیزر در جراحی بینی رفع جای اسکارهای ناشی از جراحی بینی می باشد و جملاتی از قبیل جراحی زیبایی بینی بدون جراحی ، جراحی زیبایی بینی با لیزر تنها جنبه تبلیغاتی داشته و صحت علمی ندارد.
هزینه عمل بینی گوشتی
عوامل بسیار زیادی در تعیین قیمت جراحی زیبایی بینی ، تاثیر گذار هستند که برخی از آن ها عبارت اند از :
تجربه جراح بینی
میزان وسعت جراحی بینی
ایرادات بینی
شرایط بیماران
هزینه آزمایشات و داروها
هزینه بیمارستان و کلینیک
هزینه اتاق عمل
دستمزد جراح بینی
و غیره
به همین دلیل است که قیمت های متفاوتی برای جراحی زیبایی بینی می شنویم ؛ پس از معاینه بیماران توسط جراح بینی ، هزینه نهایی عمل زیبایی بینی مشخص می شود.
بسیاری از بیماران در این باره سوال می کنند که آیا بیمه هزینه جراحی زیبایی بینی ، را پرداخت می کند ؟
خیر ، معمولا شرکت های بیمه هزینه عمل زیبایی بینی ، را متقبل نمی شوند.
تورم بعد از جراحی بینی گوشتی
پزشک برای اینکه مشکلات بینی را برطرف نماید، بر روی پوست برش هایی ایجاد کرده و اقداماتی همچون تراش دادن استخوان ها یا گرافت گذاری را بر روی ساختار بینی انجام می دهد.
مقداری تورم به دنبال انجام این اقدامات در بینی افراد بروز می کند که باید بگوییم تورم ناشی از جراحی بینی گوشتی به دلیل ویژگی های ساختاری این نوع بینی، بیشتر از جراحی بینی استخوانی می باشد.
اقداماتی برای ایجاد تسریع در روند برطرف شدن تورم بینی وجود دارد که چسب زدن یکی از مهم ترین آن ها می باشد.
چسب زدن بینی
چسب زدن نه تنها به هرچه سریع تر برطرف شدن ورم بینی کمک می کند بلکه به مدت 2 هفته موجب هرچه بهتر شکل گیری فرم بینی نیز می شود.
مدت زمانی که افرادی با بینی های گوشتی باید از چسب بینی استفاده نمایند طولانی تر از افرادی با بینی های استخوانی است. زیرا اولاً همانطور که گفتیم تورم در این نوع بینی ها بیشتر بوده و ثانیاً تورم برای مدت زمان بیشتری در بینی ماندگار خواهد بود.
برای چسب زدن، ابتدا بینی تان را شسته و از هرگونه چربی و کثیفی تمیز کنید، سپس با پارچه ای نرم و تمیز خشک نمایید.
سپس یک قطعه چسب را برش داده و به صورتی نعلی شکل زیر بینی خود بچسبانید، لازم است تا این تکه چسب کمی بلند بوده و از کناره ها بر روی بینی بچسبد.
سپس چند تکه چسب با اندازه یکسان را جدا کرده و به صورت افقی از پایین تا بالای بینی بچسبانید. به صورتی که کناره های چسب بالایی، بر روی کناره های چسب پایینی قرار گرفته و آن را بپوشاند.
تزریق کورتون به بینی
چنانچه ورم بینی با سرعت خیلی پایینی فروکش کرده و پزشک ببیند که بعد از گذشت چند هفته، تغییر خاصی در روند فروکش کردن تورم ایجاد نشده، اقدام به تزریق کورتون به آن می نماید.
پیام سلامتی دکتر علی میقانی
پس از جراحی بینی تا از انجام فعالیت های شدید بدنی و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب اجتناب نمایید تا روند بهبودی بینی شما سریع تر انجام شود .
هم چنان تا از آب میوه های تازه نظیر آناناس جهت التیام بخشی به بخیه ها استفاده نمایید .

جراحی زیبایی بینی فانتزی

جراحی بینی فانتزی : عمل زیبایی بینی به منظور تغییرات لازم در بینی جهت زیبایی هر چه بیشتر شخص انجام می گیرد. زمانی که بیمار به جراح بینی مراجعه می کند بعد از معاینه های انجام شده و بررسی نوع و پوست بینی می تواند در مورد بینی وی و نتیجه جراحی بینی نظراتی داشته باشد.
برخی از افراد از جراح بینی خود می خواهند که بینی خود را به صورت فانتزی و یا عروسکی تغییر بدهند ما در این مطلب بررسی می کنیم که آیا جراحی بینی فانتزی امکان پذیر خواهد بود.
بهترین جراح بینی فانتزی
جراحی بینی فانتزی به دلیل این که جزو جراحی های زیبایی به حساب می آید در ابتدا باید برای انجام آن خوب فکر کنید، پس از این که تصمیم نهایی را گرفتید برای انتخاب جراح بینی خوب تحقیق کنید.
سعی کنید از دوستان و آشنایانی که به تازگی جراحی بینی انجام داده اند درباره جراح بینی شان اطلاعاتی به دست آورید. در صفحات گوگل نیز می تواند با مراجعه به قسمت درباره دکتر جراحان بینی اطلاعاتی درباره میزان تحصیلات و سابقه آن ها به دست آورید.
توجه داشته باشید که حتما نمونه کار های جراح بینی مورد نظر را مشاهده کنید و سپس برای تجربه جراحی بینی فانتزی با وی اقدام کنید.
هدف از جراحی زیبایی بینی
زیبایی ظاهری در عمل بینی اقداماتی که صورت می گیرد به دو منظور است. اول اینکه تمامی مشکلات مربوط به بینی مانند رفع برآمدگی بینی ، از بین بردن نوک بینی های افتاده و سوراخ های بینی و غیره برطرف شود و بعد از آن جراح بینی به اقداماتی ظریف جهت هر چه زیباتر شدن بینی می پردازد.
افرادی که متقاضی جراحی بینی فانتزی هستند باید بدانند زیبایی بینی به کوچک بودن بینی نیست بلکه عوامل زیادی در زیبایی بینی نقش دارند که یکی از آنها تناسب بینی با دیگر اجزای صورت است.
بینی های فانتزی دارای ظاهری کوچک و نوک سر بالا هستند و در صورتی که با چهره هماهنگی نداشته باشد نه تنها باعث زیبایی ، بلکه صورت فرد را نامتناسب کرده به صورتی که با اولین برخورد با هر شخصی ناسازگاری بینی با صورت وی به چشم می آید .این اتفاق به خصوص در مردانی که دارای بینی های فانتزی هستند دیده شده است.
حفظ عملکرد تنفسی
دیگر موردی که در جراحی زیبایی بینی به آن باید توجه داشته باشیم عملکرد تنفسی بیمار است. درست است که معمولا در جراحی بینی ، اقدام به کوچک کردن بینی می شود اما این کوچک شدن بینی دارای قوانین و محدودیت های خاص خودش است.
در حین کوچک شدن بینی ساختار بینی بایدتقویت بشود و نباید از استحکام ساختمان بینی کاسته شود اما احتمال این اتفاق با جراحی بینی فانتزی بسیار بالا می رود.به دلیل تغییرات زیاد به وجود آمده در بینی و کوچکی بیش از اندازه ، بینی با مشکلات تنفسی رو به رو می شود.
سوراخ ها و پره های بینی تغییر زیادی می کند و نوک بینی سربالا می شود و به دنبال آن مجاری تنفسی با مشکل رو به رو خواهند کرد.
عمل بینی فانتزی
جراحی بینی فانتزی در تمامی افراد امکان پذیر نمی باشد هر گونه بینی را نمی توان به مقدار زیاد کوچک کرد.
در بینی های به اصطلاح گوشتی بیشتر حجم بینی را پوست ضخیم تشکیل داده و تیغه بینی از ساختار محکمی برخوردار نیست و در صورتی که غضروف های بزرگ بینی جهت کوچک شدن برداشته شوند ممکن است باعث افتادگی بینی و غیر طبیعی بودن بینی شود.
معمولا فاصله بینی و لب بین نود تا صد درجه است و در صورتی که این اندازه رعایت شود عمل بینی طبیعی خواهد بود اما می توان این زاویه را تا 110 درجه تغییر داد که جراحی بینی فانتزی خواهد شد در غیر این حالات بافت بینی تخریب شده و آسیب های جبران ناپذیری به فرد وارد می شود.
همچنین بهتر است بدانید افرادی که عمل بینی فانتزی داشته اند بسیار مشکل است که عمل ترمیم بینی داشته باشند زیرا بینی به قدری کوچک شده که جراح بینی کار مشکلی در پیش داشته و باید از تکنیک های مختلفی استفاده کند.
بینی نیمه فانتزی چیست ؟
برخی از افرادی که برای انجام جراحی بینی به کلینیک ها یا مطب های جراحان بینی مراجعه می کنند از جراح بینی می خواهند که نتیجه جراحی بینی شان نیمه فانتزی باشد. در اصل تعریفی برای جراحی نیمه فانتزی وجود ندارد و این اصطلاحی است که عموم از آن استفاده می کنند.
منظور هر شخص از داشتن بینی نیمه فانتزی با دیگری متفاوت است. برخی دوست دارند قوس بینی شان کمتر باشد و برخی دیگر علاقه دارند بینی شان کمتر باریک و سر بالا شود.
جراحی بینی طبیعی
برخلاف بینی های فانتزی ، در جراحی بینی طبیعی تنها ایرادات بینی برطرف خواهد شد و تغییر چندانی در ظاهر بینی ایجاد نمی شود. این جراحی بیشتر در میان آقایان رواج دارد چرا که فانتزی شدن بینی در آقایان موجب بهم ریختن تناسبات صورت شده و جذابیت صورت مردانه را تحت تاثیر قرار می دهد.
در بینی طبیعی زاویه نوک بینی تا لب حدود 95 درجه می باشد و هیچ قوسی در بینی ایجاد نخواهد شد.
انواع بینی
یکی از مهم ترین فاکتور های تاثیر گذار در نتیجه جراحی بینی ، میزان ضخامت پوست است. این ویژگی بینی ها را به دو نوع استخوانی و گوشتی تقسیم بندی کرده است.
بینی استخوانی
در بینی استخوانی ضخامت پوست بسیار کم بوده و استخوان بینی از استحکام بالایی برخوردار می باشد. بینی های استخوانی برای انواع جراحی بینی طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی مناسب هستند. از دیگر مشخصه های بینی های استخوانی داشتن قوز و برآمدگی در پل بینی می باشد. البته این بدین معنا نیست که قوز تنها مختص بینی های استخوانی است چرا که ممکن است یک بینی قوز داشته باشد اما به دلیل ضخیم بودن پوست بینی جزو بینی های گوشتی محسوب شود.
بینی گوشتی
ضخامت پوست در بینی های گوشتی بیشتر از بینی استخوانی می باشد. همچنین غضروف این بینی ها ضعیف تر است. به افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند توصیه می شود، به هیچ عنوان جراحی بینی فانتزی انجام ندهند. به دلیل ضخامت پوست بینی گوشتی ، ظرافت و تغییرات ایجاد شده به خوبی قابل مشاهده نیست و ممکن است تنها نوک بینی کمی گرد شود.
معمولا افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند نگران برگشت پذیری بینی خود می باشند. این در حالیست که امروزه با توجه به پیشرفت علم پزشکی، با گرافت گذاری و تقویت غضروف ها از برگشت پذیری و افتادگی نوک بینی جلوگیری خواهد شد.
انواع روش های جراحی بینی
محلی که برش ها در آن ایجاد می شوند تعیین کننده نوع روش جراحی بینی هستند. انتخاب اینکه جراحی بینی از طریق کدام روش انجام شود به تجربه و سلیقه جراح بینی بستگی دارد.
جراحی بینی باز
در این روش برش ها در تیغه میان دو سوراخ بینی ( کلوملا ) ایجاد شده و پس از جدا شدن پوست از ساختمان بینی ، تغییرات اعمال خواهد شد. در این روش به دلیل اینکه جراح اشراف کامل به بینی دارد، احتمال نامتقارنی و بروز عوارض بسیار کم است.
جراحی بینی بسته
در این روش برش ها از داخل سوراخ های بینی ایجاد می شود و به پوست آسیب چندانی وارد نخواهد شد. جراحی بینی به روش بسته معمولا اولویت دوم جراحان بینی می باشد چرا که دید جراح محدود است.
البته در جراحی بینی به روش بسته میزان کبودی و تورم کمتر از جراحی بینی باز می باشد.
اقدامات قبل از جراحی بینی
جراحی زیبایی بینی جزو جراحی های حساس و پیچیده به شمار می رود ؛ لذا افرادی که تصمیم به انجام آن دارند باید در رعایت اقدامات قبل و مراقبت های بعد از جراحی بینی ، دقت کافی داشته باشند تا بدین ترتیب به نتایج بهینه ای از این جراحی دست یافته و از بروز عوارض احتمالی آن نیز بکاهند.
مهم ترین قدم قبل از اقدام به جراحی بینی ، انتخاب جراح بینی می باشد. از این رو متقاضیان جراحی بینی باید پزشکی که از تجربه و تخصص لازم در این حوزه برخوردار است را انتخاب نمایند ؛ چرا که بین نتیجه جراحی بینی و مهارت جراح ، ارتباطی مستقیم وجود دارد.
قاعدتا با انتخاب صحیح جراح بینی ، حصول نتایج قابل قبول از این عمل جراحی محقق خواهد شد و در غیر این صورت ، نه تنها دستیابی به نتیجه رضایت بخش از جراحی بینی ممکن نخواهد بود ؛ بلکه امکان بروز عوارض و خطراتی در پی انجام این جراحی نیز وجود خواهد داشت.
قدم بعدی به منظور داشتن یک جراحی مطمئن و مقبول ، رعایت اقدامات قبل و مراقبت های بعد از جراحی بینی می باشد.
در ادامه برخی از مهم ترین اقدامات مراقبتی که باید قبل از عمل بینی مورد توجه قرار گیرند را تشریح نموده ایم.
نکات و اقدامات قبل از جراحی بینی :
قبل از جراحی بینی ، افراد با جراح معالج خود یک جلسه مشاوره خواهند داشت که باید در این جلسه به شرح خواسته ها و اهداف خود از این جراحی بپردازند.
به طور کلی افرادی که تصمیم به انجام جراحی بینی دارند ، باید انتظاراتی واقع بینانه از نتیجه این جراحی داشته باشند ؛ از این رو جراح بینی موظف است در صورتی که فرد نسبت به نتایج جراحی ، توقعاتی نامعقول داشته باشد وی را متقاعد نماید و چنانچه فرد بر خواسته های غیرمنطقی خود پافشاری ورزید ، از جراحی کردن او صرف نظر نماید.
از دیگر مواردی که در جلسه مشاوره ؛ جراح باید از آن آگاه گردد عبارتند از : حساسیت های دارویی ، مصرف داروهای خاص و ابتلا به بیماری های خاص که باید از سوی بیمار به پزشک اطلاع داده شود.
قبل از جراحی بینی ؛ پزشک به منظور بررسی وضعیت سیستماتیک متقاضی جراحی بینی ، آزمایشات مخصوصی را درخواست می کند و بیمار ملزم به انجام آن تا قبل از موعد جراحی می باشد.
سایر اقدامات قبل از جراحی بینی :
داروهای ضد انعقاد یا به عبارتی داروهای رقیق کننده خون ، می توانند سبب ایجاد اختلال در گردش خون شده و ریسک خونریزی در حین عمل را تشدید کنند ؛ لذا اکیدا توصیه می شود از 2 هفته قبل از جراحی بینی از مصرف این قبیل داروها خودداری گردد.
نیکوتین ، فرآیند اکسیژن رسانی خون را مختل خواهد کرد ؛ بنابراین مصرف سیگار ، قلیان و الکل از 2 هفته قبل از جراحی بینی ممنوع است.
از اقدامات ضروری دیگری که قبل از جراحی بینی باید بدان توجه داشت ؛ خالی بودن معده یا اصطلاحا ناشتا بودن در روز جراحی می باشد. لذا افراد باید از 8 ساعت قبل از عمل از خوردن و نوشیدن خودداری نمایند.
نداشتن آرایش برای خانم ها و ریش و سبیل برای آقایان ، در روز عمل بینی الزامی است.
در آخر لازم به ذکر است که مراجعین محترم باید از نیم ساعت قبل از عمل ، در مرکز جراحی حضور یابند.
مراقبت های بعد از جراحی بینی فانتزی
بدیهی است که افراد از انجام جراحی بینی انتظار بهترین نتایج را دارند به همین دلیل است که زمان و هزینه نسبتاً زیادی را برای آن صرف می نمایند.
برخی از افراد به اشتباه گمان می کنند که انتخاب بهترین جراح بینی در تهران یا شهری که در آن سکونت دارند متضمن یک نتیجه خوب برای آن ها خواهد بود، باید بگوییم با اینکه مهارت و تجربه جراح بینی تاثیر زیادی در نتیجه جراحی بینی دارد اما کافی نیست، برای دستیابی به بهترین نتایج باید نکاتی را بعد از این جراحی زیبایی رعایت کنید که در ادامه تعدادی از آن ها را برای تان آورده ایم.
تغذیه بعد از عمل بینی
توصیه دکتر علی میقانی به افراد این است که به مدت 4 ساعت بعد از عمل بینی از خوردن و آشامیدن اجتنابب کنند زیرا وجود آثار مواد بیهوشی ممکن است موجب بروز حالت تهوع در آن ها شود.
از خوردن غذاهایی که در پخت آن ها ادویه و نمک زیادی به کار برده شده است خودداری نمایید زیرا سدیم موجود در نمک موجب بیشتر شدن تورم ناشی از جراحی بینی می شود.
مصرف میوه، آبمیوه های طبیعی، سبزیجات، میگو و ماهی را در رژیم غذایی خود افزایش دهید.
در چند روز ابتدایی غذاهای نرم همچون فرنی و سوپ بخورید.
نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی
هنگام دراز کشیدن و خواب زیر سرتان چند بالشت بگذارید.
به صورت طاقباز و به پشت بخوابید.
برای جلوگیری از غلت زدن به پهلو در خواب، چند بالش در اطراف خود قرار دهید.
فعالیت و ورزش بعد از عمل بینی
به دلیل تحلیل رفتن قوای بدن در اثر خونریزی در حین جراحی بینی و همچنین وجود آثار مواد بیهوشی بهتر است افراد به مدت یک هفته استراحت نمایند.
انجام فعالیت های روزمره بعد از 1 هفته بلامانع است.
انجام ورزش های سبکی مثل پیاده روی بعد از 2 هفته اشکالی ندارد.
بهتر است انجام ورزش های هوازی و شنا (به شرط شیرجه نزدن) به 2 ماه بعد از جراحی زیبایی بینی موکول گردد.
رابطه زناشویی بعد از عمل بینی
به دلیل اینکه برقراری رابطه زناشویی با ترشح هورمون های هیجان همراه بوده و موجب افزایش گردش خون در سر و صورت شده و این امر موجب تشدید تورم بینی می گردد لذا بهتر است افراد به مدت 2 هفته از انجام این کار خودداری کنند.
استفاده از کمپرس بعد از جراحی بینی
یکی از مواردی که در کاهش تورم و کبودی بعد از جراحی بینی تاثیرگذار است استفاده از کمپرس سرد و گرم بعد از جراحی بینی می باشد؛ به همین منظور در 3 روز اول بعد از عمل بینی هر یک ساعت یکبار به مدت 15 دقیقه بر روی بینی و نواحی دارای تورم کمپرس سرد گذشته و در 3 روز دوم همین کار را با کمپرس گرم انجام دهید.

جراحی زیبایی بینی به فرم طبیعی

بسیاری از افراد پیش از آنکه برای جراحی بینی اقدام کنند نگران این هستند که آیا نتیجه جراحی بینی طبیعی خواهدشد ؟آیا بینی جدید آنها با صورت آنها هم خوانی دارد ؟آیا چهره آنها زیباتر خواهد شد؟ این نگرانی ها کاملا قابل درک است.
افراد باید پیش از آنکه بینی خود را جراحی کنند آگاهی لازم را داشته باشند تا از نتیجه رینوپلاستی خود انتظار معقولانه داشته باشند .
انتخاب جراح بینی برای اینکه نتیجه جراحی بینی طبیعی باشد مهم ترین نقش را دارد.
برای اینکه نتیجه جراحی بینی طبیعی باشد عوامل زیادی باید به درستی رعایت شده باشد که در مطلب زیر به آنها اشاره می کنیم.
نقش پوست بینی در جراحی بینی طبیعی
پوست بینی یکی از مهم ترین عواملی است که در نتیجه جراحی بینی طبیعی تاثیر گذار خواهد بود.
پوست در بینی افراد متفاوت است و هر شخص ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد .
به صورتی که اگر پوست بینی خیلی نازک و یا ضخیم باشد نتیجه عمل جراحی بینی موفق نخواهد بود.
ضخامت پوست بینی مهم ترین تاثیر را در جراحی بینی خواهد گذاشت.
در مواقعی که پوست بینی خیلی ضخیم باشد چون در عمل بینی ، استخوان و غضروف تراشیده می شود و بعد پوست ضخیم دوباره بر روی استخوان ها قرار داده می شود بسیاری از اقداماتی که جراح بینی بر روی بینی انجام داده است دیده نمی شود.
پس به همین دلیل ممکن است جراحی بینی طبیعی برای این افراد دشوار باشد .
در صورتی که پوست بینی خیلی نازک باشد کوچکترین تغییرات دیده می شود و حتی اینکه کوچکترین اشتباهات دیده خواهد شد.
پس جراح پلاستیک بینی می تواند در ابتدا بیمار را معاینه کرده و سپس درباره نتیجه جراحی بینی طبیعی اظهار نظر داشته باشد .
تناسب بینی با دیگر اجزای صورت در جراحی بینی طبیعی
برای اینکه جراحی بینی طبیعی باشد باید علاوه بر اینکه بینی ظاهر زیبایی داشته باشد تناسب بینی با دیگر اجزای صورت برقرار شده باشد .
جراح بینی کاملا با فواصل اجزای صورت در زنان و مردان آشنا می باشد و می تواند طبق اصول زیبایی شناسی طوری بینی را جراحی کند که نتیجه طبیعی باشد.
برای مثال می توان گفت پهنای پایه بینی باید برابر فاصله دوچشم باشد و پهنای قسمت استخوانی بالای بینی باید کمتر از پهنای پایه بینی باشد.
جراحی بینی طبیعی در مردان و زنان
مواردی دیده می شود که جراحی بینی در مردان نامناسب بوده و یا اینکه بینی اصلا با دیگر اجزای صورت هماهنگی لازم را ندارد و بیشتر به بینی های دخترانه شباهت دارد .
زاویه خط که بالا و پایین سوراخ بینی را به هم وصل می کند و خطی که عمود بر لب بالاست را زاویه بین بینی و لب می گویند. این زاویه در خانم ها حدود 95 تا 100 درجه و در آقایان 90 تا 95 درجه نتیجه طبیعی و زیبا را بدست خواهد آورد. در صورتی که این تناسب به اندازه حدودی رعایت نشده باشد نتیجه عمل بینی می تواند فانتزی باشد.
نقش جراح در جراحی بینی طبیعی
جراحی بینی طبیعی به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم ترین آنها انتخاب جراح بینی می باشد. جراح بینی برای اینکه بتواند نتیجه جراحی را به شکلی طبیعی رقم بزند باید دارای تجربه کافی و همچنین خلاقیت لازم باشد . بیمار پیش از جراحی زیبایی بینی باید عکس برداری های لازم را انجام دهد.
تصویر برداری از صورت شخص به گونه ایی انجام می گیرد که بیمار به حالت تمام رخ،نیم رخ ،سه رخ و حتی عکس ها از زوایای بالا و پایین بینی گرفته می شود و یا اینکه لبخند بیماردرعکس ها ثبت می شود .
بیمار پیش از انجام جراحی زیبایی بینی این عکس ها را بررسی می کند تا بتواند اجزای صورت بیمار را آنالیز کند و بتواند در تکنیک های انجام شده در جراحی برای نتیجه طبیعی تصمیم گیری کند. در صورتی که جراح بینی تجربه کافی داشته باشد با صورت بیماران آشنایی کامل داشته و می تواند نتیجه را برای بیمار ایده آل کند.
انتخاب جراح بینی
برای اینکه بتوانید در انتخاب جراح بینی تصمیم گیری کنید می توانید با پرسش و پاسخ هایی از اطرافیان و دوستان که از نتیجه جراحی بینی خود راضی هستند از جراح بینی اطمینان پیدا کنید.
همچنین شما می توانید با مراجعه به مطب پزشک و انجام مشاوره نمونه ایی از جراحی بینی قبل و بعد از بیماران مختلف را مشاهده کنید در صورتی که از نظر شما جراح بینی می تواند نتیجه را به صورت طبیعی رقم بزند می توانید برای جراحی زیبایی بینی به ایشان مراجعه کنید.
شما می توانید برای دیدن نمونه جراحی های دکتر علی میقانی به گالری تصاویر در سایت مراجعه کنید.
اندازه سوراخ های بینی در جراحی بینی طبیعی
اندازه سوراخ های بینی طبق اصول زیبایی شناسی بهتر است که از فاصله فوقانی بالای سوراخ بینی تا نوک بینی دو برابر باشد.
سوراخ های بینی باید بعد از جراحی بینی دارای تقارن باشند.
برخی از بیماران بعد از جراحی بینی خود اعتراض می کنند که سوراخ های بینی اندازه یکسان ندارند اما شما باید در این امر شکیبا باشید زیرا تورم های به وجود آمده در جراحی بینی طبیعی باید از بین برود و بعد از آن بیمار می تواند درباره نتیجه جراحی بینی قضاوت کند.
اقدامات قبل از جراحی بینی
انتخاب بهترین جراح بینی اولین و اساسی ترین اقدام قبل از جراحی بینی است که با توجه به نوع و ساختار بینی بهترین روش را برای جراحی بینی انتخاب می کند.
درباره انتظارات خود از عمل بینی با پزشک جراح خود صحبت نمایید.
در صورتی که بیماری خاصی دارید و داروی خاصی را باید استفاده کنید ، جراح بینی خود را آگاه سازید.
آزمایشات لازم را انجام دهید و عکس های مورد نیاز را تهیه نمایید.
به مدت دو هفته قبل از عمل بینی از مصرف داروهایی از قبیل آسپرین و قرص های مسکن پرهیز کنید.
از مصرف سیگار یا قلیان از دو هفته قبل از عمل بینی خودداری کنید .
توصیه می شود از یک هفته قبل ، بیشتر از مواد مغذی استفاده نمایید تا بدن برای عمل آماده تر باشد. همچنین 24 ساعت قبل از جراحی از مایعات بیشتری استفاده نمایید.
شب قبل از عمل بینی شام سبکی میل نمایید و به مدت شش الی هشت ساعت قبل از عمل بینی ناشتا باشید .
یک ساعت قبل از زمان تعیین شده با یک یا دو همراه در کلینیک حضور داشته باشید.
قبل از جراحی بینی استحمام نمایید.
روز عمل خانم ها باید بدون آرایش و آقایان بدون ریش و سبیل باشند. همچنین از داشتن زیورآلات نیز خودداری نمایید.
مدارک پزشکی را به همراه داشته باشید.
قبل از جراحی به بررسی کلینیک بپردازید.
به اتفاق یک همراه در محل جراحی حضور داشته باشید.
مراقبت های بعد از جراحی بینی
برای کاهش کبودی و تورم بلافاصله بعد از عمل بینی به مدت 48 ساعت از کمپرس سرد را به صورت متناوب در اطراف بینی استفاده نمایید.
در رژیم غذایی خود از از غذاهای میکس شده و نرم که احتیاج به جویدن زیاد ندارند ، استفاده نمایید.
از انجام فعالیت های ورزشی و بلند کردن اجسام سنگین تا مدتی که جراح بینی توصیه میکند، خودداری نمایید.
به مدت دو هفته از استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی اجتناب کنید.
داروهایی که جراح بینی تجویز نموده است را به طور مرتب و طبق دستور استفاده نمایید.
آب کرفس در کاهش تورم و کبودی موثر است و آب آناناس نیز در تسریع بهبودی زخم ها بسیار تاثیرگذار هستند.
مصرف نمک و ادویه موجب افزایش تورم و صورت خواهد شد بنابراین بهتر است از این مواد استفاده نکنید.
برای کاهش تورم خود بهتر است به هنگام دراز کشیدن سر و سینه را بالا تر از پاها قرار دهید. این کار با استفاده از چند بالش انجام دهید.
حداقل تا سه هفته به صورت طاقباز بخوابید و از خوابیدن به پهلو و به روی شکم خودداری نمایید.
تا دو ماه استفاده از عینک طبی و شنا کردن ممنوع می باشد.
توجه داشته باشید قالب بینی که معمولا تا یک هفته به روی بینی قرار دارد ، خیس یا مرطوب نشود. بنابراین اگر در این مدت به حمام رفتید ، از شستن سر خود امتناع نمایید.
برای شستن دندان های خود از مسواک نرم استفاده کنید.
خندیدن ، فریاد زدن و فین شدید خودداری نمایید.
از رفتن به محل های شلوغ و پر تردد پرهیز کنید.

جراحی زیبایی بینی ترمیمی

Revision Rhinoplasty یا عمل ترمیم بینی عملی است برای بازسازی و اصلاح ایراد هایی که در اثر عمل بینی قبلی به وجود آمده است.
در برخی موارد جراح بینی به نکات ریزی توجه نکرده و باعث به وجودن آمدن نقص های کوچک می شود که باعث می شود بیمار از عمل زیبایی بینی خود رضایت کامل را نداشته باشد.
مثلا اگر در عمل بینی اول به بزرگ بودن توربینیت های بینی توجهی نشود بیمار برای عمل ترمیم بینی دوباره به متخصص مراجعه کرده و نقایص جراحی بینی اول برای اصلاح گرفتگی بینی انجام می شود.
برای ترمیم بینی بهترین جراح بینی به موقعیت قرار گیری غضروف های درون بینی و همچنین ایراد های به وجود آمده در عمل بینی اول توجه می کند. همچنین موقعیت بینی پیش از جراحی بینی اول نیز بررسی می شود.
جراحی زیبابی بینی
بعد از اینکه بیمار برای جراحی زیبایی بینی اقدام می کند انتظار دارد جراح بینی خوب بتواند تمامی عیب های بینی وی را بررسی کند و بتواند بینی جدید را طوری برای وی ترمیم کند که از تمامی جوانب با صورت وی هم خوانی داشته باشد.
در این مواقع سوراخ های بینی و پشت بینی و دیگر نقاط تغییر پیدا می کند.
این جراحی بینی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد زیرا بینی باید به صورت اصولی بازسازی شود تا بعد از گذشت چند سال بینی با مشکلات دیگر مواجه نشود زیرا در این صورت بینی به عمل ترمیم بینی احتیاج خواهد داشت که پچیده تر و همچنین هزینه بر تر خواهد بود.
جراح بینی خود را با دقت انتخاب کنید
برای اینکه بخواهیم جراحی بینی انجام بدهیم در ابتدا باید جراح بینی خوبی را انتخاب کنیم زیرا بسیاری از افرادی که نیاز به جراحی ترمیم بینی پیدا کرده اند.
این مرحله مهم پیش از جراحی بینی را با جدیت دنبال نکرده اند و یا اینکه تنها قیمت ارزان را ملاکی برای انتخاب جراح بینی خود قرار داده اند.
بسیاری از این افراد از جراحی بینی خود پشیمان شده اند هر چند که عمل ترمیم بینی می تواند تا حدود زیادی مشکلات این گونه افراد را برطرف کند اما در برخی از موارد حاد که بینی به مقدار زیادی در جراحی بینی اولیه آسیب دیده شده است.
بینی این افراد تنها مقداری بهبود پیدا میکند و به زیبایی قبل از جراحی بینی نخواهد شد. پس برای اینکه جراح بینی برای عمل بینی خود انتخاب کنید.
مقداری دقت داشته باشید و پرس و جوی لازم و کافی را از اطرافیان بکنید همچنین از بهترین روش ها دیدن نمونه ایی از جراحی های بینی گذشته جراح بینی مورد نظر شما می باشد.
شما می توانید در فیلم زیر نمونه هایی از جراحی های بینی دکتر علی میقانی را مشاهده کنید.
چرا جراحی بینی ترمیمی بینی انجام دهیم؟
علت های فراوانی برای جراحی ترمیم بینی می توان بیان کرد. پر واضح است که هر چقدر این عیوب بیشتر باشد احتمال رسیدن به نتیجه مطلوب کاهش پیدا می کند.کسانی که متقاضیان جراحی بینی ترمیمی هستند معمولا دارای مشکلات زیر هستند.
تیغه یا همان اسکلت بینی اگر محکم نباشد به مرور زمان باعث افتادگی نوک بینی می شود. این نوع از مشکلات با جراحان بینی متبحر برطرف خواهند شد.
مشکلات برطرف شده در عمل ترمیم بینی
اگر غضروف هایی که باعث به وجود آمدن قوز بینی شده است به مقدار مناسب برداشته نشده و بینی همچنان دارای برآمدگی است. این نقص به جا مانده از جراحی بینی اول را به راحتی می توان برطرف کرد.
مشکلاتی مانند کجی بینی و انحراف بینی اگر در عمل جراحی بینی اول اصلاح نشده است با جراحی ترمیمی بینی قابل حل است.
هنگامی که بافت بینی بیشتر از حد نیاز برداشته شده است و با این امر در قسمت پشت و یا دیواره بینی باعث ایجاد فرورفتگی شده و یا بینی بیش از اندازه سربالا شده است.
این مشکلات به تجربه مهارت بالای جراح بینی نیاز دارد و برای حل آن معمولا در ابتدا به محم کردن اسکلت بینی می پردازند و غضروف ها و یا استخوان ها از قسمت های دیگر همان شخص مانند غضروف درون بینی و یا لاله گوش برداشته می شود.
این جراحی بینی مقداری سخت بوده و نمی توان نتیجه آن را به خوبی حدس زد. از مشکل ترین عمل های ترمیمی جراحی بینی زمانی است که پوست در هنگام عمل بینی اول و یا بعد از آن آسیب دیده باشد.
گاهی اوقات حتی ترمیم برای این بیماران مقدور نیست.
چه میزان جراحی بینی ترمیمی تاثیرگذار است؟
از آنجایی که شرایط یک بینی عمل نشده کاملا با بینی های کار شده متفاوت است. جراح بینی باید بسیار متبحر بوده و تا بتواند با تجربه بالای خود آماده ترمیم هر نوع نقصی باشد.
بیمار باید به درستی قبل از عمل بینی بررسی شود و جراح بینی با توجه به توانایی خود اقدام به عمل بینی بکند.
تمامی شرایط نیز باید با بیمار در میان گذاشته شده تا توقع آنها نسبت به جراحی بینی بالا نباشد و عیب ها و محدودیت های این جراحی بینی را بداند تا علاوه بر زیبایی سلامتی شخص نیز حفظ شود.
پس می توان گفت میزان موثر بودن این جراحی بینی به نقایص شما و مهارت جراح بینی بستگی خواهد داشت.
چه زمانی باید جراحی بینی ترمیمی انجام بگیرد؟
هنوز هم بین جراحان بینی مختلف درباره جواب این سوال اختلاف نظرهایی وجود دارد. گاهی اوقات پیشنهاد می شود که حداقل 1سال از انجام عمل بینی اول گذشته باشد و پس از آن برای عمل ترمیم بینی تصمیم گیری شود.
اما گاهی هم گفته شده که بعضی از نقایص بینی را قبل از یک سال می توان برطرف کرد.
ایراداتی مانند از بین بردن برآمدگی استخون کوچکی که جراح بینی فراموش کرده و بعد از اینکه از عمل بینی اول شش ماه گذشته باشد به راحتی عمل ترمیم بینی برای این امر صورت می گیرد. در هر صورت جراح بینی شما با معاینه می توان این تصمیم را بگیرد.
اهمیت انتخاب جراح بینی در عمل ترمیم بینی
در برخی از موردهای عمل جراحی بینی ترمیمی به علت ایرادات فراوان جراح بینی با مشکل روبه رو شده و مجبور است که از بافت های دیگر برای اصلاح موقعیت به وجود آمده استفاده کند.
مخصوصا زمانی که در قسمت های سوراخ بینی و بالای حلقه بینی فرورفتگی ایجاد شده باشد برداشتن غضروف از منطقه دیگر در عمل ترمیم بینی صورت می گیرد.
جراح بینی به نوع بینی شخص از لحاظ استخوانی و گوشتی بودن توجه می کند و با آنها درباره نتیجه جراحی بینی ترمیمی صحبت می کند تا انتظارات بیماران بعد از جراحی بینی ترمیمی واقع بینانه باشد.
به دلایل گفته شده جراح بینی باید بتواند برای این بینی های آسیب دیده راه حل جراحی بینی مناسبی را ارائه دهد تا بینی بتواند ترمیم پیدا کند و مشکلات بینی تا حد قابل ملاحظه ایی کاهش پیدا کند .
قبل از عمل ترمیم بینی چه اقداماتی باید انجام بگیرد ؟
مانند جراحی بینی که با هدف زیبایی و برای اولین بار انجام می گیرد باید عکس برداری های لازم انجام بگیرد.
در صورتی که اختلالات تنفسی در اثر جراحی بینی اولیه به وجود آمده باشد ممکن است جراح بینی به نتیجه عکس برداری های سی تی اسکن بینی و سینوس ها ، آندوسکوپی بینی و سینوس ها نیاز داشته باشد تا بتواند جراحی ترمیمی بینی را به درستی انجام بدهد.
در غیر این صورت عکس برداری های معمولی که در زوایای مختلف انجام میگیرد از بیمار گرفته می شود تا جراح بینی بتواند نقایص ظاهری بینی و همچنین تاثیر آن در صورت را متوجه شود .
در صورتی که برای جراحی ترمیمی بینی به جراح بینی دیگری مراجعه کرده اید که از جراحی بینی اولیه شما با خبر نمی باشد باید درباره جراحی بینی ابتدایی خود اطلاعاتی را در اختیار جراح بینی قرار دهید و عکس های بینی و بدون عمل بینی را در اختیار پزشک قرار دهید.
اگر برای عمل ترمیم بینی به بیهوشی نیاز باشد باید تمامی آزمایشات روتین پیش از جراحی بینی انجام بگیرد.
آیا برای جراحی ترمیمی بینی باید بیهوشی عمومی انجام بگیرد ؟
جراحی ترمیم بینی می تواند برای اهداف مختلفی انجام بگیرد.در صورتی که جراحی بینی برای رفع مشکلات خفیف انجام می گیرد می توان با نظر بیمار جراحی بینی را با بی حسی موضعی انجام داد.
اما در موارد شدید تر متخصص بیهوشی باید بیهوشی را برای بیمار انجام دهد. زیرا در زمان بیهوشی جراح بینی راحت تر تغییرات لازم مانند برطرف کردن برجستگی های کوچک و یا جمع کردن پره های بینی و غیره را اعمال می کند و راحت تر می تواند جراحی بینی را تحت کنترل داشته باشد.
اهمیت پوست بینی در جراحی ترمیمی بینی
در جراحی بینی اولیه به دلیل برش ها زخم هایی ایجاد شده و بافت های جدید تشکیل شده اند.
جراح بینی دوباره باید برش ها را ایجاد کند که مقداری برای جراح بینی محدودیت ایجاد می کند و به همین دلیل برش ها در پوست بینی باید به گونه ایی ایجاد شود که آسیبی به پوست وارد نشود.
در مواردی که پوست بینی در جراحی بینی اولیه بینی آسیب شدیدی وارد شده باشد جراحی ترمیمی بینی به سختی انجام میگرد و باید توسط یک متخصص متبحر انجام بگیرد.
تغییرات پوست در عمل بینی
از مهم ترین مشکلاتی که در عمل ترمیمی بینی وجود دارد مواجه شدن با آسیب های وارد شده به نسج نرم در جراحی بینی اولیه می باشد.
البته باید بدانبد که در هر نوع از عمل جراحی بینی به نسج نرم ،عضله ها و پوست بینی آسیب خواهد رسید زیرا جراح بینی باید آنها را تغییر بدهد تا بتواند ساختار جدیدی را برای بینی بسازد.
تفاوتی که در عمل ترمیمی بینی با جراحی بینی اولیه دارد این است که بافت دست خورده بینی دیگر نمی تواند به مانند اول التهاب ها،زخم ها و ورم های به وجود آمده را به راحتی تحمل کند.
جراحی ترمیم بینی، خود در بستری آسیب دیده انجام می گیرد و فرد دیگر نباید منتظر نتیجه ایده آل به مانند عمل بینی ابتدایی خود باشد زیرا همانطور که این عمل بینی از نامش پیداست به ترمیم بینی می پردازد و تا جای ممکن برای زیبایی بینی نیز تلاش خواهد شد.
موارد ارزیابی جراح بینی در هنگام معاینه پوست برای عمل ترمیم بینی
جریان خون
در صورتی که رینوپلاستی با دقت بر روی بیمار انجام گرفته باشد مشکل و تغییر چندانی در گردش خون به وجود نخواهد آمد.
اما در صورت داشتن عمل های بینی متعدد که با ظرافت لازم انجام نمی شود در کارکرد خونرسانی بینی اختلال ایجاد خواهد کرد.
زمانی که گردش خون از آستانه تحمل بافت بیشتر می شود بافتها به خالی شدن ازاکسیژن یا ایسکمی متمایل میشوند و درصورت ادامه این روند مرگ بافت ازسطوح ریزتر آغاز می شود.
در عمل ترمیمی بینی معمولا نیاز به پیوند و قرار گیری گرافت است که پیش از هر چیزی نیاز به یک بستر مناسب برای خونرسانی دارد تا گرافت ترمیم پیدا کند.
در صورتی که افراد از کشیدن سیگار خودداری کنند و همچنین جراحی بینی با عمل ظریف و مراقبت های حمایتی صورت بگیرد، می توان به حداکثر کردن جریان خون برای گرافت ها کمک کرد.
در بینی هایی که گردش خون زیاد وجود دارد و همچنین تحت عمل های زیادی قرار گرفته اند احتمال اینکه گرافت ها جذب شود کمتر خواهد شد و شانس عفونت و نکروز پوستی بیشتر خواهد شد.
در صورتی که شخصی دیابت و یا تورم شدید داشته باشد، احتمال این موارد بیشتر خواهد شد. در این افراد هر چقدر که جراحی بینی به خوبی پیش برود باز هم برای فرد رضایت بخش نمی شود.
قابلیت ارتجاعی پوست
میزان قابل ارتجاعی بودن بافت نرم زیر پوست می تواند در نتیجه عمل ترمیمی بینی تاثیر بسیاری را بگذارد.
یکی از اهداف جراحی ترمیم بینی بازسازی بافت های تخریبی است که بر اثر کاستن شدید و زیاد از حد بافت بینی در عمل بینی اولیه می باشد و همچنین جراح بینی باید ارتفاع پل بینی و نوک بینی را نیز مورد معاینه و بررسی قرار دهد.
برای اینکه بتوان به اهداف بالا رسید پوست روی بینی باید قابلیت ارتجاعی مطلوبی داشته باشد تا بتواند این تغییرات ایجاد شده در پوست را تحمل کند.
اما در جراحی بینی اولیه ثانویه پوست بینی به دلیل تجمع بافت اسکار سفت شده است و از خاصیت ارتجاعی آن به مقدار زیادی کاسته شده است که حتی در برخی موارد مانع از افزایش ابعاد و جابه جایی اسکلت های ترمیم شده می شوند و یا اینکه باعث فشار به غضروف های تقویت شده می آورند.
پس در نتیجه گیری می توان گفت افرادی که دارای پوست نرم و ارتجاعی هستند گزینه مناسبی برای عمل ترمیمی بینی خواهند بود.
تشکیل بافت اسکار(فیبروز)
بلافاصله بعد از اینکه برش ها بر روی پوست بینی ایجاد می شود و پوست از روی غضروف های بینی برداشته می شود.
بافت اسکار آغاز به تشکیل شدن می کند و سلول های خاصی هستند که باعث می شود لایه ها مجددا به یکدیگر متصل شوند و بافت بینی به حالت یک دست تبدیل شوند در صورتی که این فرآیند رخ ندهد در واقع ترمیم بینی بعد از جراحی بینی به هیچ عنوان امکان پذیر نخواهد بود .
میزان تشکیل شدن بافت اسکار در بینی های متفاوت در افراد گوناگون است و می تواند به عوامل داخلی و یا خارجی متعددی بستگی داشته باشد.
درست است که برای عمل ترمیمی بینی تشکیل بافت اسکار لازم می باشد اما در صورتی که این بافت به مقدار زیاد و غیر طبیعی ایجاد شود پوست بینی ضخیم خواهد شد و می تواند ظاهر بینی را تغییر دهد.
بعد از جراحی بینی اولیه تورم شدیدی در بینی به وجود خواهد آمد و خود باعث می شود احتمال ایجاد بافت اسکار بیشتر شود البته برخی از مراقبت ها و اقدامات هستند که می توانند از مقدار آن بکاهند و به کمک نتیجه ایی بهتر برای جراحی ترمیمی بینی خواهند آمد.
استفاده از گرافت در جراحی ترمیمی بینی
در بیشتر موردهای جراحی ترمیمی بینی نیاز به گرافت می باشد در واقع گرافت به بافت های زنده ایی گفته می شود که به صورت غضروفی قابل استفاده از جراحی بینی هستند. ممکن است از بافت همان فرد و یا شخص دیگری برای جراحی استفاده شود .تا بتوان با آنها بافت های آسیب دیده را ترمیم کرد .
استفاده از گرافت حتی در بیمارانی که می خواهند بینی کوچکی داشته باشند مورد نیاز می باشد. مناطقی که معمولا غضروف ها ازآنجا برداشته می شود در زیر ذکر شده است:
تیغه میانی بینی
غضروف های این ناحیه معمولا در جراحی بینی اولیه برداشته می شود اما در صورتی که وجود داشته باشد برای ترمیم بینی بسیار مفید واقع خواهد شد زیرا احتمال کج شدن و یا جذب شدن آن بسیار پایین است. اما حجم آن کم است و در بیشتر مواقع نمی تواند برای نیاز های جراح بینی پاسخ گو باشد .
گوش
می توان با برشی در قسمت پشت گوش و بدون اینکه در گوش تغییر چندانی احساس نشود غضروف لازم برداشته شود.این غضروف ضخامت زیادی دارد و شاید چندان نتواند در جراحی ترمیم بینی از آن به طور مفید استفاده کرد که البته هم خیلی از بیماران تمایل ندارند برشی در گوش آنها ایجاد شود .
دنده ها
برش ها در زیر سینه ایجاد می شود و غضروف ها خارج می شوند از مزیت های این روش تهیه کردن مقدار زیادی غضروف است ولی از معایب آن دردناک بودن آن و جراحی دیگر در قسمت دنده ها می باشد و حتی به دلیل جنس این غضروف ها ممکن است در دراز مدت مشکلاتی به وجود بیاید.
مراقبت هایی جهت کم کردن احتمال تشکیل بافت اسکار
از جمله این مراقبت ها می توان به کم کردن تحرک های بدنی اشاره کرد زیرا فعالیت ها باعث می شوند که جریان خون بیشتر شود و فشار خون بینی بیشتر شود.
به بیماران پیشنهاد می شود سر خود را بالاتر از بدن خود قرار دهند
در هنگامی که در معرض نور خورشید قرار می گیرند از کرم های ضد آفتاب استفاده کنند و یا برای سلامت بیشتر پوست خود از کرم های لایه بردار استفاده کنند.
بیمارانی که پوست های چرب و ضخیم دارند بیشتر مستعد تشکیل اسکارهای بدشکل بعد از جراحی بینی هستند و همین طور باید بدانید ایجاد بافت اسکار بعد از عمل ترمیمی بینی بیشتر خواهد شد.
استفاده از پروتز در جراحی ترمیم بینی
زمانی که در جراحی بینی اولیه به مقدار زیادی از غضروف بینی برداشته شده است و قوز بینی در حد زیادی کاسته شده است در عمل ترمیمی بینی برای اینکه پل بینی صاف شود و فرورفتگی آن برطرف شود.
جراح بینی به غضروف زیادی نیاز دارد و چون در پیوند غضروف ها محدودیت وجود دارد و همچنین گاهی اوقات غضروف های طبیعی بعد از مدتی خمیده و یا بدفرم می شود.
با نظر جراح بینی امکان دارد از پروتز های مخصوص برای جراحی ترمیم بینی استفاده شود.
این پروتز ها معمولا از جنس های سیلیکون هستند. مارک های مختلف از پروتز ها وجود دارند که در بلند مدت دچار خم شدن و یا جذب بدن نمی شوند و پروتز ها متناسب با اندازه بینی هر شخص در بینی قرار داده می شود.
البته یکی از عوارض استفاده از پروتز ها این است که مستعد عفونت و همچنین حرکت در بینی هستند که شما باید برای جراحی خود جراح خوبی را انتخاب کرده باشید تا بتواند پروتز ها را در یک بستر سالم از بافت قرار دهد .
زیرا با توجه با توضیحاتی که از اول این مطلب داده شده است عمل ترمیمی بینی پیچیده تر از جراحی اولیه است.
البته استفاده از پروتز ها در مواردی که بینی به مقدار زیادی آسیب دیده باشد مورد استفاده قرار می گیرد.
تفاوت جراحی بینی ترمیمی با جراحی بینی اولیه
بعد از عمل ترمیم بینی واکنش های که بافت داخل بینی به جراحی بینی نشان می دهد بسیار شدید تر از جراحی اولیه است .التهاب بینی در بافت نرم بینی بیشتر دیده می شود.
هر چقدر جراحی مجددا انجام بگیرد این واکنش ها شدید تر بوده و عمل بینی پیچیده تر خواهد بود .به همین دلیل افراد بعد از عمل ترمیم بینی بسیار نگران می شوند که باز هم با جراحی مجدد،بینی بهبود پیدا نکرده است در صورتی که این افراد باید صبر بیشتری داشته باشند.
در عمل ترمیم بینی جراح بینی باید ساختمان تخریب شده بینی را با ایجاد کمترین آسیب در بینی بازسازی کند از طرفی جراح بینی باید تمامی تمرکز خود را بر این موضوع داشته باشد که مبادا راه هوایی بینی آسیبی ببیند.
جراحی ترمیم بینی معمولا زمان بیشتری خواهد برد و نیاز به تغییرات بیشتر خواهد داشت و برای اینکه بینی بعد از جراحی بینی بهبود پیدا کند نیاز به زمان بیشتری خواهد داشت.می توان گفت پوست های نازک بین شش تا دوازده ماه و بینی های گوشتی با ضخامت پوستی بالا بین دو سال زمان بر خواهد بود .
با اینکه جراحی ترمیم بینی موفقیت آمیز بوده است باز هم ممکن است عواملی وجود داشته باشد که تاثیرات منفی بر روی نتیجه پایانی عمل ترمیمی بینی بگذارند.
عمل ترمیم بینی قابل پیش بینی نخواهد بود و جراح تا درصدی می تواند تشخیص دهد که احتمال بافت اسکار و روند ترمیم چقدر خواهد بود که البته باز هم این اتفاق در افراد گوناگون فرق خواهد داشت و جابه‌جاشدن گرافت های غضروفی بکار رفته و ورم طولانی مدت همگی می تواند مانع از رسیدن به نتیجه دلخواه در عمل ترمیم بینی باشد.
روحیه بیماران در جراحی ترمیم بینی
یکی از مهم ترین فرق هایی که جراحی بینی رینوپلاستی با جراحی بینی ترمیمی دارد تفاوت در روحیه و امید بیمار است.
در جراحی بینی اولیه بیمار با ذوق و امید بیشتری به دکتر مراجعه می کنید و برای اینکه بخواهد نتیجه جراحی بینی خود را ببیند می تواند مشکلات موجود در جراحی بینی را بیشتر تحمل کنن.
اما کسانی که برای بار دوم و یا حتی سوم برای ترمیم بینی خود اقدام می کنند در ابتدا شک زیادی دارند و از اینکه بتوانند نتیجه خوبی از جراحی بینی بگیرند تردید زیادی دارند و مدام از جراح بینی خود می پرسند آیا بین آنها با جراحی بینی بدتر نخواهد.
در واقع این اشخاص تمایلی به جراحی بینی ندارند ولی از آنجایی که از ظاهر خود رضایت کافی ندارند و یا اینکه مشکلات تنفسی برای طولانی مدت آنها را آزار داده است ماز سر اجبار جراحی ترمیم بینی انجام می دهند .
مشکل روحی کار را برای جراح بینی مشکل تر خواهد کرد و نیاز دارد که جراح بینی با حوصله تری در این زمینه انتخاب شود تا تعامل بین بیمار و جراح بینی بیشتر باشد.
نتیجه جراحی ترمیم بینی
شرایط بینی دست نخورده و کارنشده با بینی های جراحی شده متفاوت است و جراح بینی باید این آمادگی را داشته باشد که هر نوع ایرادی را برطرف کند بیمار باید محدودیت های به وجود آمده در این جراحی را درک کند و در غیر این حالت باید از اقدام کردن به عمل بینی ترمیمی صرف نظر کند.
در صورت به وجود آمدن شرایط مناسب بین بیمار و جراح بینی ،نتیجه عمل ترمیم بینی می تواند تا حد زیادی مثبت باشد.
بهتر است عمل ترمیم بینی بعد از یک سال و برطرف شدن زخم ها انجام شود هر چند که برخی از ایرادات را می توان بعد از گذشت کمتر از یک سال با جراحی ترمیمی برطرف کرد.
نکاتی درباره عمل ترمیمی بینی
عمل ترمیم بینی در بینی های گوشتی باید با تقویت و حمایت نوک بینی انجام بگیرد تا با ایجاد اسکلت منسجم نوک بینی در مکان مناسب قرار بگیرد.زیرا پوست با ضخامت بالا باعث افتادگی نوک بینی می شود .
در زمان عمل ترمیمی بینی باید زخم های اولیه از بین رفته باشند و یا آنکه تا درصد بالایی بهبود پیدا کرده باشند
عمل ترمیمی بینی نسبت به جراحی اولیه دارای ریسک و خطرات بیشتری می باشد و جراح بینی مجبور است که با تجربه خود برای مشکلاتی مانند ایجاد بافت هم بند در بینی و مسدود شدن مجاری تنفسی راه حلی را ارائه بدهد.
درباره نتیجه جراحی ترمیمی بینی انتظار معقولانه ایی داشته باشید و به یاد داشته باشید که تنها بینی باز سازی خواهد شد و به حالت بینی قبلی شما باز نمی گردد.

جراحی زیبایی بینی به روش تیپ پلاستی با بی حسی موضعی

در واقع بخش عمده ای از عمل جراحی رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی بوده که تاکید اصلی بر روی اصلاح شکل ظاهری غضروفهای نوک بینی است.این عمل با بیحسی موضعی انجام شده و نیازی به بیهوشی عمومی وجود ندارد.کاندید مناسب این جراحی ، فردی است که از بزرگی،پهنا و افتادگی نوک بینی ناراضی بوده اما پهنای استخوانی بینی مناسب است و در ضمن انحراف بینی وجود نداشته یا مختصر باشد. در واقع تمام تکنیکهای رینوپلاستی طی این عمل قابل انجام است بجز شکستن استخوان‌ها(osteotomy) و اصلاح انحراف تیغه بینی.

جراحی زیبایی بینی مدل آسیایی(Asian Nose)

این شکل از بینی اگر چه اسمی مشابه بینی آسیایی دارد اما تفاوتهای اساسی با آن دارد.در این افراد عموما ریشه بینی بسیار پهن بوده و ارتفاع ناچیزی دارد ،پشت بینی پهن تر از حالت عادی بوده و ارتفاع استخوانهای بینی از استخوان فک فوقانی بسیار کم است و سوراخهای بینی باز تر از معمول بوده و اصطلاحا بینی روی صورت پخش شده است .در این افراد معمولا پوست بینی ضخیم تر از حالت طبیعی است.این شکل از بینی عمدتا در آسیای جنوب شرقی دیده می‌شود. برای اصلاح آن معمولا از غضروف دنده استفاده شده و ناحیه پشت بینی یا اصطلاحا دو‌سوم را تقویت کرده و ارتفاع بینی از استخوانهای صورت را افزایش میدهیم تا در نمای روبرو باریکتر و طبیعی تر بنظر برسد .نوک بینی را جمع تر نموده و اندکی آن را بالاتر میبریم.